Działacze społeczni

Sebastian Górski

Matura: 1998

Nauczyciel języka niemieckiego, były dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury, od lat kojarzony z ostrowską kulturą.

Od 2019 r. wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Krystiana Drozd z d. Kornaszewska

Matura: 1977

Absolwentka pedagogiki artystycznej UAM. Wieloletnia nauczycielka w ostrowskich szkołach.

Od 2001 roku związana z Klubem Sportowym „Stal” Ostrów Wielkopolski. Za jej prezesury w 2015 r. „Stal” wróciła do ekstraklasy koszykówki męskiej.

Stanisław Krakowski

Matura: 1977

W latach 1994-2005 pełnił funkcję sekretarza w Rudzie Śląskiej, a także w Ostrowie Wielkopolskim.

W latach 2007-2015 był wiceprezydentem Ostrowa Wielkopolskiego.

Ewa Matecka

Matura: 1975

Absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu na wydziale historii, kierunek: archeologia. W latach 2014-2019 wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego, wcześniej dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury.

Od r. 2019 senator RP.

Maria Wikarjakowa

Matura: 1945

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego i filologii klasycznej, od 1955 r. lektor języka łacińskiego na Akademii Medycznej i Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W latach 1939-1945 aktywnie uczestniczyła w tajnym nauczaniu na terenie miasta. Pod koniec 1941 r. objęła funkcję kierownika tajnego nauczania w szkołach powszechnych. Za swoją pracę zawodową i społeczną otrzymała wiele odznaczeń, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Zasłużony dla Miasta Poznania. Honorowa Obywatelka Ostrowa Wielkopolskiego.

Anna Rogalanka

Matura: 1936

Ukończyła studia na Wyższym Katolickim Studium Społecznym w Poznaniu oraz studia historyczne na Uniwersytecie Poznańskim.

W latach 1939-1945 roku czołowa inspiratorka i współorganizatorka tajnej nauki i kultury polskiej w Ostrowie Wielkopolski. Pracując w Instytucie Historii Kultury Materialnej PAN, koncentrowała sie na źródłach kartograficznych do dziejów Ostrowa Wielkopolskiego. Przez cały pobyt w Poznaniu aktywnie działała w organizacjach społecznych skupiających Ostrowian.

Honorowa Obywatelka Ostrowa Wielkopolskiego.

Bł. Maria Sancja (Janina Ludwika) Szymkowiak

Matura: 1928

Zakonnica Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej: wychowawczyni, nauczycielka, tłumaczka, furtianka, refektarka. Studiowała romanistykę na Uniwersytecie Poznańskim. Jest patronką polskich romanistów.

Beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II w dniu 18 sierpnia 2002r.