O Nas
Dydaktyka
Przydatne

Litwa, Łotwa i Estonia w programie „Dzień dobry II LO”

 

Klub Europejski „Euro- Reymont” w roku szkolnym 2010/2011 zaprezentował w dniu 11 kwietnia 2011r. pod opieką Donaty Koniecznej kolejny dzień z cyklu – kraje europejskie. Publiczność zgromadzoną w auli II LO im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim zaproszono na program „Dzień dobry II LO”.

W konwencji programu „Dzień dobry TVN” przedstawiono kraje bałtyckie - Litwę, Łotwę i Estonię.

 

Dwoje dziennikarzy poprzez rozmowy z zaproszonymi gośćmi zapoznawali zgromadzonych z różnymi dziedzinami życia krajów bałtyckich. Pogodynka zaprezentowała na mapie pogodę dla tych krajów. Połączono się przez skype, komunikator będący dziełem estońskich informatyków, ze zwycięzcą plebiscytu na najpopularniejszego sportowca w krajach bałtyckich - okazał się nim - Robert Burneika – znany kulturysta. Następnie przedstawiono wyniki sondy na ulicach Ostrowa z wiedzy o krajach bałtyckich. Kolejno zaproszono zebranych na Międzynarodowy Festiwal Folkowy Baltica do Rygi, podczas którego zaprezentowano taniec ludowy w wykonaniu dwojga tancerzy z grupy „Latvija”. W ciekawy sposób - w postaci przeglądu prasy - omówiono legendy i symbole Wilna, Rygi i Kłajpedy. Można było się dowiedzieć, skąd wziął się dom kotów, czy rzeźba 4 zwierząt w Rydze, dlaczego Simon Dach napisał pieśń dla Ännchen von Tharau, jaka jest symbolika Anioła na cmentarzu wileńskim na Rossie. Kuchnia naszych północno – wschodnich sąsiadów jest dość uboga. Specjałem litewskim okazuje się być kindziuk- bardzo sucha pieprzna kiełbasa oraz cepeliny, łotewskim w różnej postaci ryby, a estońskim sernik z kminkiem i solą.

Na zaproszenie programu „Dzien dobry II LO” zjawiły się też w auli słynne podróżniczki-Martyna Wojciechowska, Elżbieta Dzikowska oraz Beata Pawlikowska. Swoje opowieści z podróży po krajach bałtyckich ubarwiały zdjęciami ze zwiedzanych miejsc. Pięknymi miastami okazały się szczególnie Ryga i Tallin. Nie zabrakło w programie znanych ludzi nauki - Jonasa Mekasa, reżysera wielu filmów, pisarki Johanny Rozenberg, czy aktora Bruno O’Ya, związanego blisko z Polską, oraz Mikolajusa Ciurlionisa, malarza i grafika. Gościem specjalnym programu był łotewski zespół Prata Vetra, znany też jako Brainstorm. Zespół ten prezentował kilka piosenek podczas Festiwalu w Rydze w Mežaparks w 2008r. Na koniec Agne zaśpiewała w języku angielskim bardzo znaną piosenkę tego zespołu – Maybe.

Dzień krajów bałtyckich był przygotowywany jako projekt ponad miesiąc. Młodzież biorąca w nim udział szukała informacji o różnych dziedzinach życia Litwy, Łotwy i Estonii. Następnie w grupach opracowywano materiał w postaci scenek, a na koniec grupa czterech osób napisała scenariusz końcowy w oparciu o zabrany materiał. Rozdano role i rozpoczęto próby pod kierunkiem Donaty Koniecznej, opiekunki klubu. Projekt ten jest częścią projektu edukacyjnego „Civis Europus” i był pokazany zaproszonym gościom oraz młodzieży z klubów europejskich Południowej Wielkopolski podczas prezentacji dodatku specjalnego „Civis Europus” w auli II LO 11 kwietnia br.

 

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )