II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim
E-mail: reymontsekretariat@poczta.onet.pl | Telefon: +48 62 738 55 28

Warsztaty w Poroninie – 2014

W dniach od 29 września do 05 października 2014 r. Chór Szkolny II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim pod dyrekcją Jana Szkudlarza brał udział w międzynarodowej wymianie młodzieży, uczestnicząc wraz z zespołem wokalnym „Junost” z Ukrainy w projekcie „Niech pieśń rozbrzmiewa nad górami”. Dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Polsko-Ukraińskiej Wymiany Młodzieży spotkanie udało się zorganizować już po raz drugi w bardzo atrakcyjnym miejscu jakim jest, położona niedaleko Zakopanego, wieś podhalańska Poronin.

Oba zespoły poznawały się nawzajem, prezentowały swoje umiejętności i wymieniły doświadczeniami. Warsztaty chóralne i integracja odbywały się w przyjaznej atmosferze. Młodzież obu narodów spędzała czas na: doskonaleniu warsztatu wokalnego oraz grach, zabawach i rywalizacji sportowej, podczas których przełamywano istniejące bariery językowe. Podczas zajęć integracyjnych zespoły zaprezentowały rysy kulturowe swoich krajów i miejscowości, aby lepiej zrozumieć swoich sąsiadów. 

Podczas warsztatów młodzież znalazła również czas na spacer z Harendy przez Gubałówkę do Zakopanego, wędrówkę z dolnej stacji kolei linowej – Kuźnic, przez pustelnę Brata Alberta na Kalatówki i dalej do Zakopanego.Zwiedzając Zakopane zajrzeli do „Księżówki”- miejsca gdzie bywał Jan Paweł II, odwiedzili cmentarz na Pęksowym Brzysku oraz wjechali na Wielką Krokiew mając okazję przekonać się co widzą skoczkowie narciarscy siadając na belce startowej.Był również czas by pospacerować i sycić się atmosferą „Krupówek” oraz zrobić zakupy na bazarku pod Gubałówką.

Podczas ostatniego wieczoru oba zespoły zaprezentowały swoje umiejętności dając koncert w „Karczmie u Bacy”, śpiewając między innymi utwory, których się wzajemnie uczyły.

Opiekunkami grupy były  nauczycielki: mgr Beata Nowicka i mgr Sylwia Szyszka.

Projekt zrealizowany został przez Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Centrum Kultury  w wysokości 42 000 zł.

Skip to content