II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim
E-mail: reymontsekretariat@poczta.onet.pl | Telefon: +48 62 738 55 28

Na sejmie w Lublinie


„Na sejmie w Lublinie” to tytuł międzynarodowego projektu, w którym w dniach 21-26 maja 2024 r. w Lublinie uczestniczyła grupa uczniów naszej szkoły. Licealiści spotkali się tam z rówieśnikami z Vilniaus Salininkų gimnazija z Wilna, by dokładniej poznać miejsca i okoliczności podpisania w 1569 r. unii Polski z Litwą.

Wstępem do działań projektowych były zajęcia warsztatowe w Muzeum Narodowym w Lublinie, podczas których młodzież poznała szczegóły unii Polski z Litwą. Odbyły się one przy obrazie Jana Matejki „Unia Lubelska” oraz w Kaplicy Świętej Trójcy. Następnie uczestnicy projektu poznali Jagielloński Szlak Unii Lubelskiej czyli miejsca związane z tym wydarzeniem, przy których ćwiczyli też scenki teatralne, bowiem jednym z celów projektu jest organizacja spaceru teatralizowanego poświęconego czasom Unii Lubelskiej.

Jeden dzień projektowy poświęcony był na poznanie wielokulturowości Lubelszczyzny. Młodzież odwiedziła Zamość, by w Muzeum Zamojskim dowiedzieć się, jakie nacje zamieszkiwały to piękne miasto założone przez Jana Zamojskiego w XVI w. a współcześnie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Licealiści wzięli też udział w spływie kajakowym po rzece Wieprz a następnie poznali kolejną miejscowość związaną z rodem Zamojskich: Zwierzyniec.

Kulminacyjnym punktem spotkania była organizacja spaceru teatralizowanego – inscenizacji w przestrzeni miejskiej, opartej na tekstach staropolskich opisujących podpisanie aktu Unii Lubelskiej, dzięki któremu powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów. Mieszkańcy miasta i turyści przeszli w korowodzie trasę od Zamku, poprzez Bramę Grodzką, Plac Po Farze, Rynek i kościół Dominikanów aż do Bramy Krakowskiej, zatrzymując się przy kolejnych scenach opartych na dawnych tekstach, gdzie w aktorów wcielili się uczestnicy naszego projektu – młodzież z Polski i Litwy. Odgrywali oni postaci biorące udział w wydarzeniach 1569 r.: polskich i litewskich szlachciców, lubelskie przekupki, króla, zakonników i zwykłych mieszkańców Lublina. Poczynaniom grupy projektowej przyglądał się m.in. prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Opiekunami grupy polskiej byli Donata Konieczna i Karol Marszał.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Skip to content