Współpraca międzynarodowa

Wymiana polsko- niemiecka

1995 szkoła nawiązała kontakt z dwoma niemieckimi liceami ogólnokształcącymi : Martin-Buber Oberschule z Berlina oraz EuropaschuleStorkow ze Storkow i rozpoczęła współpracę w ramach wymiany uczniowskiej. W ramach partnerstwa zorganizowano32 spotkania w różnych rejonach Polski i Niemiec: m.in. w Ostrowie, Berlinie, Storkow, Krakowie, Oświęcimiu, Gdańsku, Krzyżowej k. Świdnicy, Augustusburgu, Zakopanem, Lubece, Wrocławiu, Dreźnie, Ravensbrück oraz na Mazurach. W ciągu 13 lat współpracy w wymianie wzięło udział ponad 720 uczniów z Polski i Niemiec.

Przedmiotem dyskusji były różne zagadnienia np: szkolnictwo, nacjonalizm, ochrona środowiska, podręczniki do historii i geografii,  przystąpienie Polski do struktur Unii Europejskiej, stosunki polsko-niemieckie od średniowiecza do współczesności, przemiany polityczno-społeczne po roku 1995 w Polsce i Niemczech, kultura ludowa Tatr i Rudaw, polska i niemiecka literatura współczesna, II wojna światowa. Na temat  partnerstwa ukazały się 46 artykuły w prasie polskiej i niemieckiej.

17 czerwca 2001 roku  partnerstwo zostało uhonorowane prestiżową nagrodą za wybitny projekt wymiany młodzieżowej w zakresie szkół ponadgimnazjalnych przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży w Warszawie i Poczdamie. W 2008 rokupo trzynastu latach współpracy z niemieckimi partnerami wymiana zakończyła swoją działalność.

Program Socrates- Comenius

Wymiana młodzieżowa z niemieckimi liceami umożliwiła również rozpoczęcie przez szkołę innych działań proeuropejskich w ramach międzynarodowego programu Socrates Comenius. W roku szkolnym 2002/2003 szkoła podjęła pracę nad projektem „Mosty” w ramach współpracy z EuropaschuleStorkow z Niemiec, Bundesgymnasium/ Realgymnasium Wien III z Austrii oraz Kossuth ZsusannaTechnischeFachmittelschuleundGymnasiumHodmezövasarhely z Węgier. W kolejnych latach szkolnych 2004/2005 szkoła opracowywała projekt pt.:”

W poszukiwaniu śladów” wraz z Europaschule z Niemiec oraz INSTITUTO  DI ISTRUTIONE SECONADARIA SUPERIORE „LORENZZO FAZZINI”  z Vieste  z Włoch.  W oba projekty zaangażowanych było 29 nauczycieli i ponad 100 uczniów.