Ludzie nauki

ks. dr Waldemar Graczyk

Matura: 2003

Doktor teologii moralnej. Absolwent Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. Obecnie wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, prefekt ds. studiów i wykładowca teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Kaliskiej.

Dr Jowanka Jakubek-Lalik

Matura: 1999

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji, Instytutu Nauk Politycznych oraz Studium Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Laureatka stypendium doktoranckiego na London School of Economics and Political Science oraz stypendystka na Middlesex University w Londynie.

Prof. dr hab. Piotr Śliwiński

Wychowanek II LO, Matura w I LO: 1981

Profesor zwyczajny na Wydziale Filologii Polskiej i Kultury Antycznej UAM w Poznaniu. Krytyk literacki, badacz polskiej poezji współczesnej, twórca i kurator festiwalu „Poznań Poetów”, wieloletni redaktor „Polonistyki” oraz „Poznańskich Studiów Polonistycznych”.

W latach 2006–2013 przewodniczący kapituły Nagrody Literackiej Gdynia. W 2008 roku został uhonorowany Nagrodą im. Kazimierza Wyki. Stypendysta International Writing Program (USA , 2000).

Od 2015 roku jest przewodniczącym kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej. Szef projektu Polska Poezja Współczesna. Przewodnik encyklopedyczny.

Prof. dr hab. Jarosław Czubak

Wychowanek II LO, Matura w I LO: 1980

Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu. Specjalizuje się w ortopedii i traumatologii. Zainteresowania naukowe i kliniczne skupił głównie na problemach patologii biodra, zwłaszcza rozwojowej dysplazji i zwichnięcia stawu biodrowego.

Został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem KEN, Medalem Honorowym Niemieckiego Towarzystwa Ortopedycznego, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem „Pro Patria” za opiekę nad weteranami i osobami represjonowanymi.

Dr n. med. Aleksandra Baumann-Antczak

Wychowanka II LO – profil biologiczno-chemiczny 1977-78; matura w III LO

Specjalista Chorób Wewnętrznych, endokrynolog. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu w 1987 r. W 1991 r. zdała I stopień, a w 1995 r. II stopień specjalizacji z chorób wewnętrznych, w 1994 r. obroniła pracę doktorską uzyskując tytuł doktora nauk medycznych. W 1997 r. zrobiła specjalizację z endokrynologii. Otrzymała Medal im. K. Marcinkowskiego za osiągnięcia w nauce i pracy społecznej w 1987 r., a także nagrodę I stopnia Ministra Zdrowia za cykl prac na temat identyfikacji autoantygenu nadnerczowego głównego czynnika w patogenezie choroby Addisona w 1993 r. Realizowała stypendium naukowe w latach 1992-1993 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Cardiff (Walia).

W latach 1987 – 1988 – pracowała na Oddziale Radioterapii Specjalistycznej Onkologicznej ZOZ (Poznań Garbary), w latach 1988 – 2001 w Klinice Endokrynologii Akademii Medycznej w Poznaniu, od 2001 r. praktyka własna.

Autorka 22 publikacji z dziedziny immunologii endokrynologicznej w czasopismach polskich i zagranicznych, w tym w Lancet oraz 33 doniesień zjazdowych.

Dr Piotr Szczublewski

Matura: 1976

Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu w 1982 r. Staż odbył w ostrowskim szpitalu na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym. W 1986 r. zdał I stopień specjalizacji, w 1991 r. zdał II stopień specjalistyczny, a w 2008 r. obronił pracę doktorską „Ocena przydatności badania ultrasonografii i analiza markerów biochemicznych w diagnostyce torbieli jajnika”. Od 2010 r. był zastępcą ordynatora oddziału.

Założyciel Klubu Zabytkowych Mercedesów Polska, posiadał legitymację nr 5. Kolekcjoner, miłośnik i znawca klasycznej motoryzacji, zwycięzca wielu zlotów i rajdów.

Dr Zbigniew Koszałkowski

Matura: 1974

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi.
Laureat Nagrody Ministra Kultury za Nieocenione Zasługi dla Kultury Polskiej (2005), Nagrody Prezydenta Łodzi za całokształt osiągnięć (2006). Wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1999), odznaczony medalem „O Niepodległość Polski i Prawa Człowieka 13 XII 1981 – 4 VI 1989” (2006), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007) oraz Krzyżem Wolnosci i Solidarnosci (2016).

Od roku 2018 wykłada grafikę wydawniczą i typografię w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Wykładowca WSSiP w Łodzi – Pracownia Projektowania Wydawnictw i Pracownia Podstaw Typografii (2008-2018). Redaktor graficzny „Tydzień Kultury”. Twórca wielu projektów graficznych, katalogów, reklam, plakatów dla muzeów, galerii i firm.

Dr Iwona Zawidzka

Matura: 1976

Absolwentka etnologii na UAM w Poznaniu oraz teologii na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Pracuje w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni. Autorka m.in. wystaw i publikacji dotyczących historii Żydów w Bochni oraz etnografii regionu bocheńskiego.

Grażyna Wilczyńska

Matura: 1972

Absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Redaktor merytoryczny Wydawnictwa Światło-Życie. Dyrektor tego wydawnictwa w latach 1982-1999. Autorka licznych opracowań (dotyczących Ruchu Światło-Życie, jego założyciela ks. Franciszka Blachnickiego i ks. Wojciecha Danielskiego), a także książek: „Centrum Oazy”, „Wolny dla…” i „Wychowawca wolnych ludzi”. Wyróżniona Feniksem 2019, przyznawanym przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Odznaczona medalem Lumen Mundi (2019).