O Nas
Dydaktyka
Przydatne

Aktualności

 

 

 

 

 

 

lightbox

 

   Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że 

II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Reymonta

w Ostrowie Wielkopolskim jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015 i przysługuje mu tytuł „Brązowej Szkoły 2015”.    

 

                                                                                                                             

                                                                                       www.licea.perspektywy.pl    

                                                                                                                                          

 

     
 

 

 

Stenty, bajpasy, miażdżyca...

Stenty, bajpasy, miażdżyca - te i inne pojęci związane kardiologią nie są nam już obce. W poniedziałek 23 listopada nasza młodzież z klas 1 b, 2 b, 2 c, 2 d oraz 3 b wyruszyła do Poznania na wykład z kardiologii, prowadzony przez prof. Jacka Wysockiego - rektora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, który objął patronatem naukowym nasze liceum. Wykładowca przedstawił nowości w zakresie kardiologii i zabiegów kardiologicznych, omówił też przyczyny powstawania miażdżycy i innych chorób. Zdobyta wiedza na pewno przyda się naszym uczniom na dalszym etapie kształcenia. Opiekunami młodzieży byli nauczyciele: Izabela Kapitańczyk, Jan Prokop i Katarzyna Lisiak.

 

lightbox lightbox

Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Młodzieży Ponadgimnazjalnej

W dniach 20-22 listopada na zamku w Golubiu-Dobrzyniu zmagali się najlepsi krasomówcy ze szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Każde województwo reprezentowane było przez dwóch uczniów wyłonionych podczas  finałów wojewódzkich. Poziom wystąpień był wysoki, a różnice w klasyfikacji końcowej uczestników bardzo małe. Reprezentant naszej szkoły Janek Sobieraj (kl. I c) w  klasyfikacji ogólnej zajął 14 miejsce w Polsce. Janek zaprezentował tekst opowiadający o życiu i twórczości Krzysztofa Komedy. Wystąpienie w finale wśród najlepszych krasomówców było niebagatelną nobilitacją.

Od pięciu lat uczniowie naszej szkoły klasyfikują się do finałów ogólnopolskich konkursu, który poświęcony jest krzewieniu kultury języka, przyczynia się też do promocji poszczególnych regionów Polski, ich historii i zabytków, ciekawych ludzi oraz współczesnych osiągnięć. Jest prawdziwym koncertem retoryki i przeglądem ciekawych osobowości. Uczniów przygotowuje mgr Danuta Nowak.

 

lightbox lightbox

Biwak szczepu ZHP "Wigry"

W dn. 20-22 listopada w naszej szkole odbył się biwak organizowany przez ostrowski szczep ZHP “Wigry”. Była to swoista podróż do przeszłości: zuchy bliżej poznały czas Flinstonów, harcerze budowali zamek i przebierali się za księżniczki i rycerzy, natomiast harcerze starsi poszukiwali słoika ogórków kiszonych, stali w kolejce i próbowali ugotować kompot z domowego przepisu za czasów PRL-u. W programie znalazły się gry tematyczne, gra miejska, zajęcia artystyczne, oglądanie filmów i wiele innych atrakcji.

 

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

Olimpiada PCK

W piątek 20 listopada odbył się etap szkolny XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia organizowanej przez Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża. W olimpiadzie udział wzięło 21 uczniów naszej szkoły, których zadaniem było rozwiązanie testu składającego się z 20 pytań. Tematyką testu było: udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, zagadnienia dotyczące zdrowego stylu życia oraz ruchu czerwonokrzyskiego. Olimpiadę wygrała Magdalena Czerwińska z kl. 3a, która będzie reprezentowała naszą szkołę na etapie powiatowym 11 grudnia. GRATULUJEMY! Opiekunem Szkolnego Koła PCK jest pani Elżbieta Frąszczak.

 

lightbox lightbox

Młodzież na konferencji w synagodze

W czwartek 19 listopada nasi humaniści z kl. I c uczestniczyli w konferencji naukowej "Lokalna społeczność żydowska - stosunki sąsiedzkie", która odbyła się w ostrowskim Forum "Synagoga". Wykłady, których wysłuchali, wygłosili: Jarosław Biernaczyk, nauczyciel historii w naszym Liceum („Losy rodziny Spiro z Ostrowa. Przyczynek do dziejów społeczności żydowskiej Ostrowa Wielkopolskiego”), Magdalena M. Olszewska („Spotkania społeczności żydowskiej ze Stanisławem Augustem Poniatowskim podczas jego podróży po Rzeczpospolitej”) i Bartłomiej Krupa z Polskiej Akademii Nauk („Zbaraż Henryka Sienkiewicza, Iwana Franki oraz Idy Fink. Z historii narodowych dyskursów dwudziestolecia międzywojennego”).

 

lightbox lightbox lightbox

 

 

Konkurs "Deutschfreund"

W dniu 18 listopada  nasi uczniowie przystąpili do zmagań konkursowych XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego Deutschfreund. Do konkursu przystąpiło 22 uczniów z 8 klas: 1b, 2b, 2e, 3b, 3c, 3d, 3e, 3f. Konkurs na terenie szkoły koordynowała mgr Anna Kaczmarek, która przygotowała również uczniów do konkursu. Uczniowie startowali w dwóch kategoriach wiekowych - Junior (klasy 1) oraz Student (klasy 2 i 3). Konkurs Deutschfreund umożliwia porównanie swojej wiedzy z rówieśnikami z Wielkopolski oraz  na poziomie krajowym, wyróżnia się wysokim poziomem merytorycznym oraz oryginalną problematyką. Patronat nad konkursem objęła Politechnika Wrocławska. Wszystkim uczestnikom życzymy wysokich lokat!

 

lightbox lightbox

Dziewczęta w Finale Mistrzostw Powiatu w piłce siatkowej

17 listopada reprezentacja dziewcząt naszego Liceum po bardzo dobrym i emocjonującym meczu z Zespołem Szkół Ekonomicznych zakończyła na 1 miejscu rozgrywki grupowe Mistrzostw Powiatu w piłce siatkowej dziewcząt. Drużyna II Liceum Ogólnokształcącego wygrała wszystkie mecze i jako pierwsza zameldowała się w finale tych rozgrywek. Oto wyniki naszej drużyny:

II LO – ZSB-E 3-0

II LO –IV LO 3-0

II LO – ZST 3-0

II LO – ZSE 3-2

Skład zespół naszego Liceum: Elżbieta Szczepaniak (IIIa), Magda Ratajczyk (IIIb), Dorota Świątek (IIId), Sandra Banach (IIc), Julita Madajka (IIc), Jolanta Szczotka (IIc), Aleksandra Spitalniak (IIb), Oliwia Kaźmierczak (Ia), Maria Przybylska (Ia), Aleksandra Rajchert (Ia), Julia Kempińska (Ia). Opiekunem zespołu jest Krzysztof Florek.

 

lightbox lightbox lightbox

Smacznego jabłka!

Od środy 18 listopada w naszej szkole dostępne są bezpłatne jabłka. Każdy uczeń i pracownik szkoły może częstować się tymi zdrowymi owocami do woli. Smacznego!

 

lightbox lightbox

WF z Klasą
W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła bierze udział w programie „WF z
Klasą”, którego głównym hasłem przewodnim jest "Przewrót na WF-ie". W związku z otwarciem programu 16 listopada odbyła się w naszej szkole debata - tzw. Sportowy Okrągły Stół, podczas której dyskutowaliśmy na temat udoskonalania zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole. Zastanawialiśmy się, jak do tej pory prowadzone były lekcje wychowania fizycznego: co było wartościowe, a nad czym warto popracować czy zmienić. Z puli proponowanych przez twórców akcji 11 zadań wybraliśmy dwa do realizacji w tym roku szkolnym: I okres - Sport receptą na sukces; II okres – WF poza szkołą/salą gimnastyczną. W ramach programu szkoła musi także zorganizować Lokalną Akcję Sportową. W debacie udział wzięły klasy I b i I c oraz dyrektor Karol Marszał i nauczyciele wychowania fizycznego: Elżbieta Frąszczak –
koordynator projektu, Marek Śmiłowicz i Krzysztof Florek.Program prowadzony jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z „Gazetą Wyborczą”i Sport.pl, współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu
i Turystyki. Akcja objęta jest honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Zdrowia. Bliższe informacje o programie można znaleźć na stronie:
http://www.ceo.org.pl/pl/wf/news/wf-z-klasa-o-programie.
lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox
Licealistki na Konferencji Młodych Naukowców
W dniach 12-15. listopada uczennice naszej szkoły: Klaudia Kurczaba i Magdalena Kulesza wraz z absolwentem, obecnie doktorantem Krzysztofem Kolendą wzięli udział w X Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców, która odbyła się na Uniwersytecie w Zielonej Górze (10th International Conference of Young Naturalists - "From Biotechnology to Environmental Protection" - The Interdisciplinary Meeting of Young Naturalists). W konferencji wzięło udział ponad 120 studentów i doktorantów z Polski oraz Czech, Słowacji, Rosji, Ukrainy, Rumunii czy Armenii. Uczestnicy prezentowali wyniki swoich badań w formie plakatów lub referatów w 7 sesjach tematycznych: biotechnologii, biologii molekularnej, biologii człowieka, zoologii, botaniki, ekologii oraz ochrony środowiska.
W sesji ochrony środowiska nasz zespół wygłosił referat pt. “Littering as a lethal threat to small animals”, będący podsumowaniem projektu realizowanego w pierwszej połowie 2015 roku. Miło nam poinformować, że zespół otrzymał 1 nagrodę za najlepszy referat w sesji ochrony środowiska. Tym samym, dziewczyny okazały się lepsze od o wiele starszych od siebie kolegów i koleżanek (w tej sesji byli sami doktoranci!).
Warto też dodać, że ukazał się 2 zeszyt tegorocznego Przeglądu Przyrodniczego, w którym opublikowany został artykuł dot. powyższych badań, dostępny na stronie czasopisma (http://www.kp.org.pl/pp/index.php?go=stresci).
lightbox lightbox lightbox
opis dokumentutypdata

Artykuł do pobrania już dziś :)

pdf18-11-2015[ Pobierz ]
733 kB
BIP

lightbox

BIP

hotspot II LO - Ostrów Wlkp.

lightbox

 

 

https://www.facebook.com/PROMAX.wlkp

Reymont na Facebooku...

https://www.facebook.com/II-LO-w-Ostrowie-Wielkopolskim-619026068230866/

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )