O Nas
Dydaktyka
Przydatne

Aktualności

                                                                                                                                                  

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza,                                                        

że II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim

jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce oraz 50 najlepszych liceów w Wielkopolsce

sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych                                                                                  

PERSPEKTYWY 2014 i przysługuje mu tytuł „Brązowej Szkoły 2014”

                                                                                                                             

                                                                                       www.licea.perspektywy.pl    

                                                                                                                                          

 

Klasy pierwsze w roku szkolnym 2014/15

Wielki Bal Reymontowski

Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim

Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II LO

 

zapraszają Wszystkich chętnych 29 listopada 2014r.

 

na

 

Wielki Bal Reymontowski

z okazji 95 lat Szkoły

Kwota uczestnictwa200 zł od pary

Miejsce Balu – Restauracja „Mleczna Perła” przy ulicy Klonowicza w Ostrowie Wielkopolskim

Zespół muzyczny – „Części zamienne”

Numer konta bankowego do wpłat: 43 8430 0009 2002 0021 8636 0001

z adnotacją: Bal Reymontowski

 

Ostatnie wolne miejsca !!!

 

Kontakt: Jolanta Krupa (Stormowska) nr tel. 506 110 995

                Iwona Dembczyńska (Jędrzejak) nr tel. 667 108 250

 

Prosimy o kontakt osoby z poszczególnych klas/ roczników –

np. przewodniczących klas

 

 

 Patronat Medialny:

lightbox

Humaniści na wykładzie na UAM.

Klasa humanistyczna rozpoczęła kolejny rok przygody z patronatem Instytutu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.      W środę 29 października młodzież z klasy III F wzięła udział w Kaliszu w zajęciach prowadzonych przez prof. P.Łuszczykiewicza. Po interesującym wykładzie studenci kaliskiej filii UAM zaprezentowali się podczas koncertu muzyki rozrywkowej. To pierwsze zajęcia z czterech zaplanowanych na ten rok szkolny dla naszych maturzystów z klasy III F.

 

lightbox

 

Wykład o rotmistrzu Pileckim

W dniu 17 listopada w Zespole Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim w ramach działalności Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota’’ wykład pt. „Rotmistrz Witold Pilecki – żołnierz podziemia, więzień Oświęcimia” wygłosił Jacek Pawłowicz, kierownik Biura Edukacji Publicznej IPN Oddział w Warszawie. W prelekcji brała udział młodzież naszej szkoły – uczniowie klasy I b. Prelegent omawiając życiorys rotmistrza, zwrócił szczególną uwagę na jego patriotyczne wychowanie w rodzinie Pileckich. Dokładnie omówił pobyt rotmistrza w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu a także jego działalność antykomunistyczną powojennej Polsce. Wykładowca dogłębnie scharakteryzował postać tego wielkiego polskiego żołnierza i patrioty, który oddał swoje życie za sprawę niepodległości ojczyzny.

 

lightbox

Zawody strzeleckie

We wtorek 17 listopada  uczniowie naszej szkoły brali udział w Mistrzostwach Powiatu Szkół Ponadgimnazjalnych w Strzelectwie Sportowym Ligi Obrony Kraju o Puchar Dyrektora IV LO w Ostrowie Wielkopolskim. Na dziewięć szkół startujących w zawodach nasi uczniowie drużynowo zajęli 6. miejsce. W zawodach brali udział : Michalina Zarycka kl. II A, Jakub Tomczak kl. I C oraz Wojciech Kieliba kl. III E. Opiekunem uczniów był prof. Paweł Foedke. 

 

lightbox

Warsztaty Landeskunde Deutschland

W środowe przedpołudnie 19 listopada odbyły się w naszej szkole warsztaty języka niemieckiego Landeskunde Deutschland. Warsztaty poprowadziła lektorka Goethe-Institut z Warszawy pani Hanna Krężlewska. W zajęciach poświęconych głównie utrwaleniu i pozyskaniu nowych informacji na temat aktualnych wydarzeń krajów niemieckojęzycznych wzięło udział 44 uczniów z klas:2a, 2b, 2d, 2e, 2f, 3a, 3b, 3c, 3d, 3e, 3f. Młodzież do zajęć przygotowały nauczycielki języka niemieckiego mgr Anna Kaczmarek i mgr Elżbieta Mikołajczyk. Zajęcia rozpoczęły się od gier integracyjnych. W kolejnej fazie zajęć nasi uczniowie uczestniczyli w kwizie na temat krajów niemieckiego obszaru językowego oraz obejrzeli zabawny film o perypetiach pewnego Niemca pochodzenia tureckiego. Ponadto lektorka Goethe-Institut przedstawiła ofertę stypendialną dla polskiej młodzieży, która chciałaby udoskonalić swój język za granicą lub zaangażować się jako wolontariusz. Lektorka Goethe- Institut przybyła do naszego Liceum na zaproszenie mgr Anny Kaczmarek, która koordynowała całe przedsięwzięcie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia o podobnej tematyce!

 

lightbox lightbox                               lightboxlightbox lightbox

Konkurs Deutschfreund

W dniu 19 listopada 2014r. nasi uczniowie przystąpili do zmagań konkursowych XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego Deutschfreund. Do konkursu przystąpiło 20 uczniów z 11 klas: 1b, 1d, 2a, 2b, 2c, 2d, 2e, 2f, 3b, 3d, 3f. Konkurs na terenie szkoły koordynowała mgr Anna Kaczmarek. Uczniów do konkursu przygotowali nauczyciele języka niemieckiego: mgr Marcin Dryka oraz mgr Anna Kaczmarek. Konkurs miał charakter wielokrotnego wyboru. Uczniowie startowali w dwóch kategoriach wiekowych - Junior (klasy 1) oraz Student (klasy 2 i 3). Konkurs Deutschfreund umożliwia porównanie swojej wiedzy z rówieśnikami z Wielkopolski oraz  na poziomie krajowym, wyróżnia się wysokim poziomem merytorycznym oraz oryginalną problematyką. W poprzednich edycjach konkursu Deutschfreund uczniowie naszej szkoły byli jego laureatami i zajmowali bardzo wysokie miejsca. Głównym celem konkursu jest promocja uzdolnionej językowo młodzieży, rozwijanie zainteresowania uczniów krajami niemieckojęzycznymi oraz rozwijanie różnych sprawności językowych . Patronat nad konkursem objęła w tym roku szkolnym Politechnika Wrocławska. 

Wszystkim uczestnikom życzymy wysokich lokat!

 

lightbox

 

Złoty Krzyż Zasługi dla dyrektora naszej szkoły

W dn. 17 listopada 2014 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał odznaczenia państwowe za wybitne zasługi w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego w Polsce oraz za osiągnięcia w działalności na rzecz upowszechniania idei europejskiej. Jednym z odznaczonych jest dr Karol Marszał – dyrektor naszej szkoły, od wielu lat realizujący szereg projektów edukacyjnych z zakresu wiedzy obywatelskiej i integracji europejskiej a jednocześnie założyciel i działacz kilku organizacji pozarządowych w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy.

Wśród odznaczonych znaleźli się nauczyciele, opiekunowie szkolnych klubów europejskich, wykładowcy akademiccy, urzędnicy a także pracownicy i współpracownicy Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana z Warszawy, która wnioskowała o nadanie odznaczeń. Odznaczenia wręczone w dziesiątą rocznicę akcesji Polski Unii Europejskiej są wyróżnieniem za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności publicznej w związku z integracją Polski z Unią Europejską. Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych odbyła się w Belwederze - w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonał Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski.

 

lightbox  lightbox  lightbox

Pływacy "Reymonta" wśród najlepszych w województwie.

W piątek, 14 listopada, w Poznaniu na Mistrzostwach Wojewódzkich w Drużynowym Pływaniu dziewcząt i chłopców spotkały się najlepsze drużyny pływackie z całej Wielkopolski. 31 drużyn walczyło o prymat w województwie. Szansę "spróbowania się" w zawodach tej rangi miała  również nasza drużyna - pływaków II Liceum Ogólnokształcącego - zdobywcy tytułu Mistrza Powiatu Ostrowskiego w pływaniu drużynowym :

  • Szymon Binkowski z klasy I d

  • Wiktoria Burghardt z klasy III d

  • Bartosz Drobina z klasy III c

  • Kajetan Kujawiński z klasy I d

  • Jakub Łapuć z klasy I d

  • Aleksandra Popłonyk z klasy I d

  • Dorota Świątek z klasy II d

  • Sylwia Raczak z klasy II c

  • Anna Wołowicz z klasy I d

  • Wiktor Zwierz z klasy III d

 

 Drużyna radziła sobie na miarę środka stawki, ostatecznie uplasowała się na 16 pozycji. Dziękujemy zawodnikom za hart ducha, postawę sportową i życzymy powodzenia w następnych latach, bowiem większość z nich to uczniowie klasy pierwszej i drugiej. Opiekunem zespołu jest prof Beata Nowicka.

 

O kardiologii w Poznaniu

W środę 19 listopada uczniowie klas II i III wraz z opiekunami prof. Katarzyną Lisiak, prof. Katarzyną Skoczyńską i ks. Karolem Hojeńskim uczestniczyli w kolejnym wykładzie w ramach współpracy naszej szkoły z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu. Tym razem została poruszona problematyka kardiologii, czyli dziedziny medycyny zajmującej się schorzeniami i wadami układu sercowo-naczyniowego. Prof. dr hab. Henryk Wysocki omówił osiągnięcia współczesnej kardiologii m.in. stenty czy bajpasy. Tematyka spotkania obejmowała także wybrane choroby układu krążeniowego takie jak zawał czy zator. Młodzież naszego liceum czeka na kolejne spotkania z wykładowcami UM w Poznaniu.

 

lightbox  lightbox

Chór zaśpiewał patriotycznie

W sobotę 15 listopada nasz Chór Szkolny pod dyrekcją Jana Szkudlarza wziął udział w Koncercie Pieśni Patriotycznej, organizowanym jako podsumowanie kolejnej edycji programu rozwoju chórów szkolnych "Śpiewająca Polska". W auli I Liceum Ogólnokształcącego wystąpił obok chórów pozostałych ostrowskich liceów a także liceów z Kalisza, Ostrzeszowa i Pleszewa. Nasi chórzyści zaśpiewali: "Modlitwę obozową" Adama Kowalskiego oraz "Bywaj dziewczę zdrowe" nieznanego kompozytora.

 

lightbox

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )