II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim
E-mail: reymontsekretariat@poczta.onet.pl | Telefon: +48 62 738 55 28

Współpraca międzynarodowa

Współpraca międzynarodowa

Wymiana polsko – niemiecka (1995 – 2008)

W roku 1995 szkoła nawiązała kontakt z dwoma niemieckimi liceami ogólnokształcącymi: Martin-Buber Oberschule z Berlina oraz EuropaschuleStorkow ze Storkow i rozpoczęła współpracę w ramach wymiany uczniowskiej. W ramach partnerstwa zorganizowano 32 spotkania w różnych rejonach Polski i Niemiec: m.in. w Ostrowie, Berlinie, Storkow, Krakowie, Oświęcimiu, Gdańsku, Krzyżowej k. Świdnicy, Augustusburgu, Zakopanem, Lubece, Wrocławiu, Dreźnie, Ravensbrück oraz na Mazurach. W ciągu 13 lat współpracy w wymianie wzięło udział ponad 720 uczniów z Polski i Niemiec.

Przedmiotem dyskusji były różne zagadnienia np: szkolnictwo, nacjonalizm, ochrona środowiska, podręczniki do historii i geografii,  przystąpienie Polski do struktur Unii Europejskiej, stosunki polsko-niemieckie od średniowiecza do współczesności, przemiany polityczno-społeczne po roku 1995 w Polsce i Niemczech, kultura ludowa Tatr i Rudaw, polska i niemiecka literatura współczesna, II wojna światowa. Na temat  partnerstwa ukazało się 46 artykułów w prasie polskiej i niemieckiej. 

W dniu 17 czerwca 2001 roku  partnerstwo zostało uhonorowane prestiżową nagrodą za wybitny projekt wymiany młodzieżowej w zakresie szkół ponadgimnazjalnych przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży w Warszawie i Poczdamie. W 2008 roku po trzynastu latach współpracy z niemieckimi partnerami wymiana zakończyła swoją działalność. Koordynowała ją mgr Anna Kaczmarek z pomocą mgr Donaty Koniecznej.

Program Erasmus+ (2019-2021)

W latach szkolnych 2019 – 2021 szkoła bierze udział w wymianie międzynarodowej młodzieży z kilku krajów. Uczniowie II LO spotkają się z rówieśnikami z Cypru, Rumunii, Włoch, Łotwy i Bułgarii. Koordynatorem programu był dr Karol Marszał. Zdjęcia pochodzą z wyjazdów do ww.krajów oraz z pobytu młodzieży w Polsce.

Projekt Erasmus+ „Niepełnosprawność i środowisko naturalne w Europie” (2020-2022)

 współpraca ze szkołami z Francji i Hiszpanii

Polska – krajem tolerancji !

Grupa uczniów II LO im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim  oraz  szkoły z Wilna Vilnius Salininkai Gymnasium wzięła w dniach 22-27 maja br. udział w projekcie „Kraj bez stosów- tolerancja jest OK”. Projekt napisany przez Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II LO miał na celu pokazać wzajemne dziedzictwo wielokulturowości Rzeczypospolitej Obojga Narodów w związku z 450....
czytaj więcej

Pobyt na Cyprze w 2020 r.

W piątek 24 stycznia 2020 r. nasza piątka wraz z opiekunami wróciła z Cypru, gdzie wraz z młodzieżą z tego kraju oraz Bułgarii, Łotwy, Rumunii i Włoch
czytaj więcej
Skip to content