II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim
E-mail: reymontsekretariat@poczta.onet.pl | Telefon: +48 62 738 55 28

Ludzie kultury

Ludzie kultury

Julia Jaszczyk

Matura: 2015

Absolwentka Zespołu Szkół Muzycznych I stopnia w klasie skrzypiec i saksofonu w Ostrowie Wielkopolskim oraz Młodzieżowego Domu Kultury. Laureatka festiwali o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Uczestniczka popularnych programów Talent Show, m. in. Szansy na Sukces i X-factor. Do największych sukcesów zalicza występ w krakowskiej Piwnicy pod Baranami oraz Grand Prix na Festiwalu „Eye” w Widuchowej, I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Kielcach i Bydgoszczy.

Współpracuje z Big Bandem Powiatu Ostrowskiego z programem „Swing, swing, swing” oraz „Zacznij od Bacha” z piosenkami Zbigniewa Wodeckiego.

Marta Marszałł

Matura: 2010

Absolwentka Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM z 2016 r. Laureatka nagrody im. Ericha Lütkenhausa w XIII Konkursie Sztuk Plastycznych ARS UNIVERSITATIS 2013, Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza w XV Konkursie Sztuk Plastycznych ARS UNIVERSITATIS 2015 oraz stypendystka Nagrody Rektora dla najlepszych studentów roku akademickiego 2013/2014. Wystawy indywidualne oraz zbiorowe w Polsce i za granicą (Niemcy, Białoruś, Hiszpania, Wielka Brytania). Tematem dominującym w jej twórczości jest portret.

Edyta Ostojak

Matura: 2009

Absolwentka kierunku aktorskiego wydziału lalkarskiego wrocławskiej PWST (2014).
Współpracowała gościnnie z Teatrem Współczesnym w Warszawie oraz Teatrem Polskiego Radia. Nagradzana na festiwalach teatralnych (Kraków, Toruń, Sopot), laureatka Złotej Maski za debiut teatralny.

Będąc studentką trzeciego roku zadebiutowała w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu rolą Ester Pławner w spektaklu „Korzeniec” (2012), za którą otrzymała: nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę żeńską na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie (2012), drugą nagrodę za debiut żeński na Festiwalu Debiutów Pierwszy Kontakt w Toruniu (2013), Złotą Maskę za rolę Ester Pławner w Korzeńcu w i rolę Alicji w Alicji w Krainie Czarów (2013), wyróżnienie aktorskie na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Dwa Teatry w Sopocie.

Otrzymała również wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za rolę Migawki w spektaklu „Najmniejszy bal świata” oraz Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców (2015).

Była aktorką Teatru Zagłębia w latach 2013 – 2017.

Od roku 2017 pracuje w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Daria Stachowicz

Matura: 2008

Absolwentka Wydziału Wokalnego w klasie śpiewu solowego, a także Wydziału Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Laureatka wielu nagród, m.in. III nagrody podczas VII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Rudolfa Petraka w Žilinie na Słowacji, finalistka XIX. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Imricha Godina IUVENTUS CANTI 2017 we Vráblach na Słowacji. Występowała z tak wspaniałymi orkiestrami jak np. Budapest Festival Orchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Jako jedna z czterech reprezentantów Polski zakwalifikowała się i wzięła udział w 35. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Hansa Gabora Belvedere w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki.

Uhonorowana Laurem Kultury 2017 z rąk Starosty Ostrowskiego.

Katarzyna Pauś

Matura: 2007

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego.

Od 2018 roku pracuje w lokalnej telewizji Proart. Oprócz materiałów do Wydarzeń, co miesiąc przygotowuje program „Zielono mi” oraz magazyn samorządowy. Tematy ogrodnicze i te związane z szeroko pojętą zielenią są jej bliskie, a pokazywanie telewidzom ciekawych ogrodów tworzonych przez ludzi z pasją, sprawia jej sporą przyjemność.

Szymon Nowak

Matura: 2006

Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (2010). Współpracował ze scenami warszawskimi: Laboratorium Dramatu, Teatrem Narodowym, Teatrem na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, Teatrem IMKA oraz z Teatrem Telewizji Polskiej. Aktor w wielu filmach polskich i serialach. Reżyser.

Laureat wyróżnienia za role w spektaklach warszawskiej Akademii Teatralnej: Hawliczka w Opowieściach lasku wiedeńskiego von Horvátha w reżyserii Agnieszki Glińskiej, Samuela w Bóg mówi słowo wg Wyspiańskiego w inscenizacji Jana Englerta oraz rolę w przedstawieniu Chopin w Ameryce autorstwa i w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego na 28. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2010).

FILMOGRAFIA:

2020 – BROAD PEAK, (Jacques Olek), reż. L. Dawid
2019 – ADWOKAT, (prokurator Maciej Rylski), reż. P. P. Gołębiowski
2019 – BARWY SZCZĘŚCIA, (Janik), reż. zbiorowa
2018 – WESELE, Spektakl telewizyjny, (Maciej), reż. W. Kostrzewski
2018 – NINA, Film fabularny, (ksiądz misjonarz), reż. O. Chajdas
2018 – SŁABI, Spektakl telewizyjny, (Taki Tam), reż. A. Biedrzycki
2016 – NA DOBRE I NA ZŁE, Serial fabularny, (dziennikarz Rafał), reż. A. Urbański
2015 – KLEZMER, Film fabularny, (Marek), reż. P. Chrzan
2015 – SKAZANE, Serial fabularny, (Klaudiusz), reż. Ł. Jaworski
2015 – STWÓR, Film fabularny-krótkometrażowy, (pracownik na budowie), reż. A. Gowin, I. Grzyb
2014 – CZĘSTOTLIWOŚĆ, Film krótkometrażowy, (Anatol Robak), reż. J. Szymański, M. Kucharski
2014 – BARON24, Serial fabularny, (policjant), reż. A. Drabiński
2014 – HARDKOR DISKO, Film fabularny, (gospodarz domówki), reż. K. Skonieczny
2013 – 2XL, Serial fabularny, O (mężczyzna w barze), reż. O. Boszko
2013 – BARWY SZCZĘŚCIA, Serial fabularny, (Joachim Janik), reż. N. Koryncka- Gruz
2013 – HYPERBALLAD, Film fabularny-krótkometrażowy, reż. B. Gorzelany
2013 – OJCIEC MATEUSZ, Serial fabularny, (Michał Romiński), reż. F. Zylber
2012-2015 – NA WSPÓLNEJ, Serial fabularny, (student), reż. zbiorowa
2012 – KANADYJSKIE SUKIENKI, Film fabularny, O (Ireneusz Walczyk), reż. M. Michalski
2011 – 80 MILIONÓW, Film fabularny, (Andrzej), reż. W. Krzystek
2011 – CZAS HONORU, Serial fabularny, reż. M.Rogalski
2010 – NA DOBRE I NA ZŁE, Serial fabularny, (Marek), reż. K. Rogala
2009 – AKADEMIA, Serial dokumentalny, reż. W. Suleżycki, A. Palenta
2009 – NIGDY NIE MÓW NIGDY, reż. W. Pacyna

Karol Kowal

Matura: 2001

Muzyk Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. Członek Kwartetu Kontrabasowego „Bassiona Polacca”.

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie kontrabasu oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie w Oklahoma City.

Wcześniej związany był z Filharmonią Kaliską, gdzie pracował jako zastępca lidera grupy kontrabasów. Występował z recitalami w Polsce i za granicą, m.in. podczas Konwencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Kontrabasistów w USA. Jako solista grał z towarzyszeniem orkiestr Filharmonii Kaliskiej, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, Orkiestry Światowego Festiwalu Kontrabasowego we Wrocławiu, Polskiej Orkiestry Kameralnej „Sotto Voce” oraz Oklahoma City University Symphony Orchestra.

Laureat międzynarodowych konkursów. Dwukrotnie został nagrodzony podczas ISB Double Bass Performance Competition w kategorii solistycznej: w 2003 roku zdobył III miejsce oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego (Richmond, Wirginia), a w 2005 – II miejsce (Kalamazoo, Michigan). Otrzymał także wyróżnienie w III Międzynarodowym Konkursie im. Johanna Matthiasa Spergera w Ludwigslust (Niemcy, 2004) i nagrodę główną w Wanda L.Bass School of Music Concerto Competition (Oklahoma City, 2008).

Szczególne miejsce w jego repertuarze zajmuje muzyka współczesna. Artysta dokonał prawykonań m.in. dedykowanych mu kompozycji autorstwa Katarzyny Brochockiej, Grzegorza Wierzby oraz Edwarda Knighta. Gra na mistrzowskim kontrabasie Pöllmann – Rossi.

Maria Piekarz-Gowarzewska

Matura: 2000

Grafik, malarka, ceramiczka, animator kultury i sztuki.

Absolwentka Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM o kierunku studiów Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych.

Od 1996 roku wzięła udział w 22 wystawach w Polsce i za granicą.

W ramach grupy Maria & Maria działającej od 2001 roku (wspólnie z Marią E. Hebisz) zorganizowała 37 happeningów i akcji artystycznych. Właścicielka galerii MARGO.

Paweł Walerowski

Matura: 1997

Studia ukończył na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Na 3. roku studiów odbył 3-miesięczną podróż po Europie grając musicale A. Ll. Webbera. W 2003 r. wyjechał na stypendium muzyczne na Uniwersytet w stanie Arizona. Przez rok grał w ramach Classical Trio na statku pasażerskim Carnival wypływając z Teksasu oraz Miami i opływając wyspy karaibskie – tzw. „cruise ship”. W 2006 r. osiedlił się na stale w północnej Kalifornii, w San Francisco.

Dziś współpracuje z San Francisco Symphony, grając muzykę klasyczną i rozrywkową, gra opery w teatrze muzycznym oraz jest kierownikiem muzycznym w kościele St. Mary’s.

Agnieszka Kurzawa

Matura: 1997

Absolwentka Akademii Pedagogicznej w Słupsku na kierunku filologia polska, a także Wydziału Nauk Społecznych poznańskiego UAM-u na kierunku dziennikarstwo.

Ukończyła także policealne Studium Piosenkarskie w Poznaniu. Śpiewa do dnia dzisiejszego z „Ogóreczkami” – zespołem, który założyła z Mateuszem Ogórkiewiczem w II LO.

Od 2008 r. dziennikarka w lokalnej Telewizji „Proart”.

Barbara Źródlewska-Olejnik

Matura: 1996

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku kulturoznawstwo.

Związana najpierw z Radiem „Centrum” Kalisz, a od ponad 16 lat z Radiem „Eska”.

Wojciech Gawłowski

Matura: 1980

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza Poznaniu. Poeta, laureat medalu im. Stanisława Grochowiaka. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

W twórczości podejmuje wątki historiozoficzne, etyczne, nawiązania do rodzinnego miasta.

Debiutował w roku 1977. Pierwszy tomik poezji, Błędnik równowagi, wydany został w roku 1978 w serii: Pokolenie. Otrzymał za niego medal im. Stanisława Grochowiaka za najlepszy debiut roku. Publikował w czasopismach literackich: Nowy Wyraz, Życie Literackie, Odgłosy, Integracje, Nurt, „W drodze”, „Topos”, „Arcana”. W 2016 r. nominowany do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego.

Jerzy Wojciechowski

Matura: 1972

Współzałożyciel pierwszej kancelarii radcowskiej w Kaliszu. Znawca muzyki jazzowej, organizator cyklu koncertów „Jazz w Muzeum” i Festiwalu Jazzowego „Muzeum Jazz Festiwal” w Ostrowie Wielkopolskim. Otrzymał tytuł „Człowieka roku 2009” przyznawany przez gazetę „Kurier Ostrowski”.

W 2019r. odznaczony z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w promowaniu polskiej kultury muzycznej, za działalność na rzecz społeczności lokalnej”.

Jadwiga Żylińska

Matura: 1953

Pisarka, poetka, animatorka kultury, jurorka konkursów recytatorskich, pedagog dziecięcy. Uhonorowana w roku 2019 „Medalem za Zasługi dla Miasta Szczecina”.

W dorobku ma kilkadziesiąt tomików poezji oraz opowiadań – skierowanych głównie do najmłodszych odbiorców.

Aleksandra Petrusewicz

Matura: 1928

Pisarka, prozaiczka, eseistka, autorka powieści dla młodzieży, powieści historycznych, słuchowisk i adaptacji. Autorka cenionych powieści i opowiadań historycznych oraz tomów prozy poświęconej Ostrowowi Wielkopolskiemu: „Dom, którego nie ma”, „Dzikie ptaki”, „Muzykanci z Bremy”.

Uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W Ostrowie Wielkopolskim istnieje ulica jej imienia.

Skip to content