Dydaktyka
Przydatne

Dzień Czeski

"Życie po czesku” w Reymoncie

Kto chciał poznać Czechy z każdej możliwej strony miał do tego okazję właśnie w II LO. W dniu 15 kwietnia 2013r. w ramach XIII edycji projektu edukacyjnego „Civis Europus” odbył się w murach naszej szkoły - Dzień Czeski.

Uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi zatopili się w świat naszego południowego sąsiada, kraju o zachwycającej kulturze, który Polacy często lekceważą.

Publiczność miała możliwość przenieść się do zabytkowej Pragi i podziwiać jej piękną architekturę. Poznano specjały kuchni czeskiej ze słynnymi knedlikami i smażonym serem. Słuchano z czeską rodziną wiadomości telewizyjnych o polskim reportażyście Mariuszu Szczygle piszącym o ich pięknym kraju. Pełnych absurdów i zaprawionych smutkiem Czechach. Wszystko to przy muzyce kompozytora - Antonína Dvořáka i współczesnych kapel czeskich – Zrni, Radki Vrankowej, Midi Lidi i innych.

Był to również świat filmu i literatury, m.in. wspominano Franza Kafkę, tak mocno związanego z Pragą. W międzyczasie odbyła się prognoza pogody, w której prezenterzy zapowiedzieli napływ jednorożców, a także zaserwowali kilka plotek ze świata mody i życia jego bywalców. Widzowie znów zobaczyli Krecika, uciekali przed Rumcajsem czy rozmawiali z Matem i Patem z „Sąsiadów”. Nie zabrakło też mistrza ciętej riposty – wojaka Szwejka ani języka czeskiego.

Uczestnicy Dnia Czeskiego pracowali naprawdę bardzo ciężko.

- Wszyscy świetnie się bawili. To wydarzenie było doskonałą okazją do poznania Czech                z zupełnie innej strony. Ciekawe, co będziemy przygotowywać za rok - skomentowała Joanna Dolata z klasy IIF, jedna z uczestniczek. Reżyserem Dnia Czeskiego była Agata Kubisiak      z klasy 2 d a opiekunem merytorycznym prof. Donata Konieczna.