Szkolne Spotkania z Nauką w II LO

Impreza o charakterze popularno – naukowym pn. „Szkolne Spotkania z Nauką” odbyła się w II LO w dniu 21 marca 2014 r.

Pod honorowym patronatem Pawła Rajskiego, Starosty Ostrowskiego, zorganizowano otwarte wykłady, warsztaty, ćwiczenia przeznaczone dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego. Powyższy projekt Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków II LO im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim został dofinansowany przez Powiat Ostrowski.

Do uczestnictwa w imprezie, w charakterze prelegentów, zaproszeni zostali wybitni przedstawiciele świata nauki, reprezentujący przede wszystkim uczelnie ściśle współpracujące z II Liceum Ogólnokształcącym. Byli to między innymi: prof. Jacek Sroka (Uniwersytet Wrocławski), dr Bronisław Pabich (OKE Kraków), dr Karol Kacprzak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań), prof. Stefan Lis (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań), dr hab. Maria Łukasik (Uniwersytet Medyczny, Poznań).

Wykłady dotyczyły m.in. życia Juliana Tuwima, literatury niemieckojęzycznej w Południowej Wielkopolsce, parapaństw Kaukazu, aktywności politycznej polskiej młodzieży czy sowieckich archiwów. Podczas warsztatów młodzież mogła wziąć udział w symulacyjnych grach decyzyjnych, porozmawiać o czytelnictwie wśród młodzieży, odkrywać geometrię trójkąta czy koła, dowiedzieć się czegoś na temat antropologii miłości kobiety czy liczb zespolonych. Wykłady o wysokiej wartości merytorycznej zaprezentowane zostały w sposób zrozumiały dla słuchaczy i uatrakcyjnione doświadczeniami oraz prezentacjami multimedialnymi.

W organizację naukowych spotkań włączyło się również Koło Historyczne im. Grota-Roweckiego w Ostrowie Wielkopolskim oraz Ośrodek Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski, z siedzibą w ostrowskim Forum Synagoga.

W ramach zadania wydane zostały ulotki i plakaty prezentujące program imprezy.