Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Współpraca międzynarodowa

Wymiana polsko - niemiecka (1995 - 2008)

W roku 1995 szkoła nawiązała kontakt z dwoma niemieckimi liceami ogólnokształcącymi: Martin-Buber Oberschule z Berlina oraz EuropaschuleStorkow ze Storkow i rozpoczęła współpracę w ramach wymiany uczniowskiej. W ramach partnerstwa zorganizowano 32 spotkania w różnych rejonach Polski i Niemiec: m.in. w Ostrowie, Berlinie, Storkow, Krakowie, Oświęcimiu, Gdańsku, Krzyżowej k. Świdnicy, Augustusburgu, Zakopanem, Lubece, Wrocławiu, Dreźnie, Ravensbrück oraz na Mazurach. W ciągu 13 lat współpracy w wymianie wzięło udział ponad 720 uczniów z Polski i Niemiec.

Przedmiotem dyskusji były różne zagadnienia np: szkolnictwo, nacjonalizm, ochrona środowiska, podręczniki do historii i geografii,  przystąpienie Polski do struktur Unii Europejskiej, stosunki polsko-niemieckie od średniowiecza do współczesności, przemiany polityczno-społeczne po roku 1995 w Polsce i Niemczech, kultura ludowa Tatr i Rudaw, polska i niemiecka literatura współczesna, II wojna światowa. Na temat  partnerstwa ukazało się 46 artykułów w prasie polskiej i niemieckiej. 

W dniu 17 czerwca 2001 roku  partnerstwo zostało uhonorowane prestiżową nagrodą za wybitny projekt wymiany młodzieżowej w zakresie szkół ponadgimnazjalnych przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży w Warszawie i Poczdamie. W 2008 roku po trzynastu latach współpracy z niemieckimi partnerami wymiana zakończyła swoją działalność. Koordynowała ją mgr Anna Kaczmarek z pomocą mgr Donaty Koniecznej.

 

Program Socrates - Comenius

Wymiana młodzieżowa z niemieckimi liceami umożliwiła również rozpoczęcie przez szkołę innych działań proeuropejskich w ramach międzynarodowego programu Socrates Comenius. W roku szkolnym 2002/2003 szkoła podjęła pracę nad projektem „Mosty” w ramach współpracy z EuropaschuleStorkow z Niemiec, Bundesgymnasium/Realgymnasium Wien III z Austrii oraz Kossuth ZsusannaTechnischeFachmittelschuleundGymnasiumHodmezövasarhely z Węgier. W kolejnych latach szkolnych 2004/2005 szkoła opracowywała projekt pt.: "W poszukiwaniu śladów” wraz z Europaschule z Niemiec oraz INSTITUTO  DI ISTRUTIONE SECONADARIA SUPERIORE „LORENZZO FAZZINI”  z Vieste  z Włoch.  W oba projekty zaangażowanych było 29 nauczycieli i ponad 100 uczniów.

 

Program Erasmus+ (2019-2020)

W latach szkolnych 2019 - 2020 szkoła bierze udział w wymianie międzynarodowej młodzieży z kilku krajów. Uczniowie II LO spotkają się z rówieśnikami z Cypru, Rumunii, Włoch, Łotwy i Bułgarii. Koordynatorem programu jest dr Karol Marszał.

W styczniu 2020 r. 5 uczestników wymiany przebywało kilka dni na Cyprze. 

 

Projekt Erasmus+ "Niepełnosprawność i środowisko naturalne w Europie" (2020-2022)

 współpraca ze szkołami z Francji i Hiszpanii

Data dodania: 2017-09-29 12:15:24
Data edycji: 2021-12-27 16:08:46
Ilość wyświetleń: 1801

Konkursy

Obecnie nie jest prowadzony żaden konkurs, zapraszamy wkrótce.
Więcej informacji

Ankiety

Obecnie nie jest prowadzona żadna ankieta, zapraszamy wkrótce.
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook