WYSTAWY Z OKAZJI 100-LECIA SZKOŁY

Z okazji uroczystych obchodów 100-lecia naszej szkoły biblioteka szkolna zorganizowała cztery wystawy. Na parterze, we wnękach na korytarzu oraz dwóch gablotach wystawienniczych umieszczone zostały następujące eksponaty: „Białe kruki biblioteki szkolnej” czyli najstarsze książki, wydane w połowie XIX w. i na początku XX w., najstarsze dokumenty szkolne: sprawozdania z lat 20-tych i 30-tych, „Foto historia”, czyli stare fotografie, świadectwa z początku XX w. oraz „Historia szkolnych gazetek”: My i u Nas, Kalejdoskop Szkolny, Re(y)moncik i Bez Cenzury.

Również na parterze, w Sali nr 3 wystawione zostały Kroniki Szkolne powstałe po reaktywacji liceum – od roku 1992 do 2019, wystawiono również najstarsze wydawnictwa encyklopedyczne i słownikowe oraz zorganizowano wystawę poświęconą tegorocznej noblistce Oldze Tokarczuk eksponując książki jej autorstwa, które są w posiadaniu biblioteki.

Na I piętrze, w Sali nr 10, na stołach pod oknami umieszczona została Fotogaleria składająca się ze zdjęć przyniesionych przez uczestników zjazdu z różnych roczników. Na dużym stole na środku sali umieszczono z jednej strony wystawę książek autorstwa naszych absolwentów, zatytułowaną „Piórem absolwenta”, dalej wydawnictwa, które szkoła wydawała z różnych okazji na przestrzeni lat 1992 – 2019 i kroniki sprzed 1978r. (nieliczne zachowane). Z drugiej strony stołu przedstawiono na osi czasu szkolną prasę od „Paszteciku” z roku 1921, poprzez większą ilość numerów „MY i u Nas” z początku poprzedniego wieku, „Kalejdoskop Szkolny” z końca lat 70-tych (poprzedzający likwidację II LO), „Re(y)moncik” od pierwszych lat reaktywowanej szkoły i „Bez Cenzury”, które zaczęło ukazywać się trochę później. W bibliotece szkolne natomiast zorganizowano wystawę poświęconą naszemu patronowi Władysławowi Reymontowi w 95 rocznicę otrzymania przez niego nagrody Nobla.