Wiosna 2015

• ALEKSANDRA CHLASTA-GÓRNA,
  • KATARZYNA KORNASZEWSKA KŁAKULAK

SPOTKANIE WIOSENNE JUŻ ZA NAMI

Nasze Liceum w dniach 22 – 29 marca po raz kolejny gościło grupę 17 uczniów z Hiszpanii wraz z dwoma opiekunami. W trakcie wymiany zarówno polscy jak i katalońscy uczniowie ćwiczyli znajomość języka angielskiego, uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych, warsztatach tanecznych i sportowych. Mieszkając w domach polskich rodzin, hiszpańska młodzież poznała życie codzienne i kulturę naszego kraju.

Przy okazji wizyty Hiszpanie zwiedzili zarówno naszą okolicę - Ostrów, Przygodzice i  Antonin, jak i Poznań oraz Wrocław.  W Ostrowie uczniowie katalońscy odwiedzili budynek Starostwa Powiatowego, gdzie spotkali się z przewodniczącym Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzejem Leraczykiem i naczelnikiem Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Rafałem Lucińskim, spacerowali ulicami miasta, zwiedzili kościół farny i ostrowską synagogę oraz muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. W Antoninie, we wnętrzach pałacyku, polscy i hiszpańscy uczniowie wysłuchali koncertu muzyki w wykonaniu rodzeństwa Marii i Marcina Falisów, uczniów II LO. W Poznaniu Hiszpanie zwiedzali Stare Miasto, we Wrocławiu mieli okazję obejrzeć Panoramę Racławicką oraz Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. W piątek w auli naszej szkoły uczniowie wzięli udział w warsztatach tanecznych przygotowanych przez szkołę tańca True School oraz tańczyli zumbę. Wymiana oficjalnie została zakończona w piątek spotkaniem w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach, gdzie hiszpańscy uczniowie i nauczyciele mieli okazję spróbować pysznych polskich dań oraz obejrzeć polskie tańce w wykonaniu zespołu „Kosynierzy” z Jankowa Przygodzkiego. W sobotę i niedzielę uczniowie spędzali czas przede wszystkim z polskimi rodzinami.

Kiedy nadszedł czas pożegnania w niedzielę wieczorem, zarówno polscy jak i katalońscy uczniowie przepełnieni byli smutkiem, że ta wymiana dobiegła końca, jak i  nadzieją, że wkrótce nastąpi kolejne spotkanie, tym razem w Reus.To czwarte polsko-hiszpańskie spotkanie  możliwe było dzięki wsparciu rodziców uczniów II LO oraz  dzięki zaangażowaniu nauczycieli języka angielskiego ze szkół partnerskich z Reus i z "Reymonta" Aleksandry Chlasty – Górnej i Katarzyny Kornaszewskiej – Kłakulak. Organizację działań wsparli także nauczyciele: Sylwia Szyszka,Agnieszka Gurbisz, Katarzyna Skoczyńska, Justyna Kociemba – Żulicka i Jarosław Biernaczyk.