O Nas
Dydaktyka
Przydatne

Aktualności

                                                                                                                                                  

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza,                                                        

że II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim

jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce oraz 50 najlepszych liceów w Wielkopolsce

sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych                                                                                  

PERSPEKTYWY 2014 i przysługuje mu tytuł „Brązowej Szkoły 2014”

                                                                                                                             

                                                                                       www.licea.perspektywy.pl    

                                                                                                                                          

 

Klasy pierwsze w roku szkolnym 2014/15

Deutsch Wagen Tour

W czwartkowe przedpołudnie 23 października do naszego liceum przybyła lektorka z Goethe- Institut z Warszawy pani Hanna Krężlewska i poprowadziła warsztaty języka niemieckiego dla uczniów klas 1 i 2. Białe auto firmy Volkswagen z logo programu „Deutsch-Wagen-Tour” zaparkowało na dziedzińcu szkolnym wypełnione po brzegi materiałami dydaktycznymi. W zajęciach wzięło udział 54 uczniów z 9 klas: 1a, 1b, 1c, 1d, 1f, 2b, 2d, 2e dla których język niemiecki jest pierwszym lub drugim językiem obcym. Warsztaty odbyły się w dwóch grupach po 60 minut. Lektorka Goethe- Institut przybyła do szkoły na zaproszenie mgr Anny Kaczmarek nauczycielki języka niemieckiego, animatorki wielu przedsięwzięć dla młodzieży w zakresie języka niemieckiego. Jest to już druga wizyta Deutsch-Wagen -Tour w naszej szkole. Pierwsza miała miejsce w 2013r. Na wizytę trzeba było czekać cały rok! Spotkanie rozpoczęło się o przedstawienia patrona Goethe –Institut Johanna Wolfganga von Goethe, wybitnego poety i pisarza doby niemieckiego romantyzmu.

Prezentację przygotowali Paweł Jastrzębski z klasy 3b oraz Filip Kierzkowski z klasy 3d- uczniowie mgr Anny Kaczmarek. Gościa w murach szkolnych przywitał również dyrektor dr Karol Marszał. Po części oficjalnej rozpoczęły się warsztaty. Zajęcia z języka niemieckiego odbiegały od standardowych zajęć szkolnych. Charakteryzowały się różnorodnością gier edukacyjnych. Tegorocznym motywem przewodnim warsztatów była muzyka i sport. Zajęcia były prowadzone nowatorskimi metodami nauczania, w niekonwencjonalny sposób przekazywały wiedzę realioznawczą o Niemczech. W zajęciach uczestniczyli uczniowie mgr Marcina Dryki, mgr Anny Kaczmarek oraz mgr Elżbiety Mikołajczyk.

Projekt „Deutsch-Wagen-Tour” jest realizowany od 2009r. przez Goethe Institut z Warszawy przy współpracy z wieloma sponsorami. Honorowy patronat nad projektem objęło polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec. Głównym celem programu jest zachęcenie polskiej młodzieży do nauki i doskonalenia języka niemieckiego oraz poznania kultury zachodniego sąsiada. Sponsorem strategicznym programu jest także firma Volkswagen Polska , która udostępniła swoje samochody lektorom, którzy docierają nimi do najbardziej odległych zakątków Polski. Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do tej pory w programie ”Deutsch -Wagen -Tour” wzięło udział już ponad 180 tys. uczestników. Warsztaty potwierdziły, że nauka języka niemieckiego może być łatwa i przyjemna. Kolejne warsztaty językowe w przyszłym roku szkolnym.

 

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

więcej zdjęć w fotogalerii :

Deutsch-Wagen -Tour 2014

 

Powiatowy Dzień Edukacji

Tegoroczny Powiatowy Dzień Edukacji odbył się 20 października, w nowo otwartym Młodzieżowym Domu Kultury. Z tej okazji swoje nagrody przyznał Starosta Ostrowski Paweł Rajski - odebrało je dwudziestu nauczycieli. Znalazła się wśród nich także Aleksandra Podskarbi - nauczycielka biologii w naszym Liceum. Nasza Laureatka stara się uatrakcyjniać prowadzone przez siebie zajęcia poprzez obserwacje mikroskopowe, doświadczenia i programy multimedialne. Rozbudza świadomość ekologiczną uczniów poprzez kształtowanie nawyków rozumienia i dbania o środowisko naturalne. Jest szkolnym koordynatorem patronatu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu nad klasami biologiczno-chemicznymi. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

lightbox

Ruszają zajęcia dla gimnazjalistów.

Od października w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im.Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim ruszają zajęcia dla gimnazjalistów. Będzie to cykl warsztatów przyrodniczych, które zainaugurują w dniu 21.10  Eksperymenty chemiczne  (mgr Paweł Jakubowski)  w sali 23.

Szczegółowy harmonogram zajęć znajduje się w zakładce:     Zajęcia dla gimnazjalistów.

Zajęcia są bezpłatne - ZAPRASZAMY.

Mikołaj leci do Kanady

Mikołaj Dolata z klasy IIIc leci do Kanady
w nagrodę za zdobycie I miejsca w Polsce w konkursie recytatorskim
„Mówimy Reymontem”

 

W dniach 17.10- 19.10.2014 r. w Brzezinach koło Łodzi odbył się 18. Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich, w którym po raz pierwszy uczestniczyła delegacja naszej szkoły w składzie: Paula Preiss, Wiktoria Przygoda, Mikołaj Dolata z klasy IIIc pod opieką polonistki, prof. Marzenny Podskarbi.
W ramach zlotu odbył się finał 10. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Mówimy Reymontem”, w którym wziął udział nasz kolega Mikołaj. W brawurowym stylu pokonał on liczną grupę najlepszych recytatorów z całej Polski, prezentując fragment „Chłopów” Władysława Reymonta, którym zarówno rozbawił, jak i wzruszył nie tylko profesjonalne jury, ale wszystkich słuchaczy. W zaciętej rywalizacji pokonał największego rywala, kolegę z warszawskiego Reymonta.
Mikołaj w nagrodę poleci na tydzień do Kanady. Tam, reprezentując naszą szkołę, weźmie udział XLV Konkursie Recytatorskim w Toronto.
Nagrodę ufundował prezes Fundacji im. Władysława Reymonta w Toronto, pan Kazimierz Chrapka, który zaszczycił swą obecnością uczestników zlotu. Oprócz niego, wśród wielu zaproszonych gości, znaleźli się: poseł na Sejm RP pan Tadeusz Samborski, aktorzy scen łódzkich, prezesi stowarzyszeń reymontowskich oraz dyrektorzy szkół im. Władysława Reymonta w Polsce.
Niezwykle uroczystym punktem programu był przemarsz uczestniczących w zlocie pocztów sztandarowych ulicami Brzezin do siedziby Urzędu Miasta, w której odbyły się główne obchody zlotu uświetnione pięknym występem artystycznym młodzieży.
Organizatorzy zlotu zadbali o swoich gości, przygotowując dla młodzieży interesujące zajęcia warsztatowe, równocześnie dbając o to by miło spędzili czas.
Nasze koleżanki i kolega wraz z panią prof. Podskarbi wrócili z Brzezin pełni wrażeń, z miłymi wspomnieniami i zaproszeniem na przyszły rok do Lublina.

 

  

lightbox   lightbox     

 

 

    lightbox lightbox lightbox lightbox

Wycieczka przedmiotowa w Pieniny

W dniach 13-16. października klasy II a i III a o profilu turystycznym uczestniczyły  w wycieczce przedmiotowej z geografii w Pieninach. Uczniowie uczestnicząc w górskich wędrówkach poznawali gospodarkę regionu oraz  najcenniejsze pod względem krajobrazowym i przyrodniczym obszary Pienin. Zdobyli najwyższy szczyt Pienin Okrąglicę w Masywie Trzech Koron oraz Sokolicę. Oglądali relikty i endemity Pienińskiego parku Narodowego. Reliktowa sosna na szczycie Sokolicy to najczęściej fotografowane drzewo w Polsce. W programie był również Wąwóz Homole, uzdrowisko w Szczawnicy, wędrówka do Czerwonego Klasztoru na Słowację, spływ tratwami Przełomem Dunajca, zamki w Niedzicy i Czorsztynie oraz Kraków. W siedzibie PPN w Szczawnicy uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych. Organizatorem wyjazdu była prof. Danuta Nowak. Opiekunkami młodzieży były prof. Anna Kaczmarek oraz prof. Elżbieta Frąszczak.

 

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

Jubileusz szkoły

We wtorek 14 października w auli II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta odbyły się połączone uroczystości: Jubileuszu 95-lecia powstania szkoły, Dnia Edukacji Narodowej i Ślubowania pierwszych klas.
Oprócz licznie zgromadzonej młodzieży, dyrekcji szkoły, grona pedagogicznego oraz pracowników administracji i obsługi na uroczystość przybyli zaproszeni goście: wicestarosta ostrowski Tomasz Ławniczak, przewodniczący Rady Rodziców przy II Liceum Ogólnokształcącym Zbigniew Kupijaj, byli dyrektorzy: Izabela Bothur i Andrzej Kornaszewski. 
W nastrojowej scenografii, przy dźwiękach hymnu Polski oraz hymnu szkoły, nastąpiło uroczyste ślubowanie nowo przyjętej młodzieży na sztandar II Liceum Ogólnokształcącego, a następnie przekazanie sztandaru przez dotychczasowy poczet młodszym kolegom.
Ważnym punktem programu było wygłoszenie przez pana dyrektora, dra Karola Marszała przemówienia, w którym nawiązał do historii szkoły, podkreślając najważniejsze momenty w jej dziejach, by następnie złożyć życzenia gronu pedagogicznemu w dniu jego święta i wręczyć nagrody nauczycielom wyróżniającym się w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Starosta Tomasz Ławniczak w swym interesującym nawiązaniu do uroczystości jubileuszu szkoły podkreślił ogromne zasługi w jej rozwoju jednej z najpiękniejszych historycznych postaci dyrektor Marii Bojarskiej. Kulminacyjnym punktem programu było przedstawienie przygotowane przez klasę IIe, prezentujące wybrane wydarzenia z przeszłości szkoły, przeplatane występami artystycznymi utalentowanych wokalistów: Tosi Baraniak, Mikołaja Małeckiego i Patryka Hełki. Brawurowe popisy młodych aktorów występujących na scenie wywołały wśród widzów zarówno wzruszenie, jak i radość.
Za przygotowanie uroczystości byli odpowiedzialni: wychowawczyni klasy IIe – prof. Grażyna Woronin, polonistka- prof. Marzenna Podskarbi i konsultant historyczny- prof. Jarosław Biernaczyk .

 

lightbox  lightbox lightbox lightbox lightbox  lightbox lightbox lightbox  lightbox   lightbox                                                            .     

63. Dni Powstania Warszawskiego

Kolejny spotkanie miłośników Klubu „Grota” odbyło się w dniu 13 października w Gimnazjum nr 4 im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrowie Wielkopolskim. Tradycyjnie uczestniczyła w nim także grupa uczniów naszego Liceum. Prelegentem był dr Piotr Stanek - kierownik Działu Naukowo-Badawczego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Tematem wykładu było "Powstanie Warszawskie - straty ludzkie i materialne".

Przez godzinę prelegent opowiadał o dramatycznych losach uczestników zrywu 1944 roku. Powstańców, którzy chwycili za broń, aby walczyć z okupantem. Walczyć za cenę życia. Dr Stanek przytoczył porażające dane dotyczące liczby – wciąż szacunkowej – ofiar powstania, zarówno walczących, jak i cywilów.

W wykładzie uczestniczyła młodzież z ostrowskich i powiatowych szkół, kombatanci, członkowie Klubu i Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak. Organizatorem spotkania był Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Ostrowie Wielkopolskim.

 

 

lightbox

Wielki Bal Reymontowski

Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim

Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II LO

 

zapraszają Wszystkich chętnych 29 listopada 2014r.

 

na

 

Wielki Bal Reymontowski

z okazji 95 lat Szkoły

Kwota uczestnictwa200 zł od pary

Miejsce Balu – Restauracja „Mleczna Perła” przy ulicy Klonowicza w Ostrowie Wielkopolskim

Zespół muzyczny – „Części zamienne”

Numer konta bankowego do wpłat: 43 8430 0009 2002 0021 8636 0001

z adnotacją: Bal Reymontowski

 

Liczba miejsc ograniczona !!!

 

Kontakt: Jolanta Krupa (Stormowska) nr tel. 506 110 995

                Iwona Dembczyńska (Jędrzejak) nr tel. 667 108 250

 

Prosimy o kontakt osoby z poszczególnych klas/ roczników –

np. przewodniczących klas

 

 

 Patronat Medialny:

lightbox

"Belgijka" na boisku szkolnym

W poniedziałek, 13 października podczas dużej przerwy - 10.30 na boisku szkolnym odbyło się pierwsze spotkanie (mam nadzieję, nie ostatnie :) ) sympatyków tańca w kręgu. Podczas 20 minut świetnej zabawy tańczyliśmy "Belgijkę". Początkowo tańczyły osoby, które kiedyś, gdzieś już spotkały się z tą formą ruchu i w związku z tym znały kroki, ale prędko do tańczących dołączyła spora grupa przyglądających się i zaręczam was, że bardzo szybko nauczyła się i w efekcie "Belgijkę" odtańczyło ok 80 osób :)

Z wyrażanych opinii wynika, że inicjatywa się spodobała - zatem, do następnego razu - jeśli pogoda pozwoli.

                                                                                                                                                          Beata Nowicka

Finał Wojewódzki Licealiady w lekkiej atletyce.

8 października br w Poznaniu na stadionie "KS Olimpia Poznań" odbył się Finał Wojewódzki Licealiady w Lekkiej atletyce.W zawodach tych naszą szkołę a także Powiat Ostrowski reprezentowało 5 uczniów : Dorota Stasiak (400m, sztafeta szwedzka), Karolina Wawrzyniak(skok w dal, sztafeta szwedzka ), Joanna Stempniewicz - sztafeta szwedzka, Angelika Lejasztafeta szwedzka i Wiktor Zwierz - rzut oszczepem.

Ogromny sukces  w konkurencji indywidualnej odniosła Dorota Stasiak – zdobywając srebrny medal oraz tytuł wicemistrzyni Województwa Wielkopolskiego w biegu na dystansie 400m; wysokie - IV miejsce z wynikiem  5.24 m zajęła Karolina Wawrzyniak; Wiktor uzyskał dobry, mimo kontuzji łokcia, wynik 40.49m . 

Wybornie spisała się nasza sztafeta - nie dając szans rywalkom. Dziewczyny zwyciężyły z wynikiem  2:28.66 (sztafeta szwedzka : 100+200+300+400m) tym samym Angelika, Dorota, Joanna i Karolina stały się posiadaczkami złotych krążków oraz tytułów Mistrzyń Województwa Wielkopolskiego w biegu sztafetowym.

Gratulacje!                                                                             Opiekunem reprezentacji była prof.Beata Nowicka  

 

lightbox lightbox lightbox  lightbox lightbox lightbox

  

        

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )