Dydaktyka
Przydatne

WYMIANA POLSKO - HISZPAŃSKA

30.03 - 06.04. 2014

W dniach 31.03.- 06.04. w murach ostrowskiego Reymonta gościliśmy 10 uczniów ze szkoły Institut Baix Camp z Reus w Hiszpanii w ramach wymiany polsko-hiszpańskiej, której inicjatorkami były Aleksandra Chlasta-Górna oraz Anna Cieplik w 2011 r. Tegoroczna edycja wymiany była już trzecią z kolei. W ramach wymiany zarówno katalońscy jak i polscy uczniowie oraz opiekunowie wzięli udział w wielu zajęciach, warsztatach i atrakcjach zorganizowanych przez organizatorki wymiany: Aleksandrę Chlastę-Górną, Kamilę Bodył oraz Katarzynę Kornaszewską-Kłakulak.

W poniedziałek po uroczystym powitaniu przez Dyrektora Szkoły dr Karola Marszała i krótkiej prezentacji szkoły, uczniowie biorący udział w wymianie odbyli krótki spacer po naszym mieście. W godzinach popołudniowych odbyły się warsztaty taneczne w Szkole LilIa House, gdzie uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w tańcach hip-hopowych. Kolejnego dnia odbyła się wycieczka do Gołuchowa oraz Kalisza. Była to świetna lekcja historii oraz przyrody dla wszystkich uczestników wymiany. W środę uczniowie zwiedzali Pałac w Antoninie oraz  mieli okazję posłuchać koncertu fortepianowego w wykonaniu uczennicy ostrowskiego Reymonta – Doroty Rusek. Wieczorem Big-Band Powiatu Ostrowskiego specjalnie dla gości z Hiszpanii zorganizował koncert pt. "Swing Spring", który odbył się w sali ostrowskiej Szkoły Muzycznej. Było to z pewnością niezapomniane doświadczenie dla naszych gości i uczniów ostrowskiego Reymonta. W czwartkowy dzień hiszpańscy uczniowie oraz nauczyciele zwiedzali Poznań. W piątek odbył się cykl warsztatów w  Muzeum Miasta  Ostrowa Wielkopolskiego oraz w Forum Synagoga. Wieczorem w auli naszej szkoły odbyła się impreza pożegnalna, w której wzięli udział uczestnicy wymiany, rodzice oraz zaproszeni goście - podczas tej imprezy towarzyszył nam zespół ludowy „Kosynierzy” z Jankowa Przygodzkiego. Sobotni dzień uczniowie hiszpańscy spędzili z rodzinami polskimi, a w niedzielę nadszedł moment pożegnania. Chwile spędzone razem z pewnością na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników wymiany.