Wrócili z Tbilisi

Po 7 dniach pobytu w Gruzji wróciła do szkoły grupa 13 uczniów i 2 opiekunów, która przebywała tam w ramach projektu pn. "RezeGRAJMY to RAZEM". W dniach 1 - 7 czerwca br. odbyła się bowiem druga część wymiany młodzieży realizowanej przez naszą szkołę we współpracy ze Związkiem Kulturalno - Oświatowym Polaków w Gruzji "Polonia". Po 13 młodych ludzi z naszej szkoły i młodzieży pochodzenia polskiego z Tbilisi spotkało się w stolicy Gruzji, aby szukać osób, miejsc i historii związanych z pobytem Polaków w Gruzji.

Znaleźli informacje m.in. na temat znanych architektów: Aleksandra Szymkiewicza (autora m.in. gmachu Sądu Najwyższego, Konserwatorium, Teatru Rustawelego, Muzeum Jedwabnictwa), Stefana Kryczyńskiego (autora projektu Teatru Mardżaniszwili) i Aleksandra Rogojskiego (autora projektów Banku TBC i Seminarium Teologicznego); malarzy (Henryka Hryniewskiego i Zygmunta Waliszewskiego – ich dzieła znajdują się w Narodowym Muzeum Sztuki oraz w Muzeum Historycznym Miasta Tbilisi); rzeźbiarzy, których dzieła można znaleźć na ulicach Tbilisi (Feliksa Chodorowicza i Stanisława Horno-Popławskiego) oraz symboli polskości w Tbilisi: kościoła polskiego św. Piotra i Pawła i cmentarza na Kuki.

Odwiedzili też Lagodechi, gdzie żył Ludwik Młokosiewicz - zasłużony przyrodnik i założyciel pierwszego w Gruzji parku narodowego.

Przedsięwzięcie było realizowane poprzez stworzenie questu - nieoznakowanej, wierszowanej ścieżki krajoznawczej, prowadzącej śladami Polaków w Tbilisi. Efektem pracy młodzieży będą wydrukowane, a także upowszechniane w formie elektronicznej ulotki questowe, które zostaną wysłane do Tbilisi.

Projekt był realizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach programu "Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce".

Koordynatorem projektu jest Karol Marszał we współpracy z Donatą Konieczną.