O Nas
Dydaktyka
Przydatne

Wydarzenia

 

 

Spotkanie z kulturą antyczną

 

W dniu 25 maja 2017 r. już po raz siedemnasty odwiedziła naszą szkołę pani prof. dr hab. Krystyna Bartol, pracownik naukowy Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak co roku, uczniowie mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawego wykładu dotyczącego szeroko pojętej kultury antycznej oraz mitów pt. „Odyseusz i Kalypso”. W wykładzie uczestniczyli uczniowie klas: 1c, 2b i 2c.

Pani profesor obiecała, że za rok znów wróci do II LO, ponieważ bardzo lubi naszą szkołę i młodzież, którą tu co roku spotyka.

Organizatorem spotkania była nauczyciel bibliotekarz mgr Iwona Dembczyńska.

 

lightbox lightbox

„Przyłapani na czytaniu”

Konkurs fotograficzny – „Przyłapani na czytaniu” dobiegł końca.

W dniu 30 listopada 2016r. komisja konkursowa powołana przez organizatorów, w składzie:

Iwona Dembczyńska – nauczyciel bibliotekarz

Donata Konieczna – opiekun Samorządu Uczniowskiego

Marek Śmiłowicz – opiekun Samorządu Uczniowskiego

oraz Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków II LO – jako fundator nagród, spośród  wszystkich nadesłanych zdjęć wyłoniła najlepsze i postanowiła przyznać nagrody następującym osobom:

 

I miejsce – Roksana Wilak kl. 1b

II miejsce – Wiktoria Baumann kl. 1a

III miejsce – Zuzanna Cichoradzka kl. 1b

 1. wyróżnienie – Monika Rosada kl.3d
 2. wyróżnienie – Julia Kręc kl.1

 

Podsumowanie konkursu wraz z wręczeniem nagród nastąpi 7 grudnia o godzinie 9.00 podczas uroczystego otwarcia wyremontowanego głównego wejścia do szkoły.

W tym dniu zapraszamy również na pokonkursową wystawę, która będzie miała miejsce w holu na parterze szkoły.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie :)

 

lightbox  lightbox  lightbox

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Kolejne książki zakupione z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa co parę dni pojawiają się w bibliotece.

Kto przychodzi, ten wie jak szybko zapełniają się nowe regały.

Kto nie wie, proszony jest o przybycie :)

I wybranie sobie „czegoś do poczytania” :) 

Serdecznie zapraszamy do biblioteki! 

 

lightbox lightbox lightbox

Spotkanie autorskie z „Aleksandrynką” Aleksandrą Petrusewicz

W dniu 19. października br. na zaproszenie biblioteki szkolnej, II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. W. Reymonta już po raz drugi odwiedziła pisarka i poetka, absolwentka naszej szkoły, pani Aleksandra Petrusewicz.

      Pisarka, podobnie jak w poprzednim spotkaniu, przekazała młodzieży wiele wspomnień związanych ze szkołą, w której przeszło 60 lat temu zdawała maturę. Odpowiedziała również na wiele pytań związanych z jej życiem i twórczością.

Podczas spotkania z uczniami klasy 1c i 2a zaprezentowała wiersz „Miasto wspomnień – Ostrów Wielkopolski” z dedykacją: „Mojemu, II Liceum Ogólnokształcącemu im. Wł. Reymonta (d. Żeńskie) w Ostrowie Wielkopolskim”,  pochodzący  z najnowszego, niedawno wydanego tomiku zatytułowanego „Wiersze moje ulubione stare i nowe”.

Te właśnie autorskie tomiki oraz kilka innych przywiezionych przez pisarkę zostało podarowanych szkolnej bibliotece.

Uczennice klasy 1c – Agnieszka Matjasik i Ola Celmer oraz klasy 2a – Joanna Wolińska przedstawiły również swoje wiersze, które otrzymały wysoką ocenę od poetki „Aleksandrynki”.

      Bardzo udane spotkanie Pani Aleksandra Petrusewicz zakończyła zapewnieniem, że ponownie odwiedzi szkołę pod koniec roku szkolnego.

      W równie miłej atmosferze przebiegło spotkanie w Urzędzie Miejskim z Panią Wiceprezydent Ewą Matecką, która również została obdarowana nowo wydanym tomikiem. 

      Z niecierpliwością oczekujemy następnej wizyty.

 

  lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox 

Regulamin konkursu fotograficznego „Przyłapani na czytaniu”

Konkurs fotograficzny

„Przyłapani na czytaniu”

 

Biblioteka Szkolna wraz z Samorządem Uczniowskim zapraszają uczniów II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim   do udziału w konkursie fotograficznym pt. Przyłapani na czytaniu”.

Zadaniem uczestników konkursu jest sfotografowanie osoby czytającej książkę, gazetę, czasopismo w domu lub miejscu publicznym (park, przychodnia, autobus itp.).

Zdjęcia należy przesłać drogą elektroniczną wraz z imieniem i nazwiskiem autora pracy i klasą      do której uczęszcza na adres: libra4@o2.pl, ewentualnie dostarczyć na innym nośniku do biblioteki szkolnej w terminie do 18 listopada 2016r.  

Serdecznie zapraszamy :) 

 

 

Regulamin konkursu fotograficznego „Przyłapani na czytaniu”

 

 

 1. Organizatorami konkursu są: biblioteka szkolna i Samorząd Uczniowski.
 2. Konkurs adresowany jest do uczniów II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim.
 3. Celem konkursu jest przede wszystkim promocja i popularyzacja czytelnictwa, a także zachęcenie do ukazania za pomocą obrazu fotograficznego tego, co wydaje się w książkach ciekawe, magiczne, niesamowite, wyjątkowe i warte zauważenia.
 4. Zadaniem uczestników konkursu jest sfotografowanie osoby czytającej książkę, gazetę, czasopismo w domu lub miejscu publicznym (np. ulica, park, przychodnia, autobus itp.).
 5. Zdjęcia należy przesłać drogą elektroniczną wraz z imieniem i nazwiskiem autora pracy, klasą do której uczęszcza na adres: libra4@o2.pl,  ewentualnie dostarczyć na innym nośniku do biblioteki szkolnej w terminie do 18 listopada 2016r.  Dopisek: KONKURS FOTOGRAFICZNY. Nadesłana fotografia musi być zapisana w formacie JPEG.
 6. Każdy uczestnik może nadesłać od 1 do 3 fotografii.
 7. Komisja konkursowa powołana przez organizatorów dokona oceny prac, a zwycięzcy otrzymają nagrody.
 8. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 30 listopada 2016r.
 9. Nadesłane prace zostaną wyeksponowane w gablocie bibliotecznej oraz zamieszczone        na stronie internetowej szkoły i profilu biblioteki na Facebooku: https://www.facebook.com/Kalejdoskop-biblioteczny-II-LO-1739461796283767/?ref=aymt_homepage_panel

 

lightbox

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Dzisiaj – 11 października, w bibliotece pojawiły się nowe regały przeznaczone głównie na nowości zakupione z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Od jutra pojawią się na nich nowe książki, których z dnia na dzień będzie przybywać, i które będzie można już wypożyczać.

Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza!

 

lightbox

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Jak wiadomo wszem wobec nasza szkolna biblioteka już od wakacji rozpoczęła zakupy nowych książek finansowane z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Dwa pierwsze kartony zostały właśnie rozpakowane i trwa wpisywanie nowości w inwentarz biblioteczny. Po skatalogowaniu ich i opracowaniu zostaną one jak najszybciej udostępnione  czytelnikom.

Do końca miesiąca mają też pojawić się dwa nowe regały, na których wyeksponowane zostaną wszystkie nowości.

Relacje z postępu prac będą ukazywały się na bieżąco na naszym profilu https://www.facebook.com/Kalejdoskop-biblioteczny-II-LO-1739461796283767/?ref=aymt_homepage_panel

Oczywiście serdecznie wszystkich zapraszamy do szkolnej biblioteki :)   

 

lightbox lightbox lightbox

Drodzy Rodzice!

                lightbox                   Jest nam bardzo miło poinformować Państwa,że II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami                                                                      Dwujęzycznymi im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim, przystąpiło  do                                                                       Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej.

            W ramach tego Programu otrzymaliśmy na zakup książek do szkolnej biblioteki kwotę w wysokości 15 tys. zł.

            Rezultatem przedsięwzięć, jakie zostaną podjęte w naszej szkole w ramach tego projektu, będzie rozbudzenie zainteresowania młodych ludzi czytaniem, które powinno im towarzyszyć także w dorosłym życiu. Informując o tym, chcielibyśmy zachęcić Państwa do uświadomienia dzieciom przyjemności płynącej z czytania.

            Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu nawyku czytania... Pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce w rodzinnym domu. To właśnie Państwo, jako Rodzice jesteście osobami, z którymi dzieci identyfikują się najbardziej i ich zachowania są naturalnym odzwierciedleniem Waszych zachowań. Toteż rola Rodziców w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych młodego człowieka jest nieoceniona.

Nie ulega wątpliwości, że codzienne czytanie:

 • ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole,
 • uczy myślenia, poprawia koncentrację,
 • poszerza wiedzę ogólną,
 • zapewnia emocjonalny rozwój dziecka,
 • rozwija język, pamięć i wyobraźnię,
 • zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów,
 • chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury,
 • uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu,
 • wzmacnia poczucie własnej wartości,
 • kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

             Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u młodych ludzi zamiłowanie do czytania. Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka nieodzownym elementem życia, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. Wszyscy pragniemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.

             Szanowni Państwo, pamiętajmy - nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę nabywamy z biegiem lat. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytano, i w których zaszczepiono miłość do książek, na pewno sięgają po nie w kolejnych etapach życia. Nawyk kontaktu z książką jest pewnego rodzaju posagiem intelektualnym, który decyduje nie tylko o wiedzy dziecka, ale również o jego cechach charakteru, preferowanych wartościach i przyjmowanych postawach.

O tym musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice.

 

                                                                                                          Nauczyciel bibliotekarz

                                                                                                          Iwona Dembczyńska

Spotkanie z prof. Krystyną Bartol

„Ajschylos, poeta odważny”
W dniu 9. czerwca, na zaproszenie biblioteki szkolnej, nasze liceum odwiedziła prof. dr hab. Krystyna Bartol, pracownik naukowy Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała w auli wykładu pt.: „Ajschylos, poeta odważny”, dowiadując się wielu ciekawych wiadomości zarówno o starożytnym pisarzu, jak i dramacie greckim i historii antycznej.
Należy dodać, że prof. dr hab. Krystyna Bartol została w tym roku uhonorowana przez swoich studentów statuetką „Złotego Maiusa” dla najlepszego wykładowcy. Serdecznie gratulujemy.
W wykładzie udział wzięli uczniowie klas 2c, 2d i 2e. Organizatorem spotkania była nauczyciel bibliotekarz mgr Iwona Dembczyńska.

 

lightbox lightbox lightbox lightbox

Spotkanie z absolwentką - poetką.

W dniu 3 czerwca br. z inicjatywy dyrekcji oraz biblioteki szkolnej, w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. W. Reymonta odbyło się spotkanie autorskie z panią Aleksandrą Petrusewicz. Pisarka, absolwentka naszej szkoły, zaprezentowała uczestnikom spotkania swoje najnowsze wiersze oraz fragmenty z tomiku „Ballady i nie-ballady”. Dużą część spotkania poświęciła na wspomnienia związane ze szkołą, w której przeszło 60 lat temu zdawała maturę. Odpowiedziała również na wiele pytań związanych z jej życiem i twórczością. 

Pani Aleksandra Petrusewicz poinformowała młodzież, że nosi się z zamiarem opublikowania nowego tomu opowiadań i z całą pewnością jedno z nich dotyczyć będzie jej pobytu w naszym mieście. Zapewniła również, że odwiedzi szkołę w przyszłym roku szkolnym. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klasy 1a i 1c.

 

A oto fragmenty podziękowania pani Aleksandry Petrusewicz nadesłane dzień po spotkaniu:

“Pragnę wyrazić serdeczną wdzięczność i podziękowanie za umożliwienie mi odwiedzin mojej Szkoły, pierwszy raz po 63 latach. Myślę, że właśnie dlatego zdarzenie to należy zaliczyć do oryginalnych i rzadkich. (…) Powróciłam, a mury tego pięknego przybytku otuliły mnie swym ciepłem, które otrzymałam poprzez tak pięknych jak Państwo, ludzi.

Dziękuję za poświęcony mi czas i za prezenty. Wszystkie otrzymane materiały już przejrzałam, a część dość dokładnie przeczytałam.

Jest w nich tyle serdeczności i dumy. Z podobnymi odczuciami i wzruszeniami i ja opuściłam stare mury zadbanej Alma Mater wielu kształcących się tam dumnych z Niej, tak jak ja, Polek i Polaków.

Zabrałam stamtąd (z auli zwłaszcza), dźwięki wyraźnie bijącego serca. Będę je słyszeć...do końca”

 

lightbox lightbox lightboxlightboxlightbox

Drzwi otwarte.

Podczas tegorocznych Drzwi Otwartych biblioteka szkolna zaprezentowała gimnazjalistom odwiedzającym naszą szkołę wystawę kronik szkolnych oraz nowo zakupionych książek.

Aby ukazać historię szkoły wystawione zostały również najstarsze książki i dokumenty mające wartość historyczną i zabytkową. Były wśród nich Sprawozdania z działalności szkoły za lata trzydzieste XX wieku, archiwalne numery pisma „MY i u NAS” z tychże lat oraz najstarsze woluminy, takie jak między innymi: „The History of Pendennis” z 1849 roku, „Królestwo Polskie” z 1907 roku, „Słownik języka polskiego” z 1900 roku oraz „Słownik etymologiczny języka polskiego” Aleksandra Brücknera z 1927roku. 

 

 lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

Walentynek czas...

                                          W WALENTYNKI

                                    DOBRZE JEST MIEĆ JAKIŚ ROMANS

 

WYPOŻYCZ GO W BIBLIOTECE

:)

 

                                                                           ...

                                                                           I wierzę, że gdy dwie się napotkają dłonie,
                                                                           Dwa serca, w których jeden ogień płonie,
                                                                           W których jednym się ogniem ideały palą,
                                                                           Serca się kochać będą, choć dłonie oddalą
                                                                           ...
                              

                                                                                                               Józef Ignacy Kraszewski

 

 

 

lightbox

UWAGA

 

 

Od dnia 7. grudnia w bibliotece szkolnej rozpocznie się skontrum zbiorów bibliotecznych.

Od tego dnia do końca miesiąca biblioteka będzie nieczynna dla użytkowników. 

W związku z tym prosimy wszystkich uczniów (i nie tylko) aby jak najszybciej wypożyczyli wszystkie potrzebne książki.

 

No i oczywiście w coraz dłuższe jesienne wieczory nieustannie zapraszamy do czytania!

 

lightbox lightbox

Wycieczka do Śmiełowa.

23 października odbyła się  wycieczka do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, w której  uczestniczyły klasy: IIa i IId oraz członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki.

Spośród wielu ciekawych eksponatów młodzież mogła zobaczyć między innymi obcojęzyczne edycje Pana Tadeusza, w tym tłumaczenia na języki słowiańskie, język chiński, hebrajski, koreański, holenderski, niemiecki, szwedzki, węgierski, francuski, angielski i duński, oraz dowiedzieć się o zainteresowaniu poety polskimi obyczajami pielęgnowanymi w dworze śmiełowskim, które  łączono później z odpowiednimi fragmentami naszej epopei narodowej .

 

lightbox lightbox

Grek i Rzymianin w jednym stali domu

Na zaproszenie biblioteki szkolnej, już po raz piętnasty, odwiedziła naszą szkołę prof. dr hab. Krystyna Bartolpracownik naukowy Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

14 maja w sali teatralnej odbył się wykład zatytułowany:

„Grek i Rzymianin w jednym stali domu, czyli o kulturze pierwszych wieków naszej ery”.

Młodzież z przyjemnością wysłuchała wiadomości o relacjach pomiędzy dwoma wielkimi kulturami starożytności.

W wykładzie wzięli udział uczniowie klas: 1e, 2b i 2f.

 

lightbox

Ogólnopolskie Wybory Książek

W celu promocji czytelnictwa, poznania i upowszechnienia faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów oraz dostosowania księgozbiorów bibliotek do tych zainteresowań, w dniach 19 i 20 marca 2015r. nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek.

Uczestniczyło w nich 117 uczniów różnych klas, którzy wypełniając przygotowane karty do głosowania wskazali swoje ulubione książki i autorów.

W najbliższych latach biblioteki dostaną miliony złotych na zakup książek. Ponieważ statystyki czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży nie są dobre, a badania wskazują, że uczniowie nie przepadają za obowiązkowymi lekturami, redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole" postanowiła zorganizować Ogólnopolskie Wybory Książek i dowiedzieć się u źródła, co chcą czytać sami zainteresowani.

Partnerami tych wyborów są: Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkól Polskich oraz Redakcja „Biblioteki szkolne online”.

Ponadto patronat nad wyborami objęła pani minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.

Wśród uczestniczących szkół rozlosowane zostaną nagrody:

 • Nagroda główna - wybrane książki o wartości do 1000 zł
 • Prenumeraty roczne czasopism "Biblioteka w Szkole", "Świetlica w Szkole" i "Wszystko dla Szkoły"
 • Książki
 • Materiałowe torby czytelniczki
 • Plakaty promujące czytelnictwo

Najwięcej głosów zebrały książki: „Zostań jeśli kochasz” – Gayle Forman, „Metro 2033” – Dmitrija Głuchowskiego, „Hobbit” – Johna R.R. Tolkiena,  „Pamiętnik narkomanki” – Barbary Rosiek oraz twórczość Nicholasa Ch. Sparksa.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym wykazem preferencji czytelniczych uczniów naszej szkoły w gablocie biblioteki. 

 

lightbox lightbox lightbox

Nowości w bibliotece szkolnej

W ubiegłym roku szkolnym w naszej bibliotece przeprowadzono selekcję księgozbioru, wycofując z niego wiele książek zniszczonych, zaczytanych i przestarzałych

Niedawno  dokonano zakupów wzbogacając zbiory biblioteczne o kilkadziesiąt nowości  zarówno z  literatury pięknej, jak  i  kanonu lektur wstępnie uzupełniając  zaistniałe braki.

Z listą nowości prosimy zapoznać się w zakładce „Biblioteka” - „Nowości biblioteki”

A oto niektóre z nich:  

 

lightbox lightbox

Piszemy listy po raz trzeci

Jak co roku w dniach 8-12 grudnia 2014 r. w bibliotece szkolnej oraz na korytarzu na parterze szkoły odbył się Maraton Pisania Listów zorganizowany przez klasę II f. 

Maraton polegał na pisaniu listów do władz różnych państw, w których wystąpiły przypadki rażącego naruszenia praw człowieka konkretnych osób lub społeczności wskazanych przez Amnesty International.

Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem, a uczniowie i nauczyciele pisali listy na przerwach i lekcjach.

Efektem tego jest aż 286 listów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku!  

 

lightbox  lightbox

„Co ONI czytają? II”

Już po raz drugi z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych, Koło Przyjaciół Biblioteki przeprowadziło wśród nauczycieli sondę dotyczącą ich ulubionych książek.

Podobnie jak w ubiegłym roku w odpowiedzi na zadawane przez uczennice pytania pojawiło się wiele ciekawych propozycji. Wystawa, która mieści się na parterze jest kontynuacją ubiegłorocznej akcji, ponieważ wtedy nie wszyscy nauczyciele mieli okazję zaprezentować swoje preferencje czytelnicze.

 

 lightbox

Biblioteka szkolna zaprasza

Od października w bibliotece szkolnej pojawiły się nowo wyodrębnione półki dostępne dla czytelników: „Nowości książkowe” oraz „Repetytoria przedmiotowe”.

Zachęcamy użytkowników do zapoznania się z nowymi książkami, o które wzbogaciła się biblioteka oraz korzystania z kompendiów wiedzy potrzebnych zarówno do powtórek z poszczególnych przedmiotów, jak i przygotowań do matury.

Zapraszamy serdecznie do biblioteki

 

lightbox lightbox

Wycieczka do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie

30 października odbyła się  wycieczka do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, w której  uczestniczyły klasy: IIa, IIc, IIe oraz członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki.

Młodzież wysłuchała wielu ciekawostek związanych z pobytem Adama Mickiewicza w Wielkopolsce w roku 1831,  w czasie gdy w zaborze rosyjskim toczyły się walki powstania listopadowego. Uczniowie dowiedzieli się o dużym zainteresowaniu poety polskimi obyczajami pielęgnowanymi w dworze śmiełowskim. Opowieści o kawiarce, Jankielu, polowaniach czy Arcuserwisie łączono później z odpowiednimi fragmentami Pana Tadeusza.

W trakcie swojego istnienia, Muzeum poważnie wzbogaciło swoją ekspozycję poświęconą poecie.

Do najciekawszych eksponatów należą: list Mickiewicza do Stefana Garczyńskiego pisany w Łukowie w 1831 roku, wpis do pamiętnika Eugenii Morawskiej z Luboni z 1831 roku, przybornik do pisania, który używał 1855 roku oraz zestaw rękopisów innych osób, ważnych w życiu poety.

Znaczącą kolekcję muzealną stanowią pierwodruki mickiewiczowskie. Są tu m.in. rzadkie wydania Poezyj, Pana Tadeusza, Kursów o literaturze słowiańskiej oraz Grażyny i Konrada Wallenroda.

Eksponowany jest też duży zestaw obcojęzycznych edycji Pana Tadeusza, w tym tłumaczenia na języki słowiańskie, język chiński, hebrajski, koreański, holenderski, niemiecki, szwedzki, węgierski, francuski, angielski i duński.

 

lightbox lightbox

Praca „Mediów” w symulacji wyborów samorządowych

28 października, pracując w ramach projektu „Jak działa moja gmina?”, w bibliotece szkolnej swoją działalność rozwinęła grupa „Media”.

Jej zadaniem było informowanie mieszkańców fikcyjnego miasteczka Gminowo o przebiegu kampanii wyborczej kandydatów na burmistrza.

Przez kilka godzin trwały prace nad gromadzeniem materiałów do wydania gazety orazumieszczanie na bieżąco informacji na portalu społecznościowym w Internecie.

Rzetelna praca grupy zaowocowała wydaniem wyborczej gazety „Kurier Gminowski”.

Projekt „Jak działa moja gmina? jest realizowany przez Polską Fundację im. Roberta Schumana w Warszawie w ramach programu Obywatele dla demokracji, finansowanego z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 

lightbox  lightbox

„PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ”

Książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.

W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych przypominamy, że już od dwóch lat prowadzona jest w naszej szkole akcja bookcrossingowa : „Podziel się książką”, zorganizowana przez Bibliotekę Szkloną oraz Koło Przyjaciół Biblioteki.

 

Regał z hasłem: „Uwolnij książki” stoi w korytarzyku przed wejściem do biblioteki.

Na apele o przynoszenie książek odpowiada co roku spora grupa osób, zarówno uczniów jak i nauczycieli, która systematycznie ten regał zapełnia. Książki, zaopatrzone w odpowiednio przygotowane nalepki i umieszczone na uprzednio przygotowanym regale czekają na Was.

 

Liczba ofiarowanych książek co jakiś czas zmienia się, co jednoznacznie wskazuje, że niektóre tytuły znajdują swoich odbiorców i zostają „uwolnione”.

 

Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom za zainteresowanie i dary.

Osoby, które chciałyby jeszcze wesprzeć akcję zapraszamy do współpracy.

Prosimy o przynoszenie zbędnych książek zalegających w Waszych domowych biblioteczkach do Biblioteki Szkolnej.

 

Przypominamy, że:

Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, polegająca na nieodpłatnym przekazywaniu książek najczęściej poprzez zostawianie ich w specjalnie oznaczonych miejscach, by ktoś mógł je zabrać, przeczytać i znów zostawić w tym samym lub innym wyznaczonym do tego miejscu.

 

POCZĄTKI RUCHU NA ŚWIECIE


Idea narodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. Jej twórcą był Ron Hornbaker. Akcja miała na celu podniesienie poziomu czytelnictwa wśród społeczeństwa. Bardzo szybko swoim zasięgiem objęła cały świat. W roku 2009 na świecie krążyło ponad 5,6 mln uwolnionych książek. Do całego ruchu należy ponad 800 tysięcy czytelników na całym świecie (z ponad 130 krajów)


lightbox  lightbox                                                           lightbox  lightbox

„Per aspera ad astra”

Spotkanie z prof. dr hab. Krystyną Bartol

 

5 czerwca 2014 roku, po raz czternasty na zaproszenie biblioteki szkolnej, odwiedziła naszą szkołę prof. dr hab. Krystyna Bartol pracownik naukowy Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Aforyzmy – złote myśli starożytnych Greków i Rzymian” – to tytuł wykładu, który mieli okazję wysłuchać uczniowie klas: 1b, 1c, 1f i 2f.

 

Temat cieszył się dużym zainteresowaniem, a po zakończeniu prelekcji kilkoro uczestników poprosiło Panią profesor o dodatkowe wiadomości i dalsze przykłady myśli starożytnych twórców kultury.

 

Oto kilka „Skrzydlatych słów”.

Po więcej zapraszamy zainteresowanych do szkolnej biblioteki 

 

SOKRATES

Cóż komu z tego, że zjadł wszystkie rozumy, jeśli nie ma własnego?”

Jest tylko jedno dobro: wiedza i jedno zło: ignorancja.”

Strzeż się ludzi, którzy są pewni tego, że mają rację.”

Nigdy nie zestarzeje się serce, które kocha.”

 

HERAKLIT

Wszystko płynie.”

Charakter człowieka jest jego przeznaczeniem.”

Kto nie dąży do rzeczy niemożli­wych, nig­dy ich nie osiągnie.”

 

HORACY

Chwytaj dzień.”

Nikt nie rodzi się bez wad.”

Odważ się być mądrym.”

 

WERGILIUSZ

Miłość wszystko zwycięża.”

Myśl po­rusza og­rom świata.”

Plot­ka idąc na­biera sił.” 

 

SENEKA

Musisz żyć dla innych, jeśli chcesz żyć z pożytkiem dla siebie.”

Nikt nie jest dobry przez przypadek.”

Jeśli chcesz być kochanym, kochaj.”

Przez ciernie do gwiazd.”

 

  lightbox

MÓWIMY REYMONT – MYŚLIMY „CHŁOPI”

 

30 kwietnia 2014 roku, z okazji Święta Patrona – w 147. rocznicę urodzin Władysława Reymonta oraz 90. rocznicę przyznania mu Literackiej Nagrody Nobla za powieść „Chłopi”, biblioteka zorganizowała wystawę różnych wydań tej „chłopskiej epopei”.

Książki zostały wystawione w gablocie na korytarzu, a w bibliotece wyeksponowano również inne tytuły tego autora oraz publikacje dotyczące jego życia i twórczości.

Wystawa była uzupełnieniem „I Pikniku z Reymontem” – imprezy plenerowej zorganizowanej na dziedzińcu szkoły.

 

lightbox

Drzwi otwarte

Podczas tegorocznych Drzwi Otwartych Szkoły biblioteka zaskakująco zmieniła swój wygląd. Zagnieździły się w niej stada nietoperzy i pająków, a działy przybrały zupełnie inne niż dotychczas nazwy. Zapłonęły świece, przysiadła wielka sowa, a magiczna kula zaczęła ukazywać przyszłość.

Mimo tego, a może właśnie dzięki temu pomieszczenia wiejące mrokiem i czarodziejską tajemnicą bardzo podobały się zwiedzającym gimnazjalistom i ich rodzicom, którzy z chęcią przeglądali wystawione tam stare i nowe kroniki szkolne.

Sami zobaczcie

 

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox   

Nowa oferta biblioteki szkolnej

Z początkiem roku 2014 biblioteka szkolna wzbogaciła się o 53 nowe książki. Zakupione nowości, to przede wszystkim lektury, ale także cenne dzieła popularno-naukowe głównie z biologii, medycyny i chemii.Księgozbiór został również powiększony o nowe pozycje literatury współczesnej takich autorów, jak: Alice Munro (Literacka Nagroda Nobla 2013), Simon Becketts, Henning Mankel, Nicholas Sparks, Monika Szwaja, Andrzej Stasiuk i innych.
Do zapoznania się z kompletnym spisem nowości zapraszamy do zakładki „Biblioteka” na stronie internetowej szkoły lub gabloty na korytarzu naszego Liceum.
No i oczywiście zapraszamy do czytania! :)

 

lightbox  lightbox                      lightbox  lightbox

Licealiści przedszkolakom.

Dnia 8 stycznia zawitały w naszej szkole dwie grupy dzieci z Przedszkola nr 6. Zostały one zaproszone przez Koło Przyjaciół Biblioteki na przedstawienie edukacyjne baśni „Czerwony Kapturek – czyli – Nie rozmawiaj z nieznajomym”. Uczniowie klas: 1f i 1e przygotowali spektakl w formie teatrzyku kukiełkowego, który bardzo podobał się przedszkolakom. Zapatrzone i zasłuchane dzieci gromkimi brawami nagrodziły animatorów pacynek, którzy po zakończonym przedstawieniu ukazali się zgromadzonej małej publiczności. 
Dużo radości sprawiły dzieciom również rozdane na koniec spotkania rysunki do kolorowania oraz skromny słodki poczęstunek.

Koło Przyjaciół Biblioteki otrzymało od pań wychowawczyń piękny kwiat oraz kolorowe podziękowanie za współpracę miedzy placówkami. Inicjatorką pomysłu była uczennica kl. 1f – Marlena Milewska, a koordynatorem całego przedsięwzięcia opiekun Koła mgr Iwona Dembczyńska.

 

lightbox lightbox lightbox lightbox

Maraton pisania listów

Już po raz drugi, w dniach 12 i 13 grudnia 2013 roku odbył się w Bibliotece Szkolnej XIV Maraton Pisania Listów - Amnesty International zorganizowany przez klasę I F. Koordynatorem szkolnym była prof. Donatą Konieczna, a młodzieżowym Iga Szymankiewicz z klasy 1 f. Maraton polegał na pisaniu listów do władz różnych państw, w których wystąpiły przypadki łamania praw człowieka konkretnych osób lub społeczności wskazanych przez organizację Amnesty. Młodzież szkolna pisała listy na przerwach międzylekcyjnych. Wspólnie napisano aż 139 listów! Serdecznie wszystkim dziękujemy za zaangażowanie!

lightbox

 

 

Wystawa – „Co ONI czytają”

Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych, Koło Przyjaciół Biblioteki przeprowadziło wśród nauczycieli i innych pracowników naszej szkoły sondę dotyczącą ich ulubionych książek.

W odpowiedzi na zadawane przez uczennice pytania pojawiło się wiele ciekawych tytułów. Wystawa, która powstała jako podsumowanie całej akcji ograniczyła się do pojedynczych egzemplarzy dla jednego uczestnika, choć trzeba przyznać, że wybór nie był łatwy. 

Mamy nadzieję, że wszystkich zaciekawiło: „Co ONI czytają?” 

 

 lightbox             lightbox

Byliśmy w Lipcach Reymontowskich.

W środę 23 października grupa członków Koła Przyjaciół Biblioteki wraz z klasą III D, I F uczestniczyła w wycieczce śladami patrona naszego Liceum -  Władysława Reymonta. Zwiedziliśmy Muzeum w Lipcach Reymontowskich. Poznaliśmy życie i twórczość naszego patrona dzięki licznym wystawom, filmowej inscenizacji „Chłopów” (aktorami byli członkowie miejscowego Zespołu Pieśni i Tańca) oraz budynkom i przedmiotom charakterystycznym dla XIX – wiecznej wsi. Naszą uwagę przykuły wystawione stare dokumenty dotyczące między innymi lokalizacji i opisu wsi oraz parafii Lipce z roku 1880 i 1922.

Opiekunami wycieczki byli - p. Iwona Dembczyńska, p. Donata Konieczna, p. Marzenna Podskarbi i p. Jan Prokop.

 

lightbox      lightbox 

 

lightbox     lightbox

 

 

„Powiedzieć obrazem – pokazać słowem. O pokrewieństwie starożytnych sztuk”.

lightbox

 

Już po raz trzynasty 6 czerwca 2013 roku odwiedziła II Liceum Ogólnokształcące   prof. dr hab. Krystyna Bartol – pracownik naukowy Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Uczniowie klas: 1d, 1f i 2f wraz z opiekunami z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu „Powiedzieć obrazem – pokazać słowem. O pokrewieństwie starożytnych sztuk”.

Pani profesor, wybitny filolog klasyczny, przyjeżdża co roku do naszej szkoły na zaproszenie  nauczyciela bibliotekarza mgr Iwony Dembczyńskiej.

lightbox

 

 

Pożegnanie klas trzecich

26. kwietnia o godzinie 13.30 – odbyło się w naszej szkole uroczyste pożegnanie uczniów klas trzecich. Z rąk dyrektora i wychowawców świadectwa ukończenia odebrało 196 absolwentów, z czego aż 48. otrzymało świadectwa z wyróżnieniem. W organizację tego przedsięwzięcia zaangażowali się członkowie oraz sympatycy Koła Przyjaciół Biblioteki, głównie z klasy 2d i 1d. Były przemówienia, pożegnania, kwiaty i występy – Szczęśliwej drogi... Powodzenia na maturze

 

lightbox lightbox

 

lightbox

 

Reszta fotografii do obejrzenia w galerii

Kroniki Szkolne

9. marca, podczas „Otwartych Drzwi” naszej szkoły, biblioteka zorganizowała w czytelni wystawę Kronik Szkolnych oraz niedawno zakupionych nowości.

W gablocie na korytarzu wystawione zostały najstarsze książki, a w gablotach przed aulą wyeksponowano  prenumerowane czasopisma przechowywane i udostępniane w bibliotece.

 

 

 

Wystawa z okazji 94 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Z okazji 94 rocznicy Powstania Wielkopolskiego, w dniach 18 i 19 grudnia, Biblioteka Szkolna zorganizowała wystawę książek dotyczącą tego historycznego wydarzenia. 

W sali nr 3 uczniowie mieli okazję oglądnąć również ciekawe eksponaty z tego okresu czasu oraz  trzy krótkie filmy z rekonstrukcji powstańczych walk w Poznaniu i okolicy.

Wystawa została zorganizowana przez mgr Iwonę Dembczyńską oraz mgr Jana Prokopa przy współpracy uczniów z klasy 2d oraz harcerek i harcerzy ze Szczepu Drużyn ZHP „WIGRY”.

 

    

 

 

 

"Marzycielska poczta" w bibliotece

Świąteczne kartki do Marzycielskich Dzieci

 

W dniach 17-18 grudnia 2012r. w naszej szkole odbyła się akcja pisania listów do nieuleczalnie chorych dzieci z „Marzycielskiej Poczty”. Wolontariusze zachęcali wszystkich do pisania w tym szczególnie magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia. Inicjatywa zorganizowania wspólnego wysłania kartek wyszła od harcerek ze Szczepu Drużyn ZHP „WIGRY”, a prowadzona była przez uczniów klasy IID i IIIF w naszej Szkolnej Bibliotece. Przez te dwa dni napisaliśmy niemal 100 listów, które zostaną wysłane do czekających na nie dzieciaków. Zważając na szczytny cel i duże zainteresowanie ze strony uczniów już zaczynamy planować następną edycję „Marzycielskiej Poczty”.

 

 

reszta zdjęć w fotogalerii

Maraton Pisania Listów

lightbox

Przez trzy dni – od 5 do 7 grudnia w Bibliotece Szkolnej odbywał się organizowany przez Amnesty International XIII Maraton Pisania Listów w obronie więźniów sumienia i innych osób narażonych na łamanie praw człowieka. W ciągu tych trzech dni nasza młodzież napisała 117 listów. Ostateczna liczba listów napisanych w naszym kraju będzie podana w mediach w najbliższym czasie.

 

  

 

 

 

Światowy Dzień Oszczędzania

Na początku grudnia w Bibliotece Szkolnej uczennice naszej szkoły: Agnieszka Podhajska, Weronika Zielińska, Kasia Śliwińska i Grażyna Stasik z kl. II f opracowały i wykonały w ramach Światowego Dnia Oszczędzania na konkurs „Finanse bez tajemnic” gazetkę szkolną online. Gazeta wydana jest w formie multimedialnej. Link do gazety finansowej „Moja złotówka”:

http://redakcja.mam.media.pl/paper/preview/moja-z%C5%82ot%C3%B3wka/12/11/1/

Turniej wiedzy psychologicznej
   Magazyn Psychologiczny CHARAKTERY organizuje już po raz piąty  OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY PSYCHOLOGICZNEJ, do którego zaprasza wszystkich licealistów zainteresowanych psychologią. Uczestnictwo w turniejowej rywalizacji jest przede wszystkim znakomitą okazją do rozwinięcia swoich zainteresowań i poszerzenia wiedzy psychologicznej – a ta z pewnością przyda się nie tylko uczniom, którzy swe dalsze plany wiążą z tą dyscypliną nauki.

 

ZGŁOŚ UDZIAŁ W TURNIEJU W BIBLIOTECE SZKOLNEJ!

Zgłoszenia przyjmujemy do 21 grudnia

Materiałami stanowiącymi podstawę przygotowań do Turnieju będą przede wszystkim specjalnie oznaczone artykuły publikowane na łamach „Charakterów” od numeru październikowego do lutowego oraz teksty zawarte w książce „Psychologia na co dzień i od święta”.

 

 DO ZDOBYCIA:

 

STYPENDIA, CENNE NAGRODY RZECZOWE I BEZCENNA WIEDZA

 

Teksty turniejowe oraz zasady udziału w Turnieju – w „Charakterach” i na www.charaktery.eu!

Wielki finał w połowie kwietnia w Warszawie.

"Podziel się książką"

„PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ”

 

Książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.

 

Od poniedziałku – 1 października br. ruszyła w naszej szkole, w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, zapowiadana i reklamowana już wcześniej akcja bookcrossingowa: „Podziel się książką”, zorganizowana przez Bibliotekę Szkloną oraz Koło Przyjaciół Biblioteki.

 

Regał z hasłem: „Uwolnij książki” stanął na korytarzu na parterze na wprost głównych drzwi wejściowych, obok gabinetu dyrektora. Na nasz apel o przynoszenie książek odpowiedziała spora grupa osób, która w sumie dostarczyła do biblioteki 80 różnych woluminów. Wszystkie zostały przeglądnięte, zaopatrzone w odpowiednio przygotowane nalepki i umieszczone na uprzednio przygotowanym regale.

 

Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom za zainteresowanie i dary.

 

Osoby, które chciałyby jeszcze wesprzeć akcję zapraszamy do współpracy. Ewentualne dary prosimy przynosić do biblioteki. Po zaopatrzeniu ich w nalepki zostaną wyłożone na bookcrossingowym regale.

 

Przypominamy, że:

BOOKCROSSING polega na nieodpłatnym przekazywaniu książek najczęściej poprzez zostawianie ich w specjalnie oznaczonych miejscach, by ktoś mógł je zabrać, przeczytać i znów zostawić w tym samym lub innym wyznaczonym do tego miejscu.

 

       

Bookcrossing

BOOKCROSSING

                                                                                                       

 

"Dzielenie się książkami jest o wiele lepsze od ich posiadania"
                                              Jolanta Roszczyk-Niwińska

 

 

 

Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów i kart bibliotecznych. Opiera się na wzajemnym zaufaniu i dobrej woli.

Polega na nieodpłatnym przekazywaniu książek najczęściej poprzez zostawianie ich w specjalnie oznaczonych miejscach, by ktoś mógł je zabrać, przeczytać i znów zostawić       w tym samym lub innym wyznaczonym do tego miejscu.

Biblioteka Szkolna i Koło Przyjaciół Biblioteki organizują taką akcję bookcrossingową: „Podziel się książką”, do której serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych.

Prosimy o przynoszenie zbędnych książek zalegających w Waszych domowych biblioteczkach do Biblioteki Szkolnej do końca września.

W październiku, z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zostanie wystawiony regał, na którym pojawią się Wasze dary, z którego będzie można zabierać książki i który nadal będzie można zapełniać.

 

Jeśli masz jakieś zbędne książki, którymi chcesz podzielić się z innymi bookcrosserami, przyjdź i zostaw je na naszej półce bookcrossingowej!

WYSTAWA NAJSTARSZYCH KSIĄŻEK I DOKUMENTÓW SZKOLNYCH Z OKAZJI 100-LECIA BUDYNKU NASZEJ SZKOŁY

10 listopada 2011 r. z okazji ślubowania klas pierwszych oraz 100. rocznicy powstania budynku naszej szkoły biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów i ich rodziców wystawę najstarszych książek, dokumentów i czasopism szkolnych.
Znalazły się na niej między innymi takie „białe kruki” jak książki: „The History of Pendennis” wydana w 1849r., „Kind Lear” z 1909r., czy najstarsza książka w języku polskim: „Królestwo Polskie” z 1907r. 
Najstarsze dokumenty pokazane na wystawie to: „Verzeichnis der Bildwerke der Städt. Höheren Mädchenschule Ostrowo“ z 1912r. oraz „Jahresbericht Städt. Höheren Mädchenschule zu Ostrowo für das Schuljahr 1913/14”, a także polskie „Pierwsze Sprawozdanie Dyrekcji Państw. Humanistycznego Gimnazjum Żeńskiego w Ostrowie (Wlkp.) za lata od 1920 do 1929 ze szczególnym uwzględnieniem roku szkolnego 1928/29”, jak również sprawozdania za lata 1929/30, 1930/31, 1931/32 i 1932/33.
Ciekawie zaprezentowały się najstarsze protokólarze: „Konferenz Protokolle” zapisany od roku 1908 do 1920 w języku niemieckim, a ostatni rok szkolny 1920/21 już w języku polskim oraz późniejsze aż do roku 1938.   
Wystawione zostały także najstarsze zachowane numery czasopisma wydawanego w szkole w okresie międzywojennym: „My i u Nas. Miesięcznik Młodzieży Państwowego Gimnazjum Żeńskiego w Ostrowie – Wlkp.” z lat 1932, 1933, 1938 i 1939.

 

4 3

 

reszta zdjęć w fotogalerii

"Antyczne spotkania 2012"

Dnia 14 czerwca 2012 roku, na zaproszenie biblioteki szkolnej, odwiedziła naszą szkołę prof. dr hab. Krystyna Bartol pracownik naukowy Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Było to już dwunaste spotkanie z Panią profesor, podczas którego uczniowie klas: 1a, 1f, 2a, 2b i 2f wraz z opiekunami mieli okazję wysłuchać wykładu, zatytułowanego „Platon o poezji i poetach”.

Prof. dr hab. Krystyna Bartol jest filologiem klasycznym, literaturoznawczynią-hellenistką, tłumaczką literatury greckiej.

W 1985 roku otrzymała tytuł magistra z zakresu filologii klasycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od roku 1990 doktor nauk humanistycznych. W 1996 roku uzyskała habilitację. W latach 1993-1999 była wicedyrektorem, a w latach 1999-2005 dyrektorem Instytutu Filologii Klasycznej oraz przedstawicielem samodzielnych pracowników naukowych w senacie UAM. W 2001 uzyskała tytuł profesora nauk humanistycznych. Od 2005 roku jest profesorem zwyczajnym Instytutu Filologii Klasycznej UAM. Laureatka licznych stypendiów oraz nagród krajowych i zagranicznych. Promotorka i recenzentka prac doktorskich i habilitacyjnych. Autorka wielu książek i artykułów naukowych.

Mamy nadzieję, że stała współpraca zaowocuje dalszymi spotkaniami w następnych latach szkolnych.

 

Antyczne spotkania
Krysia_1

2 czerwca br., już po raz jedenasty zawitała do naszej szkoły prof. dr hab. Krystyna Bartol – pracownik naukowy Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jak co roku przybliżając naszym uczniom szeroko pojętą kulturę antyczną.

 

Tym razem wykład zatytułowany: „Grecki zawodnik czyli odwieczny duch rywalizacji” z wielkim zainteresowaniem wysłuchały klasy 1a, 1f, 2a i 2f wraz z opiekunami.

Stała współpraca z Panią profesor powstała z inicjatywy mgr Iwony Dembczyńskiej – nauczyciela bibliotekarza naszej szkolnej biblioteki.

Zakładkę prowadzi mgr Beata Nowicka

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )