O Nas
Dydaktyka
Przydatne

Aktualności

 

 

 

 

 

 

lightboxlightbox lightbox

 

   Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że 

II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Reymonta

w Ostrowie Wielkopolskim jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 i przysługuje mu tytuł „Brązowej Szkoły 2016”.    

 

                                                                                                                             

                                                                                       www.licea.perspektywy.pl    

 

  

                                                                                                                                          

 

     
 

 

 

Ważne terminy dla gimnazjalistów !

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW DO II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO:

- od 23 maja do 10 czerwca 2016 r.

 

 

Już dziś pobierz wniosek o przyjęcie do szkoły :)

opis dokumentutypdata

Wniosek o przyjęcie do szkoły.

pdf22-04-2016[ Pobierz ]
151 kB
Klasy uniwersyteckie w naszym liceum
Nasze liceum od kilku lat posiada w swojej ofercie klasy uniwersyteckie - objęte patronatem naukowym uczelni wyższych. Są to klasy:
- biologiczno-chemiczne (w tym dwujęzyczna), objęte patronatem Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu;
- humanistyczne, objęte patronatem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutu Politologii
Uniwersytetu Wrocławskiego.
W ramach patronatu uczniowie tych klas uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez pracowników naukowych uczelni wyższych, wyjeżdżają na wykłady, seminaria i ćwiczenia do Poznania lub Wrocławia oraz biorą udział w innych działaniach oferowanych przez uczelnie patronackie, jak np. konferencje naukowe, projekty i gry edukacyjne, itp.
Więcej informacji na stronie
http://2liceum.osw.pl/strona=Wspolpraca_z_uczelniami
lightbox
Ostatni warsztat przed grą
W poniedziałek 23 maja, w trakcie ostatnich już warsztatów w ramach projektu "Młodzi w grze", uczniowie kl. I c pracowali nad scenariuszem gry, która rozegrana zostanie 9 czerwca na terenie Piasków-Szczygliczki. Dokładnie omówili i zaplanowali każdą ze stacji. Ustalili listę przedmiotów niezbędnych do rozegrania gry. Dopracowali podział pracy i odpowiedzialność poszczególnych osób za działania zmierzające do rozegrania obywatelskiej gry terenowej. Uczniowie dowiedzieli się jak przeciwdziałać wystąpieniu ryzyka projektowego. Dodatkowo wykonali ćwiczenia podnoszące energię w grupie i jej integrację oraz pracowali nad własną koncentracją. Na koniec warsztatu trenerzy omówili wyniki pretestu, który uczniowie wypełniali na pierwszym warsztacie oraz przeprowadzili posttest.
Nasze Liceum jest partnerem w projekcie pt.: “Młodzi w grze. Podniesienie kompetencji obywatelskich uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Bolesławcu, Oławie, Ostrowie Wielkopolskim, Sycowie, Ząbkowicach Śląskich i Żmigrodzie”, realizowanym przez Towarzystwo Edukacji Obywatelskiej we Wrocławiu, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
lightbox lightbox lightbox lightbox
Pierwszaki z podstawówek w II LO

W poniedziałek 23.maja nasza szkoła gościła nieco  młodszych uczniów z dwóch ostrowskich szkół podstawowych (sp.6 i sp.7). Uczniowie wzięli udział w warsztatach biologiczno-chemicznych, które zostały przygotowane przez p. Izabelę Kapitańczyk i p. Katarzynę Lisiak. Niezwykle pomocni przy opiece  byli uczniowie naszej szkoły z klasy 2c.
Dzieci w pierwszej kolejności uczestniczyły w części biologicznej warsztatów.  Młodzi przyrodnicy  mikroskopowali  (oglądali aparaty gębowe komara i motyla), które następnie rysowali  na kartkach papieru.  Druga część polegała na wykonaniu doświadczenia na obecność skrobi w produktach spożywczych (ryżu, jabłku, kaszy, chlebie, ziemniaku). Warsztaty chemiczne podzielone zostały  także na dwie części: w pierwszej dzieci zostały podzielone na grupy 4 osobowe i pracowały same wykonując dwa doświadczenia pod okiem naszych licealistów. Określały odczyn roztworów oraz pompowały balony dwutlenkiem węgla. Było dużo zabawy i frajdy ponieważ  pierwszy  raz miały w rękach pipetę oraz probówkę. W drugiej części dzieci miały okazję obejrzeć pokaz doświadczeń wykonany przez naszego świeżo upieczonego absolwenta Daniela Kamzola. Jak zwykle Daniel zaprezentował swoje największe hity takie jak: zielony duszek, chemiczną fontannę, świetliki, krecika, pastę dla słonia oraz ogień bez zapałek. Dzieciom bardzo się podobało, były radosne i podekscytowane. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał pamiątkowy dyplom. A my otrzymaliśmy od dzieci własnoręcznie wykonaną  laurkę z ich podpisami.  Dla uczniów naszej szkoły był to również cenny czas, ponieważ mogli pomóc młodszym, a także poczuć się ekspertami biologiczno-chemicznymi  w  oczach dzieci i własnych.

 

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

Językowe święto

W wirze przygotowań odliczaliśmy czas do 1. Ostrowskiej Gry Miejskiej „Ostrów zna języki”. Dziś to już historia, ale pozytywne wrażenia, same dobre wspomnienia, upominki w rękach uczestników pozostały po naszym sobotnim , intensywnym spacerze. Na starcie, tj. w II Liceum, stawiło się 11 drużyn gotowych do walki o tytuł najlepszego znawcy języków. Wśród uczestników boju znaleźli się także uczniowie naszej szkoły z klas 1b: Tomasz Pichliński, Miłosz Kabała, 1c: Joanna Szymkowiak, Oliwia Kapała, Gabrysia Łoś, Gabrysia Rzekiecka, 2a: Agata Lorenz, Martyna Płokarz, Agnieszka Stęclik, którzy zresztą, jak przewidywaliśmy, świetnie poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami. Na szczególne wyróżnienie zasługują jednak Agnieszka Stęclik, która wraz z Adamem Gajewskim zajęła wysokie, II miejsce na podium oraz dwie Gabrysie, Gabriela Łoś i Gabriela Rzekiecka – ZWYCIĘŻCZYNIE!!! tegorocznej edycji gry.  Zwycięzcom , uczestnikom gratulujemy, a za rok znów sprawdzimy jak ostrowianie znają języki. Mamy nadzieję, że w kolejnej odsłonie Gry na zaproszenie do wspólnej zabawy odpowie jeszcze więcej osób, tak więc do zobaczenia za rok!

Zdjęcia z trasy wykonane przez pana Dariusza Potasznika można będzie zobaczyć w serwisie Tuba Ostrowa lada chwila.

 

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

Dzień Koloru w II LO

W piątek, 20 maja 2016r.odbył się kolejny dzień z przebraniem. Klasy ubierały się zgodnie z wylosowanym przez przewodniczących klas, kolorem. Konkurencja okazała się wcale nie taka łatwa jakby się z początku wydawało. Klasy, którym przyszło założyć ubranie w kolorach żółtym czy pomarańczowym nie sprostały zadaniu. Komisja złożona z przewodniczącego SU, Tomka Płóciennika  i zastępcy Dominiki Kurcz  sprawdziła stan nazwijmy to kolorowego ubioru klas, przeliczyła procentowo i stwierdziła, że triumfatorami są aż 3 klasy: 1b, 2b i 2e. Zwycięzcom symboliczne nagrody wręczył Tomek Płóciennik, powinszowała prof. Donata Konieczna, jedna z opiekunów SU. Kolejnym dniem z przebraniem będzie 17 czerwca, proszę już przygotowywać strój hawajski. Zwycięzcom gratulujemy !!

Na zdjęciach klasy, które zgodziły się na zdjęcia: kolor biały – 1a, kolor niebieski – 1b, kolor czarny – 2b, kolor zielony – 2e.

 

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox 

Z wizytą w królewskiej Danii

W dniu 19 maja 2016r. odbyło się przedstawienie prezentujące kolejny z krajów Unii Europejskiej – królewską wyspiarską Danię. Zaangażowane przez prof. Donatę Konieczną, były klasy 1a, 1b, 1c i 2a. Scenografką i reżyserem była Joanna Wolińska z 1a, a całość prezentacji przygotował Kacper Kierzek z 1b. Przygotowanie projektu „Dzień Duński” trwało około miesiąca. Efekt pracy na scenie „Na Poddaszu” miały okazję zobaczyć wszystkie klasy pierwsze i drugie. Zaproszono młodzież i nauczycieli do Danii, oferującej wspaniałe pałace królewskie w Kopenhadze,  Egeskov, Kolding czy „hamletowskiego” Kronborgu.  Młodsi z pewnością mogliby czas spędzić w parkach rozrywki w Legolland Billund czy Parku Safari, mogliby zawitać do Odense, miejsca urodzenia Hansa Christiana Andersena, by zobaczyć jego muzeum.

Młodzież zaprezentowała postać Andersena, granego przez Tomka Płóciennika, z postaciami z jego licznych bajek. O swój czas dopominał się na scenie Gandalf i Aragorn, którego postać grał Duńczyk Viggo Mortensen. Poznano ciekawe potrawy kuchni duńskiej, kanapki tzw. smørrebrød mogli posmakować uczestnicy dnia bezpośrednio, bo przygotowały je dziewczęta z 1c. Całej prezentacji towarzyszyły fragmenty filmu „Gang Olsena wraca do gry” w wersji animowanej. Można było również powtarzać za Garfieldem słówka z  języka duńskiego, co wzbudziło dużo śmiechu, gdyż język duński nie należy do najłatwiejszych. Uczestnicy zobaczyli również zwycięski występ braci Olsenów podczas 45. Festiwalu Eurowizji. Poznali najlepszego duńskiego kompozytora XX wieku, Carla Nielsena oraz pisarkę Karen Blixen, znaną z napisania fascynującej książki o Czarnym Ladzie „Pożegnanie z Afryką”.

Dania kusi również pięknymi piaszczystymi plażami, czy urokliwą wyspą Bornholm….

A wakacje tuż, tuż…

 

lightbox lightbox lightbox lightbox

wkrótce więcej w fotogalerii...

 

 

Młodzi w grze - ciąg dalszy
W trakcie trzeciego warsztatu w ramach projektu “Młodzi w grze”, który odbył się w naszej szkole 11 maja, uczniowie kl. I c pracowali nad fabułą i scenariuszem gry miejskiej, która zostanie zorganizowana w czerwcu w naszym mieście. Określone zostało, jakie zadania na stacjach będą czekały na graczy oraz jakie będą reguły gry. Uczniowie określili ramy czasowe gry, miejsca jej przeprowadzenia, grupy docelowe i sposób dotarcia do nich, techniczną stronę poszczególnych stacji, zasoby niezbędne do jej realizacji i podział obowiązków. Warsztat zakończył się podziałem zadań w grupie roboczej.
Nasze Liceum jest partnerem w projekcie pt.: “Młodzi w grze. Podniesienie kompetencji obywatelskich uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Bolesławcu, Oławie, Ostrowie Wielkopolskim, Sycowie, Ząbkowicach Śląskich i Żmigrodzie”, realizowanym przez Towarzystwo Edukacji Obywatelskiej we Wrocławiu, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox
Spotkanie autorskie z Aleksandrą Petrusewicz

W dniu 3 czerwca w II Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się spotkanie autorskie z Aleksandrą Petrusewicz z d. Robakowską. Autorka, absolwentka ostrowskiego “Reymonta” w roku 1953, obecnie mieszkająca w Szczecinie, zaprezentuje swoją twórczość – między innymi wspomnieniową książkę "Echa tamtych lat".
Aleksandra Petrusewicz, pedagog specjalny z ogromnym doświadczeniem, znana dotychczas jako poetka, fraszkopisarka i autorka książek dla dzieci (w dorobku ma ponad 20 książek) opublikowała pierwszy tom prozatorski, składający się z czterech dłuższych opowiadań, adresowanych do czytelnika dorosłego. We wstępie do książki Stanisław Nyczaj napisał: „Przeżycia z czasu dzieciństwa i młodości mają też swoją moc, udzielający się wyobraźni klimat. Sprawiają to szczerość pierwszoosobowej narracji, uczciwa wierność zapisu spraw z otoczenia, sąsiedztwa i tych głęboko osobistych, niemal intymnych. Spraw współegzystujących w cierpieniu Żydów i Polaków gnębionych wojną i okupacją, i czasu zadomawiania się w nowych miejscach po wojnie. We wszystkim uczestniczy przyroda, bliska ludziom, jakby wychodząca im naprzeciw. Autorka kreuje jej różnorodność z inwencją, przejęciem. Przepełnia całość autentyzmem swego talentu, skłaniając Czytelnika do zadumy, zanurzenia się we własną pamięć – na ile dla innych ocaloną?".

 

lightbox lightbox

Zachęcamy do głosowania w sklepach Tesco

lightbox

Pomóż Reymontowi - podaruj 1% podatku

lightbox   

 

lightbox

BIP

lightbox

BIP

hotspot II LO - Ostrów Wlkp.

lightbox

 

 https://www.facebook.com/PROMAX.wlkp

Reymont na Facebooku...

https://www.facebook.com/II-LO-w-Ostrowie-Wielkopolskim-619026068230866/

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )