O Nas
Dydaktyka
Przydatne

Aktualności

                                                                                                                                                  

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza,                                                        

że II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim

jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce oraz 50 najlepszych liceów w Wielkopolsce

sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych                                                                                  

PERSPEKTYWY 2014 i przysługuje mu tytuł „Brązowej Szkoły 2014”

                                                                                                                             

                                                                                       www.licea.perspektywy.pl    

                                                                                                                                          

 

Klasy pierwsze w roku szkolnym 2014/15

Symulacja wyborów samorządowych

       lightbox              lightbox             lightbox

 

We wtorek 28 października odbyła się w naszej szkole symulacja wyborów samorządowych, realizowana w ramach projektu "Jak działa moja gmina?". Wzięło w niej udział prawie 60 uczniów, natomiast trenerami byli przedstawiciele Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana z Warszawy. Podczas wstępu uczniowie zostali zapoznani z zagadnieniami dotyczącymi samorządu i wyborów samorządowych, po czym zostali poinformowani o sytuacji mieszkańców fikcyjnego miasteczka Gminowo. Uczestnicy symulacji zostali losowo przydzieleni do określonych Komitetów Wyborczych, grupy Mediów oraz Komisji Wyborczej. Młodzież z dużym zapałem angażowała się w powierzone im zadania, o czym świadczyła jej aktywność podczas kampanii wyborczej oraz merytoryczna debata kandydatów na burmistrza. Uczestnicy projektu wykazywali się pomysłowością i kreatywnością a także dyscypliną. Ostatecznie burmistrzem Gminowa został wybrany w wyborach kandydat komitetu wyborców Wolny Wybór.

Dzień wcześniej - w poniedziałek 27 października naszą szkołę odwiedziła pani Katlin Kink z miejscowości Suure - Jaani w Estonii. Jej wizyta także związana była z projektem edukacyjnym "Jak działa moja gmina?". W jego ramach trzy spośród piętnastu szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, biorących udział w projekcie, odwiedzili przedstawiciele samorządów gminnych z Cypru, Estonii i Norwegii, by opowiedzieć o funkcjonowaniu gmin w ich państwach. Pani Katlin Kink opowiedziała ponad 100 uczniom o gminie Suure - Jaani, która mimo, iż liczy niewiele ponad 6000 mieszkańców, należy do jednej z większych w Estonii. Podczas spotkania usłyszeć można było o szkolnictwie, kulturze i sporcie - obszarach, którymi zajmuje się gmina, oraz o wyborach władz lokalnych.

Projekt Jak działa moja gmina? jest realizowany przez Polską Fundację im. Roberta Schumana w Warszawie w ramach programu Obywatele dla demokracji, finansowanego z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
                                                                                                                                                                                                                                                               
lightbox  
Poniżej link do relacji TV Proart  z Symulacji wyborów samorządowych (od min. 09:15)
 
Znów tańczyliśmy na boisku.

We wtorek 28 października, podczas dużej przerwy, na boisku szkolnym kolejny raz spotkały się osoby, którym nieobca jest forma ruchu jaką jest taniec. Tym razem zatańczyliśmy znaną już większości "Belgijkę" oraz nauczyliśmy się nowego tańca - "Swing w uliczce". 

Zainteresowanie zabawą jest - zatem - do następnego razu. (będziemy szlifować Belgijkę, doskonalić "Swing w uliczce"... i może pokusimy się o coś nowego ?...)   W każdym razie zapraszam tych wszystkich, którzy już tańczyli oraz tych, którzy nie bawili się z nami ale chcieliby dołączyć. Przypomnę tylko,że są to tzw tańce w kręgu, więc bawią się wszyscy ze wszystkimi. Nie ma więc znaczenia czy przyjdziesz z koleżanką czy kolegą. Ważne żebyś przyszła/edł i dobrze się bawił/a.         Z-A-P-R-A-S-Z-A-M                                                                                                                                                                                               BEATA NOWICKA

Młodzież na wykładzie na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu

lightbox

 

 

W środę 29.10.2014 r. klasy 2 c i 2 d wraz z nauczycielami p. Aleksandrą Podskarbi, p. Katarzyną Lisiak i p. Izabelą Kapitańczyk wzięły udział w wykładzie, który odbył się w auli Centrum Kongresowego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wysłuchania wykładu dr med. Jolanty Florczak-Wyspiańskiej z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego.
Tematyka spotkania dotyczyła wybranych chorób neurodegeneracyjnych ( Alzheimera i Parkinsona). Uczniowie zdobyli wiedzę na temat mechanizmów powstawania chorób, skutkach i możliwości ich leczenia. Ważnym aspektem poruszonym podczas wykładu była także profilaktyka tych chorób. Było to kolejne spotkanie młodzieży w auli uniwersyteckiej w ramach współpracy UMP z nasza szkołą. Młodzież ma nadzieję na kolejne wykłady, które pozwolą im poszerzyć wiedzę zdobytą w ławach naszej szkoły.

 

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

 

Współczesny „Król Edyp”

21 października 2014, we wtorek klasy: 1c, 1d, 1e wraz z opiekunami: prof. Marzenną Podskarbi i prof. Janem Prokopem obejrzały spektakl teatralny „Król Edyp”, przygotowany przez zespół Teatru Polskiego we Wrocławiu, wystawiony w kinie Komeda.
Sztuka, wystawiona w konwencji tragedii antycznej, zawierała elementy współczesne, co miało podkreślić uniwersalny charakter problematyki dramatu Sofoklesa.
Właśnie to odważne i oryginalne rozwiązanie reżyserskie i scenograficzne zadecydowało o tym, że
przedstawienie zostało nagrodzone pierwszym miejscem w ubiegłorocznym Europejskim Przeglądzie Teatralnym na Ukrainie. Dla młodzieży, przyzwyczajonej do tradycyjnego odbioru sztuki klasycznej, było to wyzwanie i kolejne interesujące doświadczenie w cyklu tematów związanych z edukacją teatralną.

Laur Kultury dla Jarosława Biernaczyka

W sobotę, 25 października 2014 r. Starosta Ostrowski Paweł Rajski po raz czwarty wręczył Laury Kultury. Uhonorowano nimi w sumie dwadzieścia osób oraz przyznano jedną statuetkę specjalną za całokształt działalności. Jednym z nagrodzonych jest nauczyciel z naszego Liceum Jarosław Biernaczyk - historyk, regionalista, publicysta i wielki propagator dziejów najnowszych. Na długo przed odrestaurowaniem ostrowskiej Synagogi skupił w formie stowarzyszenia grono ludzi, żywo zainteresowanych kulturą mniejszości żydowskiej udowadniając, że wniosła ona w życie miasta także wielkie pozamaterialne dziedzictwo. Słownik Biograficzny Żydów to jedna z jego ciekawych publikacji tyleż cenniejsza, że powstała z wyjątkowej diaspory dokumentów, faktów, strzępów informacji i relacji zbieranych przez lata od potomków ostrowskich Żydów rozsianych na całym świecie. Gratulujemy wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów! 

 

lightbox

Lekcja kultury brytyjskiej „True Blue Brits”

W środę 22 października grupa uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielką języka angielskiego Aleksandrą Chlastą–Górną udała się na warsztaty językowe połączone z przedstawieniem "True Blue Brits" do Poznania. Uczestnicy zarówno przedstawienia jak i warsztatów językowych poznali wiele ciekawostek dotyczących Wielkiej Brytanii, np. o jedzeniu, sporcie, wielokulturowości. W czasie zajęć nauczyli się  wielu potocznych słówek, poszerzyli wiedzę o poprawności politycznej, a także ćwiczyli zachowanie obowiązujące w trakcie ewentualnego spotkania brytyjskiej królowej – a wszystko to w sposób bardzo humorystyczny! Zajęcia prowadził Simeon Wren, aktor z Manchesteru.
To drugi udział uczniów naszej szkoły w przedstawieniu zorganizowanym w ramach współpracy z fundacją Nauka Bez Granic. I mamy nadzieję, ze nie ostatni...  

 

 

                           lightbox   lightbox                                                                                     

Antonina wyśpiewała II miejsce

Już po raz ósmy odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej "Młodzi Świętemu Janowi Pawłowi II". O miano najlepszych walczyło blisko 100 młodych artystów – uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Przegląd uświetnił, tradycyjnie już, występ gwiazdy muzyki chrześcijańskiej, tym razem - Dariusza „Maleo” Malejonka. Prezentacjom poszczególnych uczestników przysłuchiwało się profesjonalne jury w składzie: Animator Duszpasterstwa Akademickiego w Kaliszu Ks. Grzegorz Mączka, pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim Janusz Lipiński, wokalista, aktor, artysta Adam Wasiela. Po burzliwych obradach jury wyłoniło zwycięzców – miło nam poinformować, że w kategorii „soliści” II miejsce zajęła uczennica naszego Liceum Antonina Baraniak. Gratulujemy!

 

lightbox

Deutsch Wagen Tour

W czwartkowe przedpołudnie 23 października do naszego liceum przybyła lektorka z Goethe- Institut z Warszawy pani Hanna Krężlewska i poprowadziła warsztaty języka niemieckiego dla uczniów klas 1 i 2. Białe auto firmy Volkswagen z logo programu „Deutsch-Wagen-Tour” zaparkowało na dziedzińcu szkolnym wypełnione po brzegi materiałami dydaktycznymi. W zajęciach wzięło udział 54 uczniów z 9 klas: 1a, 1b, 1c, 1d, 1f, 2b, 2d, 2e dla których język niemiecki jest pierwszym lub drugim językiem obcym. Warsztaty odbyły się w dwóch grupach po 60 minut. Lektorka Goethe- Institut przybyła do szkoły na zaproszenie mgr Anny Kaczmarek nauczycielki języka niemieckiego, animatorki wielu przedsięwzięć dla młodzieży w zakresie języka niemieckiego. Jest to już druga wizyta Deutsch-Wagen -Tour w naszej szkole. Pierwsza miała miejsce w 2013r. Na wizytę trzeba było czekać cały rok! Spotkanie rozpoczęło się o przedstawienia patrona Goethe –Institut Johanna Wolfganga von Goethe, wybitnego poety i pisarza doby niemieckiego romantyzmu.

Prezentację przygotowali Paweł Jastrzębski z klasy 3b oraz Filip Kierzkowski z klasy 3d- uczniowie mgr Anny Kaczmarek. Gościa w murach szkolnych przywitał również dyrektor dr Karol Marszał. Po części oficjalnej rozpoczęły się warsztaty. Zajęcia z języka niemieckiego odbiegały od standardowych zajęć szkolnych. Charakteryzowały się różnorodnością gier edukacyjnych. Tegorocznym motywem przewodnim warsztatów była muzyka i sport. Zajęcia były prowadzone nowatorskimi metodami nauczania, w niekonwencjonalny sposób przekazywały wiedzę realioznawczą o Niemczech. W zajęciach uczestniczyli uczniowie mgr Marcina Dryki, mgr Anny Kaczmarek oraz mgr Elżbiety Mikołajczyk.

Projekt „Deutsch-Wagen-Tour” jest realizowany od 2009r. przez Goethe Institut z Warszawy przy współpracy z wieloma sponsorami. Honorowy patronat nad projektem objęło polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec. Głównym celem programu jest zachęcenie polskiej młodzieży do nauki i doskonalenia języka niemieckiego oraz poznania kultury zachodniego sąsiada. Sponsorem strategicznym programu jest także firma Volkswagen Polska , która udostępniła swoje samochody lektorom, którzy docierają nimi do najbardziej odległych zakątków Polski. Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do tej pory w programie ”Deutsch -Wagen -Tour” wzięło udział już ponad 180 tys. uczestników. Warsztaty potwierdziły, że nauka języka niemieckiego może być łatwa i przyjemna. Kolejne warsztaty językowe w przyszłym roku szkolnym.

 

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

więcej zdjęć w fotogalerii :

Deutsch-Wagen -Tour 2014

 

 

Informacje na temat spotkania także na stronie Goethe-Institut w Warszawie w zakładce Blog Deutsch-Wagen -Tour

 http://www.deutsch-wagen-tour.pl/

 

 

 

 

 

 

Powiatowy Dzień Edukacji

Tegoroczny Powiatowy Dzień Edukacji odbył się 20 października, w nowo otwartym Młodzieżowym Domu Kultury. Z tej okazji swoje nagrody przyznał Starosta Ostrowski Paweł Rajski - odebrało je dwudziestu nauczycieli. Znalazła się wśród nich także Aleksandra Podskarbi - nauczycielka biologii w naszym Liceum. Nasza Laureatka stara się uatrakcyjniać prowadzone przez siebie zajęcia poprzez obserwacje mikroskopowe, doświadczenia i programy multimedialne. Rozbudza świadomość ekologiczną uczniów poprzez kształtowanie nawyków rozumienia i dbania o środowisko naturalne. Jest szkolnym koordynatorem patronatu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu nad klasami biologiczno-chemicznymi. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

lightbox

Ruszają zajęcia dla gimnazjalistów.

Od października w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im.Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim ruszają zajęcia dla gimnazjalistów. Będzie to cykl warsztatów przyrodniczych, które zainaugurują w dniu 21.10  Eksperymenty chemiczne  (mgr Paweł Jakubowski)  w sali 23.

Szczegółowy harmonogram zajęć znajduje się w zakładce:     Zajęcia dla gimnazjalistów.

Zajęcia są bezpłatne - ZAPRASZAMY.

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )