II Piknik z Reymontem – Ziemia obiecana

Przewodnim tematem II Pikniku z Reymontem była powieść naszego Patrona „Ziemia obiecana”. W sobotę 25 kwietnia 2015r. spotkała się społeczność szkolna oraz zaproszeni goście by podziwiać twórczość Reymonta zaprezentowaną przez uczniów II LO. Powieść „Ziemię obiecaną” wybrano ze względu na chęć ukazania podobieństw Łodzi i Ostrowa przełomu XIX i XXw. oraz 40. rocznicę sfilmowania powieści przez Andrzeja Wajdę (premiera kultowego już filmu odbyła się w 1975r).

Uczniowie zaprezentowali m.in. bohaterów „Ziemi Obiecanej”, ulicę Piotrkowską w Łodzi końca XIX w. jako miejsce współistnienia trzech kultur Polaków, Niemców i Żydów, historię rodzin przemysłowców w obu miastach, Łódź i Ostrów Wielkopolski w malarstwie, religię trzech społeczności.

Była to uczta duchowa i intelektualna, a wszystko to przy dźwiękach muzyki przeplatanej dowcipami z epoki. Studio Wokalne OCK przedstawiło program piosenek żydowskich z płyty Mazel Tov, a dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 twórczość autorów niemieckich i żydowskich śpiewanych po polsku. Na zakończenie imprezy zobaczyliśmy walca z filmu A. Wajdy w wykonaniu Marysi Kupijaj i Tomka Rasiaka. Nie mogło się obyć także bez poczęstunku – w całej szkole pachniało ciastem drożdżowym. Podstawy alfabetu hebrajskiego przedstawił dr Krzysztof Morta z Ośrodka Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski. Po raz drugi przyznane zostały też tytuły „ReYmaniaków” czyli wyróżnienia dla osób, które przysłużyły się szczególnie dla naszej szkoły. W kategorii „Zasłużony nauczyciel” ReYmaniaka 2015 otrzymała była dyrektor szkoły Izabela Bothur, natomiast w kategorii „Zasłużony absolwent” wyróżniona została Jolanta Krupa, absolwentka z roku 1978, która aktywnie wspiera wszelkie działania naszego Stowarzyszenia.

Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu Stowarzyszeniu Absolwentów i Sympatyków II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta przez Stowarzyszenie Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego.