O Nas
Dydaktyka
Przydatne

Spotkania z dietetykiem i inne wydarzenia.

Belgijka podczas długiej przerwy

W środę 11 marca podczas długiej przerwy, na boisku szkolnym kolejny raz spotkały się osoby, chcące  spędzić ją aktywnie. Wzorem jesiennych spotkań - wspólnie zatańczyły taniec belgijski. Zabawa była przednia. Zapraszamy wszystkich chętnych już niedługo na kolejną wspólną przerwę, do zobaczenia!

 lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

Wycieczka na lodowisko

W środę 11 lutego klasa 2d wraz z opiekunami p. Elżbietą Frąszczak  i p. Krzysztofem Florkiem wyjechała na lodowisko do Kalisza. Celem wycieczki było miłe i aktywne spędzenie czasu w gronie klasowym podczas jazdy na łyżwach a jednocześnie nauka i doskonalenie tej zimowej dyscypliny sportowej.
Bardzo ważnym powodem zorganizowania wycieczki było przeprowadzenie przez uczennicę tej klasy Aleksandrę Jany akcji sportowej w swojej społeczności lokalnej. Mamy zimę ale mrozu jak na lekarstwo - stąd pomysł Oli na wycieczkę na sztuczne lodowisko.  Przed wejściem na lodowisko, Ola przeprowadziła rozgrzewkę na świeżym powietrzu i dalej klasa wraz z opiekunami udała się na łyżwy. Większość uczestników miała już jakieś doświadczenie z łyżwami i „szalała na lodzie”, jednak były też takie osoby, które po raz pierwszy zakładały na swoje stopy łyżwy. Cała klasa była zadowolona z wycieczki i tego rodzaju aktywnego wypoczynku i zapewne jeszcze nie raz uczniowie wybiorą się na lodowisko z przyjaciółmi czy rodziną.

 

lightbox lightbox lightbox lightbox

Turniej piłki siatkowej

W środę 26 listopada w sali gimnastycznej naszego Liceum odbył się II Turniej Piłki Siatkowej Chłopców o Puchar Dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim. W zawodach wzięły udział zespoły: Gimnazjum nr 3 w Ostrowie Wielkopolskim, Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim (I zespół), Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim (II zespół) i II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim (klasy I).
Celem turnieju była popularyzacja piłki siatkowej wśród młodzieży szkół gimnazjalnych. Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym”, do dwóch wygranych setów. Sety rozgrywane były do 15 punktów. Zwycięską drużyną drugi rok z rzędu, po wygraniu wszystkich meczów, okazała się drużyna Gimnazjum nr 3 w Ostrowie Wielkopolskim.Klasyfikacja końcowa turnieju:

1. Gimnazjum nr 3 w Ostrowie Wielkopolskim

2. II Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim

3. Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim (II zespół)

3. Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim (I zespół)

 

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

Profilaktyka raka piersi

Dnia 13 listopada w naszej szkole zostało zorganizowane spotkanie profilaktyczne dotyczące nowotworu piersi. Zajęcia przeprowadziła doktor Maria Buchwald-Rogalka, która jest onkologiem i chirurgiem, kończyła też nasze liceum. Młodzież klas biologiczno-chemicznych miała najpierw możliwość wysłuchania części wykładowej. W drugiej części spotkania zostały omówione i przedstawione na fotografiach przypadki kobiet, które zgłosiły się do lekarza zbyt późno.Spotkanie to wzbudziło wśród uczniów refleksję nad własnym życiem i zdrowiem. Podsumowaniem spotkania  niech będą słowa  jednej z uczennic: "Dzisiejszy wykład na temat raka piersi był bardzo interesujący. Pani doktor Rogalka  w prosty i dosadny sposób przedstawiła nam profilaktykę nowotworu piersi. Pokazane przez nią zdjęcia i opowiedziane historie dały dużo do myślenia i przynajmniej mnie przekonały do samokontroli i w razie potrzeby do zbadania się w przyszłości".

 

lightbox lightbox lightbox

Otrzymaliśmy certyfikat

Miło nam poinformować, że dnia 14 listopada 2014 r otrzymaliśmy certyfikat za prowadzenie działań promujących zdrowe żywienie i aktywność fizyczna w ramach programu polsko - szwajcarskiego : "Szkoła Przyjazna Żywieniu i Aktywności Fizycznej"

 

lightbox

Ciąg dalszy przygody z jabłkami.

Masz z sobą dziś śniadanie? - dobierz do niego jabłko ! Będzie super zdrowo.

Nie wzięłaś(-ąłeś) dziś śniadania? Nie martw się - pójdź do szatni i poczęstuj się jabłkiem.

Od 19. listopada w szatni można częstować się jabłkami - SMACZNEGO !

Jedzmy jabłka - na zdrowie.

Od wtorku 4 listopada w naszej szkole można otrzymać bezpłatnie jabłka. Anglicy mawiają: Zjedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie ci wcale potrzebny. Jabłka neutralizują toksyczne substancje, obniżają poziom „złego” cholesterolu i wspomagają prawidłowe trawienie. To także dobre owoce na odchudzanie. To przecież żaden wysiłek, a słodka przyjemność, więc jedzmy je ze smakiem!

Zapraszamy do szatni - tam można poczęstować się pysznym jabłkiem. (wcale nie jednym :))

 

lightbox

Kibicowaliśmy Ostrovii

W środę 29 października 190 uczniów i 7 nauczycieli z naszej szkoły dopingowało TP Ostrovia 1909 w meczu z Cracovią Kraków podczas pojedynku 1/8 rozgrywek Pucharu Polski. Podczas pojedynku na trybunach Stadionu Miejskiego zasiadło prawie 7 tys. kibiców, w tym 4000 tysiące uczniów oraz opiekunów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Ostrowa i okolic. Także uczniowie naszego liceum, dzięki inicjatywie nauczycieli wychowania fizycznego, skorzystali z zaproszenia zarządu klubu Ostrovia 1909 i włączyli się w kibicowanie ostrowskiej drużynie. Duże zainteresowanie różnymi obliczami sportu (nasi reprezentanci zdobywają najwyższe lokaty na wielu zawodach sportowych) pokazuje, że w II LO dba się nie tylko o najwyższy poziom nauczania, ale i o doskonałą kondycję fizyczną, ze sportem wyczynowym włącznie.
Piękna pogoda dopisała, kibice spisali się na medal, słońce świeciło przeciwnikom w oczy, jednak po wyczerpującej rozgrywce goście z Krakowa wygrali 2:1. Pierwsza bramka padła w pierwszej połowie meczu dla Cracovii. W drugiej połowie Ostrovia 1909 wyrównała, a Cracovia wyszła na prowadzenie w dogrywce, którego nie oddała do końca meczu. Emocjonujący mecz, wspaniałe wspomnienia, tylko bramki zdobytej prawidłowo w II połowie przez Ostrovię, a nie uznanej przez sędziego żal... Dziękujemy piłkarzom TP Ostrovii za piękne widowisko, w którym mogliśmy uczestniczyć, przez co także wpisaliśmy się w historię ostrowskiego sportu.

 

lightbox lightbox lightbox

Znów tańczyliśmy na boisku.

We wtorek 28 października, podczas dużej przerwy, na boisku szkolnym kolejny raz spotkały się osoby, którym nieobca jest forma ruchu jaką jest taniec. Tym razem zatańczyliśmy znaną już większości "Belgijkę" oraz nauczyliśmy się nowego tańca - "Swing w uliczce". 

Zainteresowanie zabawą jest - zatem - do następnego razu. (będziemy szlifować Belgijkę, doskonalić "Swing w uliczce"... i może pokusimy się o coś nowego ?...)   W każdym razie zapraszam tych wszystkich, którzy już tańczyli oraz tych, którzy nie bawili się z nami ale chcieliby dołączyć. Przypomnę tylko,że są to tzw tańce w kręgu, więc bawią się wszyscy ze wszystkimi. Nie ma więc znaczenia czy przyjdziesz z koleżanką czy kolegą. Ważne żebyś przyszła/edł i dobrze się bawił/a.         Z-A-P-R-A-S-Z-A-M                                                                                                                                                         BEATA NOWICKAlightbox

"Belgijka na boisku szkolnym."

W poniedziałek, 13 października podczas dużej przerwy - 10.30 na boisku szkolnym odbyło się pierwsze spotkanie (mam nadzieję, nie ostatnie :) ) sympatyków tańca w kręgu. Podczas 20 minut świetnej zabawy tańczyliśmy "Belgijkę". Początkowo tańczyły osoby, które kiedyś, gdzieś już spotkały się z tą formą ruchu i w związku z tym znały kroki, ale prędko do tańczących dołączyła spora grupa przyglądających się i zaręczam was, że bardzo szybko nauczyła się i w efekcie "Belgijkę" odtańczyło ok 80 osób :)

Z wyrażanych opinii wynika, że inicjatywa się spodobała - zatem, do następnego razu - jeśli pogoda pozwoli.

                                                                                                                                                          Beata Nowicka

Wzięlismy udział w programie :"Jestem zdrowy - bo zdrowo jem"

W poniedziałek 3 listopada 2014 w „nklubie sztuka i edukacja” w Ostrowie Wielkopolskim odbyło się podsumowanie programu edukacji zdrowotnej „Jestem zdrowy, bo zdrowo jem”. W ramach programu dokonano pomiaru wzrostu, wagi oraz obliczenia wskaźnika BMI u 1667 uczniów klas trzecich szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego. Każdy z uczniów po wykonaniu pomiarów otrzymał w zamkniętej kopercie wynik wraz z jego interpretacją oraz opaskę silikonową na rękę z hasłem przewodnim programu: „Jestem zdrowy, bo zdrowo jem”, a także ulotkę zawierającą  zdrowie przepisy na zdrowe potrawy. Dodatkowo w trakcie spotkań z dietetykiem młodzież mogła się dowiedzieć co im szkodzi, czego nie powinni jeść i jak powinni się odżywiać, aby zdrowo żyć.

Klasyfikacja otyłości wg wskaźnika BMI dla wszystkich uczniów klas trzecich naszej szkoły przedstawia się następująco (%): 59,02 - norma, 28,42 - niedożywienie, 10,93 - nadwaga, 1,64 - otyłość.

 

lightbox lightbox

 

 

 

opis dokumentutypdata

 wyniki przeprowadzonych badań:

pptx18-11-2014[ Pobierz ]
77 kB
Trzecie spotkanie z Panią dietetyk.

W dniu 03.03.2014r w sali korekcyjnej odbyło się trzecie z cyklu spotkań z panią Anną Dworaczyńską - dietetykiem - specjalistką od zmian nawyków żywieniowych.

W spotkaniu udział wzięły 2 klasy:  1 a oraz 2 b oraz pojedyncze osoby z klas,które wcześniej nie zapisywały się na spotkanie.

Tematyką poruszaną podczas spotkania było prawidłowe odżywianie. Młodzież poruszyła także temat : odżywianie podczas aktywności fizycznej oraz suplementacja.  Podczas spotkania padło wiele ważnych pytań a Pani Dworaczyńska cierpliwie na wszystkie odpowiadała.Dziękujemy Pani Annie za poświęcony nam czas, zaangażowanie oraz przekazaną nam wiedzę.

Pani Anna ma swoją stronę internetową, prowadzi bloga. Jeśli macie ochotę tam zajrzeć - mozecie to zrobić korzystając z linka:

 

http://dworaczynska.pl/media/blog/

 

Organizatorem spotkania była prof.Beata Nowicka

Druga wizyta Pani dietetyk

W dniu 27.02.2014r w sali korekcyjnej odbyło się drugie z cyklu spotkań z panią Anną Dworaczyńską - dietetykiem - specjalistką od zmian nawyków żywieniowych.

W spotkaniu udział wzięły 3 klasy: 3 b oraz 2 a, 1 e.

Pani Anna wygłosiła pogadankę na temat zdrowego odżywiania,wskazała najczęściej popełniane błędy żywieniowe, przestrzegała przed stosowaniem wszelkich bardziej lub mniej znanych ale szeroko popularyzowanych w internecie oraz kolorowej prasie diet, wskazując skutki uboczne, które mogą wystąpić, a o których w/w źródła nie wspominają.

Podczas pogadanki uczniowie dowiedzieli się, w które produkty warto wzbogacić dietę, a które są im zbędne.

Na koniec prelekcji Pani Dworaczyńska odpowiadała na pytania zadawane przez uczestników spotkania.

Dziękujemy Pani Dworaczyńskiej za przybycie i poświęcony nam czas.

Organizatorem spotkania była prof.Beata Nowicka

Spotkanie pierwsze.

W dniu 27.01.2014r w sali gimnastycznej odbyło się pierwsze z cyklu spotkań z panią Anną Dworaczyńską - dietetykiem - specjalistką od zmian nawyków żywieniowych.

W spotkaniu udział wzięły 2 klasy: 3 c oraz 2 d.

Pani Anna wygłosiła pogadankę na temat zdrowego odżywiania,wskazała najczęściej popełniane błędy żywieniowe, przestrzegała przed stosowaniem wszelkich bardziej lub mniej znanych ale szeroko popularyzowanych w internecie oraz kolorowej prasie diet, wskazując skutki uboczne, które mogą wystąpić, a o których w/w źródła nie wspominają.

Podczas pogadanki uczniowie dowiedzieli się, w które produkty warto wzbogacić dietę, a które są im zbędne.

Pani Anna przekonywała również do aktywności ruchowej. Polecała między innymi bieganie, które jest najprostszą formą ruchu i do której uprawiania nie potrzebujemy drogiego sprzętu ani ubioru.Wystarczą: jakiś dres,buty oraz gdy zimno: czapka i rękawiczki. NO I CHĘCI oczywiście. :)

Na koniec prelekcji Pani Dworaczyńska odpowiadała na pytania zadawane przez uczestników.

Dziękujemy Pani Dworaczyńskiej za przybycie i poświęcony nam czas.

Organizatorem spotkania była prof.Beata Nowicka.

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )