O Nas
Dydaktyka
Przydatne

Aktualności

                                                                                       

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza,

że II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim

jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce oraz 50 najlepszych liceów w Wielkopolsce

sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych                                                                                  

PERSPEKTYWY 2014 i przysługuje mu tytuł „Brązowej Szkoły 2014”

                                                                                                                             

                                                                                              www.licea.perspektywy.pl    

                                                                                                                       

 

Klasy pierwsze w roku szkolnym 2014/15

Piknik z Reymontem - zaproszenie

lightbox  lightbox

Co po gimnazjum - tylko II LO !

 

  

Prosimy o 1 %

Szczegóły w zakładce: 1% dla II LO

 

 

lightbox  lightbox

Wiedzą wiele o Janie Pawle II

W piątek 11 kwietnia w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim odbył się Konkurs Papieski z okazji zbliżającej się Kanonizacji Jana Pawła II. Tematyka konkursu związana była z życiem, twórczością i podróżami Jana Pawła II.  Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu składającego się z pytań zamkniętych i otwartych. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych II miejsce zajęła Magdalena Czerwińska natomiast wyróżnienie otrzymała Oliwia Lorenz – obie reprezentujące nasze Liceum. Gratulujemy!

 

lightbox

Wojsko Polskie w Misjach Międzynarodowych

W dn. 15-16 kwietnia Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koło 34 w Ostrowie Wielkopolskim  prezentowało w naszej szkole wystawę "Wojsko Polskie w Misjach Międzynarodowych", na której z kart historii można odczytać, że w latach 1953 – 2011 przedstawiciele Wojska Polskiego brali udział w blisko 70 międzynarodowych misjach i operacjach pokojowych. Początek polskiego zaangażowania na rzecz utrzymania pokoju datuje się na rok 1953, kiedy to rozpoczęła działalność Komisja Nadzorcza Państw Neutralnych w Korei. Rok później żołnierze polscy rozpoczęli służbę w Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Indochinach (Kambodża, Laos, Wietnam). Następny ważny  etap udziału przedstawicieli Wojska Polskiego w międzynarodowych misjach pokojowych to służba pod błękitną flagą na Bliskim Wschodzie w ramach sił UNEF II, UNDOF i UNIFIL. W latach 1988 – 1990 żołnierze WP brali udział w działalności Misji Dobrych Usług Obserwatorów Narodów Zjednoczonych w Afganistanie i Pakistanie, powołanej po zakończeniu kilkuletniej wojny w Afganistanie. Podobny charakter do afgańskiej miała misja obserwatorów ONZ w Iranie i Iraku w latach 1988 – 1990. W latach 1989 – 1990 Polacy uczestniczyli w misji logistycznej i obserwacyjnej na terytorium Namibii. Ponadto obszarem intensywnego zaangażowania Polski w operacjach międzynarodowych były Bałkany. Od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku udział w nich brali żołnierze, policjanci i cywile w ramach operacji UNPROFOR, IFOR, SFOR, AFOR i KFOR. Natomiast w grudniu 2009 r. Polska podjęła ostateczną decyzję o wycofaniu się z udziału w misjach pokojowych prowadzonych pod auspicjami ONZ.

 

lightbox  lightbox

Germaniści w Niemczech

Nauczyciele języka niemieckiego mgr Marcin Dryka, mgr Natalia Grzesiak oraz mgr Anna Kaczmarek przebywali w dniach 31.03.-11.04.2014r. w Niemczech wraz z grupą ostrowskich germanistów. Nasi nauczyciele uczestniczyli w stażu zawodowym w zakresie metodyki nauczania języków obcych dla nauczycieli Liceów Ogólnokształcących Powiatu Ostrowskiego. Wyjazd zorganizowało Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim wraz z EU- Consult Südthüringen w ramach Programu Leonardo da Vinci będącego częścią Programu Uczenie się przez całe życie. Nauczyciele podczas pobytu w niemieckich liceach zapoznali się z metodami aktywizującymi stosowanymi w procesie nauczania na lekcjach języków obcych w Niemczech , z systemem niemieckiej edukacji , wymienili się doświadczeniami z niemieckimi kolegami oraz uczestniczyli w licznych projektach edukacyjnych , które organizowały szkoły. Mgr Marcin Dryka odbywał swój staż w Staatliches Gymnasium Georgianum w miejscowości Hildburghausen, natomiast panie mgr Natalia Grzesiak oraz mgr Anna Kaczmarek w Henfling- Gymnasium Meiningen/ Staatliches Gymnasium w miejscowości Meiningen ( obie szkoły w Turyngii). Podczas pobytu w Niemczech nauczyciele zwiedzili także Erfurt oraz miejscowość Coburg w Bawarii. Nasi germaniści wrócili pełni wrażeń i nowych pomysłów.

 

lightbox lightbox lightbox 

Zajęcia seminaryjne i laboratoryjne w Poznaniu

lightbox

 

Dnia 8 kwietnia uczniowie klasy 2 b w ramach współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu uczestniczyli w zajęciach seminaryjnych i laboratoryjnych organizowanych przez studentów i pracowników szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego UM w Poznaniu. Zaraz po przyjeździe 26-osobowa grupa została podzielona na dwa mniejsze zespoły. Jeden z nich uczestniczył w zajęciach neurologicznych, zaś drugi w kardiologicznych. Pierwszy z nich miał okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat chorób układów nerwowych, takich jak Parkinson czy Alzheimer. Następnie młodzież miała okazję własnoręcznie przeprowadzić ultrasonografię tętnic szyjnych i zaobserwować zmiany miażdżycowe zachodzące w tętnicach szyjnych. Druga grupa wysłuchała interesującego wykładu na temat chorób układu krwionośnego, a następnie udała się do szpitala klinicznego, w którym została oprowadzona przez jednego z lekarzy kardiologów. Miała ona również okazję zobaczyć na żywo wszczepianie stentów u 82-letniego pacjenta, z obniżoną efektywnością pracy serca. Po obejrzeniu bardzo interesującego zabiegu grupa ta uczestniczyła w przeprowadzonym na 46-letnim pacjencie echu serca. Następnie obie grupy udały się na zajęcia z analityki medycznej, w których skład wchodziły m.in.: obróbka i replikacja materiału genetycznego, analiza moczu, krwi oraz zaprezentowano nam hodowlę tkanek nowotworowych oraz dla porównania tkanek zdrowych.

Praktyki te zmobilizowały uczniów do dalszej pracy nad sobą, oraz znacznie przybliżyły i ułatwiły planowanie dalszej kariery. 

 

lightbox  lightbox                     

 lightbox  lightbox 

Tym razem o łamaniu sowieckich szyfrów

 

lightbox

 

 

14 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie ostrowskiego Klubu Historycznego im. gen. Stefana Grota-Roweckiego. Wykład „Jan Kowalewski – łodzianin, który złamał sowieckie szyfry” wygłosił prof. dr hab. Grzegorz Nowik z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. W spotkaniu wzięło udział ok. 150 osób – w tym wicestarosta ostrowski Tomasz Ławniczak, członkowie Klubu “Grota”, uczniowie naszego Liceum i innych szkół ponadgimnazjalnych.

Prof. Grzegorz Nowik przedstawił historię złamania przez Jana Kowalewskiego szyfrów Armii Czerwonej. Polski wywiad, w tym i wywiad radiowy został zorganizowany jeszcze w 1918 r. przez ppłk. Józefa Rybaka, oficera armii austriackiej, którego zastępcą został Karol Bołdeskuł, w czasie I wojny światowej szef radiowywiadu państw centralnych na froncie wschodnim. Do Oddziału II Sztabu Generalnego trafił też porucznik Kowalewski. Pierwszy szyfr złamał na nocnym dyżurze, na którym zastępował kolegę, który miał tego dnia wesele siostry. A złamał ten szyfr używając... grzebienia, w którym wyłamał parę "zębów" i wyszukał powtarzające się słowo "dywizja". Później major Bołdeskuł ściągnął do współpracy z Kowalewskim również matematyków i radiotechników z Warszawy i Lwowa. W czasie wojny zostało złamanych ok. 100 kluczy oraz rozszyfrowano 3500 depesz.

                                                                                                                                                                                                        

lightbox lightbox

Najlepsza w biegach przełajowych

   

 

W środę 2 kwietnia na Piaskach - Szczygliczce odbyły się Mistrzostwa Powiatu Ostrowskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w indywidualnych biegach przełajowychSwoje zawodniczki do rywalizacji przygotowało 9 szkół, a zawodników 10 szkół naszego powiatu. Dziewczęta startowały w dwóch kategoriach - juniorka młodsza (kl. I – 41 zawodniczek) i juniorka (kl. II i III – 47 zawodniczek), chłopcy - junior młodszy (61 zawodników) i junior (61 zawodników). Z naszej szkoły w zawodach udział wzięło 10 dziewcząt i 20 chłopców. Zawodniczki miały do pokonania dystans ok 1 km a chłopcy ok. 2 km.

Ogromny sukces odniosła zawodniczka naszej szkoły Dorota Stasiak, która w swojej kategorii juniorka zajęła I miejsce. Na podium znalazła się również Dorota Świątek, która w kategorii juniorka młodsza zajęła III miejsce. Obie zawodniczki awansowały do Finału Województwa Wielkopolskiego, który odbędzie się 26 kwietnia w Żerkowie. GRATULUJEMY! W ogólnej klasyfikacji dziewczęta zajęły IV miejsce a chłopcy IX miejsce. Wszystkim zawodniczkom i zawodnikom dziękujemy za udział w zawodach i życzymy sportowych sukcesów. Opiekunem na zawodach była prof. Elżbieta Frąszczak.

 

lightbox  lightbox

 

 

Policzyli się z konkurencją!

9. kwietnia w Kaliszu miał miejsce etap rejonowy konkursu matematycznego organizowanego przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Uczniowie naszego liceum nie dali większych szans reprezentantom innych szkół. Gdyby nie fakt, że język matematyki daleki jest od nacechowania silnymi emocjami, można by zaistniałą sytuację określić jako bezlitosny nokaut lub rodzaj edukacyjnej egzekucji.. Rywale rozsypani na pierwiastki i pochodne do dziś leżą na deskach, z trudem wracając do pełnej matematycznej przytomności. Najsilniejszy cios zadał Dominik Walczak (uczeń klasy Ie), który na poziomie rozszerzonym uzyskał maksymalną liczbę punktów, nie pozostawiając złudzeń co do hegemonii II LO. Z kolei wyniki na poziomie podstawowym jedynie potwierdziły tę dziś już dość oczywistą prawdę. Pierwsze miejsce zajęła Joanna Grzesiak (z klasy IId), natomiast drugie ex aequo Daniel Kończal (IId) oraz Kacper Perz (IIc).

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jeśli nasi uczniowie nokautują z taką siłą i precyzją, zdecydowanie nie należy wchodzić w drogę ich opiekunom. Byli nimi: Bożena Bugaj, Janusz Szustkiewicz oraz Paweł Chołuj.

 

 UCAŁKOWANIA DLA LAUREATÓW!!!

 

 

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )