Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

WIELKIE ODLICZANIE ROZPOCZĘTE

WIELKIE ODLICZANIE ROZPOCZĘTE

Informacja prasowa

 

WIELKIE ODLICZANIE ROZPOCZĘTE


Przygotowania do akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku
dla Jacka i Innych ruszyły pełną parą.

 

8 oraz 15 grudnia w Ostrowie Wielkopolskim oraz 8 grudnia w Kaliszu odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi i szpiku - dla Jacka i innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele Jacka liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest nowotwór krwi, społeczności Ostrowa Wielkopolskiego.

 

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono Dawcy, wśród 29 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć bazę potencjalnych Dawców lokalna grupa inicjatywna organizuje akcję rejestracji dla Jacka i Innych pacjentów.

 

Mam na imię Jacek i mam 53 lata. Całe moje życie związane jest z Ostrowem Wielkopolskim. Tutaj skończyłem szkołę i pracowałem, tutaj są moi przyjaciele i rodzina. Jestem emerytowanym strażakiem Państwowej Straży Pożarnej. Przejście na emeryturę dało mi dużo wolnego czasu, który spędzam z moją żoną Izą – jesteśmy razem już 26 lat.

W drugiej połowie czerwca, z powodu złego samopoczucia, trafiłem do szpitala. Już na początku lipca zapadła diagnoza – ostra białaczka szpikowa. Obecnie jestem w trakcie przyjmowania drugiej chemioterapii, ale konieczny będzie przeszczep szpiku. – opowiada swoją historię Jacek.

 

Zaczęła się walka o każdy dzień życia. Dziś już wiadomo, że jedyną szansą Jacka na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 1 565 996 potencjalnych Dawców, i ponad 30 milionów w bazach na całym świecie, nadal poszukiwany jest Dawca.

 

Rodzina i przyjaciele nie potrafią czekać bezczynnie – sami zainicjowali poszukiwania jego bliźniaka genetycznego. Żona oraz koledzy ze Straży Pożarnej rozpoczęli przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Jacek i Inni potrzebują Twojej pomocy!” – wszystko po to, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o możliwości rejestracji jako potencjalny Dawca.

 

Moje dotychczasowe, poukładane życie nagle legło w gruzach. Bardzo często jeździliśmy z Żoną na koncerty po całej Polsce, moją pasją jest muzyka. Uwielbiamy także turystykę górską i zwiedzanie zabytków. Chcemy do tego wrócić.

Powrót do zdrowia i normalnego życia umożliwi mi przeszczep szpiku od Dawcy niespokrewnionego, który ciągle jest poszukiwany. Może to Ty będziesz mógł mi pomóc? – mówi Jacek.

 

Rejestracja podczas tej akcji będzie prowadzona za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Proces rejestracji (wypełnienie formularza rejestracyjnego oraz pobranie wymazu) trwa około 10 minut. Lokalne działania grupy inicjatywnej mocno wspiera Urząd Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Zgodnie z apelem Jacka prosimy wszystkich, którzy mogą się zarejestrować o poświęcenie chwili 8 lub 15 grudnia i dołączenie do bazy potencjalnych Dawców szpiku.

 

Apeluję do wszystkich, proszę pomóż mi i Innym chorym wrócić do swoich pasji, do swojego normalnego życia. Oddanie komórek macierzystych, czy szpiku - nic nie kosztuje, a może uratować komuś życie! Przyjdź, zarejestruj się!


Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się
:

 

Sobota, 8 grudnia 2018 r.

09:00 - 21:00, GALERIA OSTROVIA, ul. Kaliska 120, Ostrów Wielkopolski

09:00 – 21:00, GALERIA AMBER, ul. Górnośląska 82, Ostrów Wielkopolski

 

Sobota, 15 grudnia 2018 r.

12:00 - 18:00, Ratusz w Ostrowie Wielkopolski, Rynek 1, Ostrów Wielkopolski

 

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

 

Jak wygląda pobranie szpiku?

 

  1. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (ok. 80% przypadków)

Krwiotwórcze komórki macierzyste pobiera się metodą zwaną aferezą. Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym na przedramieniu do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godzin. W przypadku gdy ilość zebranych komórek macierzystych jest niewystarczająca, konieczne jest powtórzenie procedury następnego dnia.

 

  1. Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (ok. 20% przypadków)

Od Dawcy znajdującego się w znieczuleniu ogólnym z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) pobiera się ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina ta zawiera ok. 5% całkowitej objętości szpiku kostnego, w pełni regenerującego się w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 3 dni, a ewentualne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 1 419 000 (październik  2018) potencjalnych dawców szpiku, a już  5 928 (październik 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.

Data dodania: 2018-11-30 16:57:12
Data edycji: 2018-11-30 17:03:51
Ilość wyświetleń: 198

Konkursy

Obecnie nie jest prowadzony żaden konkurs, zapraszamy wkrótce.
Więcej informacji

Ankiety

Obecnie nie jest prowadzona żadna ankieta, zapraszamy wkrótce.
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Twój Boks
Dowolna informacja
Przykładowy button
Facebook