O Nas
Dydaktyka
Przydatne

Aktualności

 

 

 

 

 

 

lightbox

 

   Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że 

II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Reymonta

w Ostrowie Wielkopolskim jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015 i przysługuje mu tytuł „Brązowej Szkoły 2015”.    

 

                                                                                                                             

                                                                                       www.licea.perspektywy.pl    

                                                                                                                                          

 

Klasy pierwsze w roku szkolnym 2015/16

 

 

 

Dzień Weterana

1 września - w 76 rocznicę wybuchu najbardziej krwawego konfliktu w historii ludzkości II wojny światowej, władze samorządowe Powiatu Ostrowskiego oraz Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oddały hołd poległym i pomordowanym w latach 1939- 1945 bohaterom. W obecności licznych pocztów sztandarowych, także z naszego Liceum, związków kombatanckich oraz warty honorowej harcerzy, uroczyście złożone zostały wiązanki kwiatów w miejscach Pamięci Narodowej. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się przed pomnikiem przy ostrowskiej konkatedrze. Kwiaty oraz znicze złożono także przy tablicach: na rogu ulic Gimnazjalnej i Kompałły, przy ulicy 60- Pułku Piechoty,  oraz na pomniku przy ulicy Bema. Uroczystą Mszę Świętą w intencji Obrońców Ojczyzny poległych w walkach o niepodległość i suwerenność Polski odprawił ksiądz proboszcz Parafii p.w. Najświętszego Zbawiciela Bogusław Lamenta.

 

lightbox lightbox lightbox

 

Kiermasz używanych podręczników

We wtorek 8 września 2015 r. odbędzie się w naszej szkole kiermasz używanych podręczników.

Absolwentów oraz uczniów klas II i III, którzy chcą sprzedać używane podręczniki, prosimy o przyniesienie ich (z kartką z nazwiskiem właściciela i ceną) do szatni szkolnej w piątek 4 września i poniedziałek 7 września.

Kiermasz i oddawanie podręczników odbywa się w czasie przerw międzylekcyjnych: 10.30-10.50 oraz 11.35 - 11.50.

Olga Mistrzynią Europy!

Olga Michalska z kl. III a naszego Liceum zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy Juniorów w Kick-Boxingu. Zawody pod koniec sierpnia odbyły się w hiszpańskim San Sebastian. Zawodniczka rywalizowała w ringowej formule full-contact w kategorii – 56 kg wśród juniorów starszych. Olga w tym roku kończy wiek juniora – od przyszłego sezonu będzie już rywalizować w seniorskich walkach, a ma predyspozycje do osiągania świetnych wyników. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

lightbox  lightbox

Szkolny zestaw podręczników
W zakładce Dokumenty szkolne znajduje się Szkolny zestaw podręczników na rok szkolny 2015/2016.
 
Dopalacze. Gdzie szukać pomocy?

W ostatnim czasie w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami, tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiły osoby z ostrym zatruciem organizmu. Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie. Sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć!

Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji? Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami? Jesteś uzależniony? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów, pod którymi można szukać pomocy.

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 22:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących kontaktu dzieci z substancjami psychoaktywnymi.

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl. W pierwszym półroczu 2015 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z substancjami psychoaktywnymi (www.800100100.pl).

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

 

Jarosław Biernaczyk w USA

Nasz nauczyciel historii Jarosław Biernaczyk przebywał na przełomie czerwca i lipca b.r. w USA na zaproszenie Departamentu Stanu oraz Jewish Foundation for the Righteous. Na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku ukończył letni instytut dla nauczycieli poświęcony metodyce nauczania na temat zagadnień Holocaustu. Słuchaczami instytutu było 30 nauczycieli (23 z USA, 3 z Polski, 2 z Węgier i 2 z Chorwacji). Podczas prowadzonychzajęć Jarosław Biernaczyk przedstawił uczestnikom prezentację multimedialną oraz wygłosił wykład na temat historii wspólnoty żydowskiej zamieszkującej kiedyś Ostrów Wielkopolski. Pobyt na Uniwersytecie Columbia był dobrą okazją do wymiany doświadczeń z nauczycielami z innych państw, pozwolił na poznanie amerykańskiego systemu nauczania oraz dał szansę na doskonalenie znajomości języka angielskiego. Był także okazją do wysłuchania szeregu ciekawych wykładów wygłoszonych przez renomowanych profesorów historii Uniwersytetu Columbia. Pobyt w USA dał także możliwość zwiedzenia atrakcji Nowego Jorku oraz najważniejszych instytucji w Waszyngtonie (Biały Dom, Departament Stanu, Kapitol, Biblioteka Kongresu).

 

lightbox lightbox lightbox

Uwaga gimnazjaliści !
Posiadamy wolne miejsca w klasie biologiczno-chemicznej oraz klasie politechnicznej.
Zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przedszkolaki „bawiły się chemią”

W ostatnim tygodniu roku szkolnego, 24 czerwca, w murach naszej szkoły zagościła 22-osobowa grupa starszaków z sąsiadującego Przedszkola nr 6.  Niejeden  by się zastanawiał, co przedszkolaki mogą robić w murach liceum? Otóż ta żywiołowa grupa została zaproszona na warsztaty chemiczne pt „Bawimy się chemią”. Tupot małych nóżek i roześmianych, gadatliwych buziek roznosił się po  całym “Reymoncie” i przyciągnął do pracowni chemicznej również innych nauczycieli. Warsztaty zostały podzielone na dwie części. W pierwszej przedszkolaki same wykonywały doświadczenia tj.: ocean w butelce, badały odczyn różnych roztworów za pomocą wywaru z czerwonej kapusty, rozdzielały mak od soli i pompowały balony dwutlenkiem węgla. W drugiej części wykonaliśmy dla dzieci  specjalny pokaz naszych najciekawszych doświadczeń tj. węże faraona, zielonego duszka lokomotywę, ogień bez zapałek czyli samozapłon gliceryny oraz wybuch balonu napełnionego wodorem podczas doświadczenia – krecik pożeracz aluminium. Na koniec wszystkie przedszkolaki otrzymały dyplom małego chemika oraz na osłodę lizaczka. Dzieci, a także organizatorka Izabela Kapitańczyk i jej asystenci (Kasia Kostyrka (2d), Michalina Zarycka (2a), Agata Urbaniak (2a), Ania Kraska (2a) i Daniel Kamzol (2d)) bawili się świetnie.

 

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

Podsumowanie projektu "Jak działa moja gmina?"

W dniach 21-22 czerwca uczniowie kl Id Kinga Duczmal oraz Martyna Pierunek oraz IIf Iga Szymankiewicz oraz Bieniamin Kolenda brali udział w podsumowaniu projektu Fundacji im. Roberta Schumana „Jak działa moja gmina?” w Warszawie. Podczas pobytu w stolicy uczniowie byli zaangażowani w warszawską grę miejską, wykonując zadania związane z kulturą i sportem. W wolnym czasie uczniowie zwiedzili Stare Miasto.  W poniedziałek w jednej z sal Pałacu Staszica wzięli udział w wykładach dotyczących młodych w Europie 
oraz w dyskusji o władzy samorządowej.  Koordynatorzy grup zapoznali się z programem Unii Europejskiej Erasmus Plus przeznaczonym dla nauczycieli (KA1 Mobilność edukacyjna) oraz uczniów, nauczycieli i innych podmiotów współpracujących ze szkołą (KA2 Partnerstwa strategiczne). Opiekunem uczniów była mgr Donata Konieczna. 

 

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

Nasze dziewczyny najlepsze w powiecie!

W piątek 12 czerwca w sali Młodzieżowego Domu  Kultury w Ostrowie odbyło się Podsumowanie Sportowego Roku Szkolnego  Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego. W znakomitej scenerii -  zaproszeni uczniowie-sportowcy, ich nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz władze  powiatu ostrowskiego ze starostą Pawłem Rajskim na czele - uczestniczyli w  uroczystości przypomnienia największych osiągnięć uczniów szkół  ponadgimnazjalnych i wyróżnienia ich upominkami. W pierwszej części spotkania  prezes MUKS Marek Biegański w krótkim sprawozdaniu poinformował  zebranych o imprezach zorganizowanych przez ten uczniowski klub, ilości  startującej młodzieży oraz największych osiągnięciach na poziomie wojewódzkim. W  kolejnych słowach prezes Marek Biegański podziękował wszystkim obecnym na sali  za osiągnięte wyniki sportowe i organizacyjne a także za szerokie wsparcie  działań naszej organizacji przez dyrektorów szkół i władze powiatu. W swoim  wystąpieniu starosta Paweł Rajski pogratulował obecnym na sali sportowcom, ich  opiekunom i Zarządowi MUKS-u osiągniętych rezultatów sportowych i  organizacyjnych. Zaapelował do dyrektorów szkół by nadal wspierali działania o  charakterze sportowo-rekreacyjnym swoich nauczycieli i uczniów.

W bieżącym roku szkolnym na szczeblu wojewódzkim  uczniowie z Powiatu Ostrowskiego zdobyli 11 medali (3 złote, 2 srebrne i 6  brązowych), w tym nasi uczniowie:

- złoty medal: sztafeta szwedzka (op. Beata Nowicka),

- srebrny medal: Dorota Stasiak (op. Beata Nowicka) w biegu na 400  m.,

- brązowy medal: zespół koszykówki chłopców (op. Marek  Śmiłowicz).

Miło nam poinformować, że w  punktacji  szkół w kategorii dziewcząt zwyciężyły uczennice II LO - 81 p.  przed zawodniczkami z III LO - 77 p. oraz uczennicami z I LO - 75 p.  Gratulujemy!

  

lightbox lightbox lightbox

hotspot II LO - Ostrów Wlkp.

lightbox

 

 

https://www.facebook.com/PROMAX.wlkp

Reymont na Facebooku...

https://www.facebook.com/reymont.ostrow?ref=ts&fref=ts

Kalendarz szkolny

http://www.kalbi.pl/kalendarz-szkolny

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )