Tablica w II LO z wizją Czesława Wosia odsłonięta

Tablica w II LO z artystyczną wizją Czesława Wosia odsłonięta

W środę, 8 września 2021r., znany ostrowski artysta plastyk pan Czesław Woś dokonał odsłonięcia tablicy z wizerunkiem naszej szkoły.

Dyrektor II LO Marek Śmiłowicz zaprosił na odsłonięcie ufundowanej przez Radę Rodziców przy II LO tablicy, twórcę artystycznej wizji naszego liceum, pana Czesława Wosia. Uzyskawszy wcześniej jego zgodę na wykorzystanie rysunku szkoły wykonanego w 2008 r., szklana tablica została wykonana przez firmę PEM. Dyrektor zaprosił na uroczystość także przewodniczącego Rady Rodziców pana Michała Malarczyka oraz przewodniczących klas i opiekuna Samorządu Uczniowskiego Donatę Konieczną.

Pan Czesław Woś to znany ostrowski artysta plastyk, a także nauczyciel plastyki, który swoją karierę pedagogiczną – jak sam wspomniał ze wzruszeniem – rozpoczynał w 1965 r. w II LO w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie pracował do roku 1978, a następnie kilka lat po reaktywacji szkoły w 1992 r. Studia plastyczne ukończył na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a studia podyplomowe w zakresie grafiki na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Był wykładowcą w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie – Wydział Zamiejscowy w Kaliszu oraz na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Instytut Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu. Równolegle z pracą pedagogiczną zajmował się twórczością plastyczną. Ilustrował tomiki poetów polskich, a nawet włoskich, wydał 3 teki graficzne i 3 teki rysunków. Jego prace były wielokrotnie prezentowane i nagradzane na wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. w Niemczech, Włoszech, Danii, Estonii, Kanadzie, USA. Artysta ceni szczególnie wystawy w Instytucie Polskim w Rzymie i Polskim Instytucie Naukowym na Manhattanie.

Jest inicjatorem i organizatorem (wraz z żoną Bożeną) Międzynarodowego Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu w Ostrowie Wielkopolskim oraz Międzynarodowej Wystawy Ekslibrisu Muzycznego, towarzyszącej festiwalowi „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie. W roku 2007, wraz z żoną, został Ostrowianinem Roku.

Dyrektor Marek Śmiłowicz podziękował autorowi za udostępnienie swej wizji naszej szkoły, następnie udzielił głosu Panu Czesławowi Wosiowi, który wspominał początki swej pracy nauczyciela plastyki, podkreślając przyjazną atmosferę, która zawsze towarzyszyła mu w tej szkole. Nadmienił też, że pracę swą traktował jako pasję i tej pasji życzył zgromadzonej młodzieży. Dyrektor złożył również podziękowania na ręce pana Malarczyka Radzie Rodziców za sfinansowanie tablicy oraz staroście ostrowskiemu panu Pawłowi Rajskiemu za środki finansowe przeznaczone na wyposażenie sal na parterze szkoły. Następnie przewodnicząca SU Wiktoria Dryka zapoznała zebranych z fragmentemZiemi obiecanej” Władysława Reymonta wraz z wybranym z niej zdaniem stanowiącym motto umieszczone na tablicy.

Pan Czesław Woś dokonał odsłonięcia tablicy, po czym zrobiono pamiątkowe zdjęcia uroczystej chwili.

Rysunek liceum umieszczony na tablicy eksponowanej na parterze został wykonany dla córki nauczycielki szkoły, pani Aleksandry Kierstein, która jest autorką hymnu naszego liceum. Grafika oddaje klimat ponad 100-letniego budynku, a całość dopełnia motto z „Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta, patrona II LO – „Dla mądrych jest zawsze dobry czas”.

Data dodania: 2021-09-09 09:41:49
Data edycji: 2021-09-09 12:48:55