W dniach 11-12 października 2019 r. uczczono stulecie istnienia II Liceum Ogólnokształcącego jako placówki oświatowej w Ostrowie Wielkopolskim. Honorowy patronat nad jubileuszem objął starosta ostrowski, Paweł Rajski. Patronat medialny sprawował Kurier Ostrowski.
W piątek na terenie szkoły zorganizowano spotkania klasowe i występy muzyczne. W klasach i na korytarzach zamieszczono wystawy z różnych dziedzin życia liceum, w tym także wystawę „Twarze ostrowskiego Reymonta” prezentującą sylwetki dyrektorów oraz osób, które opuściły mury II LO, a dziś są ludźmi kultury, sportu, nauki czy działaczami społecznymi. W międzyczasie spotkań można było posłuchać występów absolwentów, w tym Julii Jaszczyk i zespołu „Ogóreczki”, czy potańczyć przy muzyce zespołu „Bosscy”.
Podczas piątkowego wieczoru uczestnicy obchodów otrzymali wydawnictwo „Moja szkoła we wspomnieniach„, zawierające m.in. wspomnienia, spis nauczycieli, absolwentów.
Dzień później w konkatedrze odbyła się msza św. Po nabożeństwie na ścianie budynku, na dziedzińcu II LO, odsłonięto mural z okazji 100-lecia szkoły. Dokonali tego dyrektorzy Łucja Huzarewicz i Andrzej Kornaszewski. Mural przedstawia dwóch patronów szkoły: Emilię Sczaniecką i Władysława Reymonta. Uroczystość była dobrą okazją do wykonania wspólnych zdjęć uczestników Jubileuszu.
W sobotnie popołudnie w sali widowiskowej Ostrowskiego Centrum Kultury odbyła się część oficjalna obchodów. Otworzyła ją absolwentka II LO, śpiewaczka operowa Daria Stachowiak. Potem zaprezentowali się inni absolwenci, m.in. kontrabasista Miłosz Krupka, na co dzień zatrudniony w Teatrze Wielkim w Łodzi, aktor warszawskich scen i reżyser Szymon Nowak, czy Marcin Bzik, zdobywca 1. miejsca w tańcu współczesnym w Mediolanie (2019). Nie obyło się bez wspomnień Andrzeja Kornaszewskiego, byłego nauczyciela i dyrektora II LO po reaktywacji szkoły w 1992 r., a także poetki Aleksandry Petrusewicz, mieszkającej obecnie w Szczecinie. Podczas obchodów miało również miejsce ślubowanie klas pierwszych. Na koniec zagrała ku radości wszystkich po 46 latach grupa „Volt -3”.
Prezes Stowarzyszenia Absolwentów Donata Konieczna wraz z skarbnikiem Markiem Śmiłowiczem podziękowali w imieniu absolwentów gronu pedagogicznemu składając na ręce dyrektorów szkoły wiązanki kwiatów.
Gratulacje złożyli zaproszeni goście, m.in. poseł na Sejm RP Jarosław Urbaniak, senator RP Łukasz Mikołajczyk, starosta ostrowski Paweł Rajski, burmistrz Odolanowa Marian Janicki.
Na koniec zaproszono wszystkich uczestników obchodów 100-lecia szkoły do foyer Ostrowskiego Centrum Kultury na jubileuszowy tort. Można tam było obejrzeć prace artystów – absolwentów szkoły: Marty Marszałł, Jana Kryszkiewicza, Anny Miszkowicz oraz Marii Piekarz-Gowarzewskiej, czy wystawę „Twarze ostrowskiego Reymonta”.
Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II LO pozyskało fundusze na zorganizowanie obchodów z Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego oraz z Ministerstwa Kultury w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.
Jubileusz sponsorowały firmy: Przedsiębiorstwo Handlowe JETA Sp. z o.o, Firma MAHLE, Firma PUPIL Foods, W-Z. Biuro rachunkowe, P.P.U.H. WOSEBA Sp.z o.o.
Współpracowały firmy: Szczypta Smaku, Rarytas, DG PRINT Wojciech Misiek.
Zdjęcia wykonał fotograf Andrzej Gąbka.
Warto przypomnieć, że ostatni niemiecki dyrektor, dr Robert Bergmann, przekazał w 1920 roku kierownictwo szkoły Eleonorze Bojdzińskiej, byłej siostrze zakonnej, która sprawowała funkcję przełożonej do 1935 roku. Od 1 kwietnia 1921 roku szkoła nosiła nazwę Państwowe Gimnazjum im. Emilii Sczanieckiej, a w latach 50. XX wieku zmieniono nazwę na Liceum im. Emilii Sczanieckiej. Szkoła cały czas była placówką żeńską, przekształcono ją w szkołę koedukacyjną w roku 1964. W 1968 roku zapadła decyzja nadania szkole nowego patrona – Władysława Reymonta. Z niewyjaśnionych do dziś powodów wojewódzkie kuratorium oświaty zadecydowało w 1978 roku o likwidacji szkoły. Po egzaminach maturalnych, nastąpiła przeprowadzka do gmachu I LO przy ulicy Gimnazjalnej, a do opustoszałego budynku liceum wprowadzili się uczniowie ze szkoły podstawowej nr 3. Po odrodzeniu się samorządów w 1989 roku rozpoczęły się starania o reaktywowanie II Liceum. Udało się 1 maja 1992 roku. Dyrektorem został wtedy Andrzej Kornaszewski, następnie funkcje te pełnili Izabela Bothur i Karol Marszał, a obecnie Aleksander Ziobro.