Dydaktyka
Przydatne

2009 / 2010

20.04.2010  Dzień Portugalski

Wyjątkowe dźwięki muzyki fado, taniec, podróż z odkrywcami, spacer po zabytkowej Lizbonie, pachnącym winem Porto, czy odwiedziny uniwersytetu w Coimbrze – to elementy Dnia Portugalskiego.

Przewodnicy zaprosili wszystkich w auli II LO do „wehikułu czasu” mającego postać żółtego tramwaju nr 28 z Lizbony. Z wagonika można było oglądać wspaniałe widoki namalowane przez uczniów, charakterystyczne dla Portugalii, zdjęcia i fragmenty filmów.

Lizbona - miasto siedmiu malowniczych wzgórz - oczarowała wszystkich Alfamą. To dzielnica zaułków: wąskie uliczki, kręte schody, fasady wyłożone azulejos, porozwieszane pranie i Tramwaj 28 przemierzający ze zgrzytem ulice. W dzielnicy, przy piciu mocnej portugalskiej kawy, spotkano Annę Marię Jopek. Artystka ukochała Lizbonę i dla nas wykonała ulubione Bésame mucho, a lokalna tancerka porwała wszystkich do tańca. Nad rzeką Tag stoją symbole wspaniałej przeszłości doby odkryć geograficznych Portugalii - Wieża Belem, skąd na swe wyprawy pływał Vasco da Gama i Pomnik Odkrywców, wzniesiony w 500. rocznicę śmierci Henryka Żeglarza. Turyści usłyszeli opowieść o niebezpieczeństwach podróży od znanych odkrywców portugalskich – Bartolomea Diaza, Vasco da Gamy oraz Ferdynanda Magellana. Znad rzeki widać było górującą nad miastem ponad 100 metrową postać Jezusa.

Pokazano słynny Klasztor Hieronimitów (perłę stylu manuelińskiego), gdzie w grudniu 2007 r., podczas szczytu Unii Europejskiej, podpisano formalnie tzw. traktat reformujący Unię Europejską, odtąd nazywany Traktatem Lizbońskim. Turyści, zwiedzając znany z Euro 2004 Stadion Światła (Estádio da Luz), mogli uzyskać autograf od piłkarza – słynnego Cristiano Ronaldo.

Następnie przewodnicy przenieśli widzów na skalisty Przylądek Roca (Cabo da Roca) stanowiący najdalej na zachód wysunięty punkt lądu stałego Europy. Wehikuł dotarł także na południe Portugalii do regionu Algarve, słynącego z pięknych plaż z białym piaskiem, które są zaliczane do najpiękniejszych na świecie.

Kolejnym przystankiem wehikułu była Fatima, gdzie w 1917r. Matka Boska objawiła się kilkukrotnie trojgu dzieciom. Odtąd Fatima stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego w Europie. W drodze na północ odwiedziliśmy studenckie miasto - Coimbra. Jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie, posiada budząca podziw piękną barokową bibliotekę.

Portugalia jest głównym producentem korka w świecie. I o tym dokładniej opowiedział słynny podróżnik przemierzający „Boso przez świat”- Wojciech Cejrowski. Nie zapomniano też wspomnieć o specyfice portugalskiej corridy – nazywanej tu touradą – podczas której byk w czasie starcia z człowiekiem, nie ginie.

Ostatnim przystankiem „wehikułu czasu” było słynne miasto Porto. Dużo uroku ma nadrzeczna dzielnica Ribeira oraz rzeka Douro, którą spławia się tradycyjnie wino z 300 plantacji, w pobliżu jest także piękny most projektu ucznia Gustawa Eiffla. W mieście produkuje się mocne i słodkie porto, będące wizytówką Portugalczyków. Niezapomnianym przeżyciem było wysłuchanie z kieliszkiem porto słynnego fado, melancholijnej pieśni o tęsknocie i smutku rozstań ludzi wypływających w morze. Wszystkie te wrażenia zapewniła młodzież pod opieką opiekuna klubu mgr Donaty Koniecznej oraz mgr Iwony Dembczyńskiej.