We wtorek 8 kwietnia 2025 r. humaniści z kl. 2 D zorganizowali „Raszkowską Grę Powstańczą” – grę miejską poświęconą czasom Powstania Wielkopolskiego w Raszkowie. W rozgrywce udział wzięli uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych z Bieganina, Jankowa Zaleśnego, Koryt, Ligoty i Raszkowa – w sumie 90 osób podzielonych na 11 drużyn. Animatorami na poszczególnych stacjach zadaniowych byli uczniowie naszego Liceum.
Uczestnicy gry wcielali się w rolę powstańców oraz obserwatorów codziennego życia Raszkowa z czasów walki o polskość Wielkopolski, m.in. opatrywali rannych żołnierzy, szyfrowali tajne hasła, śpiewali powstańcze piosenki, ćwiczyli musztrę a także odczytywali dawną mapę i poznawali dawne urządzenia codziennego użytku. Przy okazji szukali miejsc bezpośrednio związanych z powstańcami – ich grobów, biura werbunkowego i innych obiektów z międzywojennego Raszkowa. Do tego wszyscy doskonale się bawili. Fundatorem nagród dla grup, które najlepiej wykonały wszystkie zadania, był Jacek Bartczak – burmistrz Gminy i Miasta Raszków, który objął wydarzenie patronatem honorowym. Partnerami w organizacji wydarzenia były: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Raszkowie, Raszkowska Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza, Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, Poczta Polska i Apteka Rodzinna.
Był to ostatni etap konkursu „Silni Polską!” – ogólnopolskiej inicjatywy edukacyjnej skierowanej do młodzieży, której celem jest rozbudzenie pasji do najnowszej historii Polski oraz budowanie dumy z narodowego dziedzictwa. Organizatorem konkursu jest Instytut Pamięci Narodowej. Opiekunem grupy młodzieży z naszego Liceum był dr Karol Marszał.


























