O Nas
Dydaktyka
Przydatne

Aktualności

 

 

 

 

 

 

lightbox

 

   Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że 

II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Reymonta

w Ostrowie Wielkopolskim jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015 i przysługuje mu tytuł „Brązowej Szkoły 2015”.    

 

                                                                                                                             

                                                                                       www.licea.perspektywy.pl    

                                                                                                                                          

 

Klasy pierwsze w roku szkolnym 2015/16

Nabór do szkoły odbywa się w dn. 11 maja – 2 czerwca 2015 r. –
 https://nabor.pcss.pl/ostrow/szkolaponadgimnazjalna/nabor/

 

 

Kamila Smułka uczestniczy w próbach z Filharmonią Kaliską

Uczennica naszej szkoły Kamila Smułka (klasa 2 f) uczestniczy wraz ze Studiem Edukacji Wokalnej Happy Singers i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej oraz solistami w próbach i koncertach z okazji Dnia Dziecka pt.” Bajeczny Broadway”, organizowanych przez Filharmonię Kaliską.

Dzielimy się tą miłą informacją z naszą społecznością szkolną pełni podziwu dla pasji i zaangażowania Kamili.  

 

lightbox

Klasa II f na wykładzie historycznym

Kolejny wykład Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” nosił tytuł „Czesław Mocek – sylwetka konspiratora i wyklętego”. O życiu kapitana Czesława Mocka ps. ,,Spirytus", nauczyciela, oficera WP i AK, dowódcy oddziału partyzanckiego w lasach bronowsko-taczanowskich z bazą w Ligocie, a także szefa Biura Informacji i Prasy Komendy Okręgu Poznańskiego AK ciekawie opowiedział mgr Tomasz Ławniczak – Wicestarosta Ostrowski. Spotkanie miało miejsce w dniu 18 maja 2015 r. w Zespole Szkół Budowlano - Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim i uczestniczyła w nim m.in. klasa 2 f (humanistyczna) z naszej szkoły pod opieką prof. Donaty Koniecznej. 

 

lightbox

 

Chemia w wielu wymiarach

Dnia 20 maja grupa uczniów (klasa 2a i 2d) wyruszyła do Poznania  na pokaz doświadczeń zorganizowany przez Wydział Chemiczny UAM, z cyklu wykładów otwartych - Chemia w wielu wymiarach. Pokaz eksperymentów okraszony bogatym komentarzem prowadzących, był niesamowitą wędrówką przez zadziwiający świat gazów. Panowie przedstawili doświadczenia z różnymi gazami od szlachetnych czyli argonem, helem czy kryptonem, aż po takie, jak: wodór, tlen (gazowy i ciekły), dwutlenek węgla, ciekły azot, metan, amoniak, siarkowodór, dwutlenek siarki, fosforiak, acetylen, metan.  Młodzież miała okazję zobaczyć doświadczenia, których ze względu na ograniczone możliwości nie jesteśmy pokazać w szkolnej pracowni. Po 1,5 h dawce ciekawych eksperymentów wszyscy wychodzili uśmiechnięci i zadowoleni dzieląc się wrażeniami. To była świetna i na pewno na długo zapamiętana lekcja chemii w auli Collegium Chemicum UAM. Koordynatorem wyjazdu i opiekunem uczniów była Izabela Kapitańczyk.

 

lightbox lightbox lightbox

Międzywojewódzki Rajd Reymontowski

W niedzielę 17 maja młodzież z naszego liceum uczestniczyła w Międzywojewódzkim Rajdzie Reymontowskim. Głównym celem rajdu było uczczenie 148 rocznicy urodzin patrona naszej szkoły Władysława Reymonta, poznanie zabytków oraz historii regionu oraz popularyzacja turystyki pieszej. Start odbył się na rynku w Pyzdrach. W mieście tym w pomieszczeniach dawnego klasztoru franciszkańskiego usytuowanego na wysokiej nadwarciańskiej skarpie znajduje się Muzeum Ziemi Pyzdrskiej. Po obejrzeniu interesującej ekspozycji młodzież ruszyła na trasę rajdu, która prowadziła przez Nadwarciański Park Krajobrazowy – w sumie 13,3 km. Meta rajdu znajdowała się w Kołaczkowie. W pałacu zwiedzano Izbę Pamięci Władysława Reymonta oraz Regionalną Izbę Spółdzielczości Bankowej. Uczestnikami byli: Szymon Binkowski, Magdalena Matysiak, Martyna Pierunek, Aleksandra Popłonyk, Maria Ślugaj, Agata Walter i Marta Wojtczak. Opiekunem młodzieży była prof. Danuta Nowak.

 

lightbox

Grek i Rzymianin w jednym stali domu

Na zaproszenie biblioteki szkolnej, już po raz piętnasty, odwiedziła naszą szkołę prof. dr hab. Krystyna Bartol,pracownik naukowy Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.14 maja w sali teatralnej odbył się wykład zatytułowany:„Grek i Rzymianin w jednym stali domu, czyli o kulturze pierwszych wieków naszej ery”.

Młodzież z przyjemnością wysłuchała wiadomości o relacjach pomiędzy dwoma wielkimi kulturami starożytności.W wykładzie wzięli udział uczniowie klas: 1e, 2b i 2f.

 

lightbox

Konkurs wiedzy o Rosji

Serdecznie gratulujemy laureatom 1. edycji Konkursu wiedzy o Rosji przeprowadzonego w ramach zorganizowanych po raz pierwszy w naszej szkole Dni kultury francusko-rosyjskiej.

Dyplomy i nagrody otrzymali:

I miejsce – Katarzyna Dziekan (1d) i Monika Jagodzińska (1b)

II miejsce – Hubert Wujec (1b)

III miejsce – Filip Neugebauer (1b), Paula Rajska (1a) i Zuzanna Wawrzyniak (1a)

Mamy nadzieję, że Dni kultury francusko-rosyjskiej na stałe wpiszą się w kalendarz szkolnych wydarzeń  i z każdym rokiem uczniowie coraz chętniej będą brać w nich udział, także poprzez uczestnictwo w konkursach wiedzy o Rosji i Francji. 

 

lightbox  

Spływ kajakowy Smortawą i Odrą

W sobotę i niedzielę 9-10 maja cztery uczennice kl. II d: Marta Balcerczyk, Aleksandra Jany, Agnieszka Idzikowska i Katarzyna Kostyrka uczestniczyły w XXIX Ogólnopolskim Spływie Kajakowym POWITANIE WIOSNY im. Anny Goj na rzece Smortawie i Odrze, zorganizowanym przez Wrocławski Klub Wodniaków „Wiadrus” – klub z 60 letnią tradycją. Trasa biegła przez miejscowości Błota do Ratowic (Smortawa-Odra), dalej już samą Odrą,  kończąc spływ na przystani kajakowej we Wrocławiu przy ul. Rzeźbiarskiej. Dziewczyny wiosłując pokonały dystans 41 km w dwóch etapach. Pierwszy etap miał metę i nocleg w Ratowicach. Dalej zaliczając trzy tzw. „śluzowania” (przejście przez śluzy na Odrze) w Ratowicach, Janowicach oraz Opatowicach dotarły do mety, biorąc przy okazji z sukcesem udział w wyścigu kajakowym na ostatnich 3 kilometrach. Kasia Kostyrka wraz z załogantem-sternikiem i Marta Balcerczyk z koleżanką „po wiośle” zajęły medalowe miejsca, a Kasia dodatkowo odebrała nagrodę za udany udział w konkurencjach przygotowanych wieczorem po I etapie spływu. Spływ to nie tylko kajaki ale i wspomniane konkurencje i zabawy, a także grill, ognisko i śpiewy przy akompaniamencie gitary jednego z Wiadrusów, a także naszej Oli Jany. Cały czas dopisywały dobre humory i pogoda, która miała ochotę kilka razy popsuć szyki kajakarzom. Uczennice dostały „wklejkę” - potwierdzenie przebytej trasy i udziału w spływie do książeczki turystycznych odznak kajakowych. Będzie to miejmy nadzieję początek ich przyszłej, bogatej kolekcji wpisów do książeczki i poszczególnych odznak turystyki kajakowej. Opiekunem kajakarek był Paweł Foedke. 

 

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

Zawody strzeleckie w Kaliszu

W dniu 8 maja na strzelnicy Bractwa Kurkowego w Kaliszu piątą rundą zakończyła się XXII Międzyszkolna Liga Strzelecka Południowej Wielkopolski. Tradycyjnie  finał ligi odbył się w konkurencji karabinka sportowego - broń palna sportowa – kbks, 20 strzałów leżąc. Wzięło w nim udział 70-cioro strzelców, reprezentujących 23 szkoły. Naszą szkołę reprezentowali: 
Michalina Zarycka z kl. II A, Sandra Krywarczyk z kl. I E i Bartosz Łyżwa też z kl. I E. Sandra „wystrzelała” w tej konkurencji 110 pkt na 150, czyli grubo powyżej średniej - biorąc pierwszy raz udział w zawodach strzeleckich (do tej pory trenowała strzelanie z broni pneumatycznej wyłącznie na naszej strzelnicy). Opiekunem zawodników był Paweł Foedke. 

 

lightbox lightbox

Nasi Sprachdoktorzy

Wysokie lokaty w konkursie Sprachdoktor

Po długim oczekiwaniu nadeszły wyniki  XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego Sprachdoktor . W zmaganiach językowych wzięło udział 10 uczniów naszej szkoły. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas:1b, 1d, 2b, 2c, 2d, 3d. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział w całej Polsce 5.383 uczestników. W województwie wielkopolskim w konkursie uczestniczyło 394 uczniów z dwudziestu szkół. Wszyscy nasi uczniowie znaleźli się w pierwszej „50” najlepszych uczniów wśród szkół ponadgimnazjalnych w Wielkopolsce! Jest to już kolejny sukces językowy naszych uczniów, którzy regularnie od trzech lat uzyskują bardzo wysokie wyniki w konkursie Sprachdoktor. Najwyższe miejsce w kategorii Student zajęła Wiktoria Burghardt  z klasy 3d, która zdobyła 1. miejsce w Wielkopolsce oraz 8. w Polsce i została laureatką konkursu. Godną następczynią Wiktorii jest jej młodsza koleżanka Klaudia Gryglewska  z klasy1b. Klaudia zajęła 3. miejsce w Wielkopolsce oraz 33. w Polsce. Uczniów do konkursu przygotowali nauczyciele języka niemieckiego: mgr Marcin Dryka oraz mgr Anna Kaczmarek. Konkurs na terenie szkoły koordynowała mgr Anna Kaczmarek. Głównym celem konkursu jest promocja uzdolnionej językowo młodzieży, rozwijanie zainteresowania uczniów krajami niemieckojęzycznymi oraz przygotowanie młodzieży do współzawodnictwa na europejskim rynku pracy. Patronat nad konkursem objęła w tym roku szkolnym Politechnika Wrocławska. 

Szczegółowe wyniki:

Kategoria Junior

Klasa

Miejsce w Wielkopolsce

Miejsce  w Polsce

Nauczyciel prowadzący

Klaudia Gryglewska

1b

3

33

mgr Anna Kaczmarek

Martyna Pieronek

1d

23

299

mgr Marcin Dryka

Kategoria Student

 

 

 

 

Wiktoria Burghardt

Laureatka konkursu

3d

1

8

mgr Marcin Dryka

Wiktoria Golińska

2c

10

209

mgr Anna Kaczmarek

Daria Grad

2c

10

209

mgr Anna Kaczmarek

Alicja Warchulska

2d

12

221

mgr Anna Kaczmarek

 

 

lightbox lightbox lightbox

Prawybory za nami!

 

                                                                     Program CEO „Młodzi głosują”                                                                        lightbox

 

 

 

Każdy obywatel powinien mieć szansę na zabranie głosu w sprawach publicznych.

Uczniowie naszej szkoły mogli w dniu 30 kwietnia 2015r. wziąć udział w prawyborach prezydenckich zorganizowanych przez klasę humanistyczną 2 f. Cała akcja odbyła się w ramach ogólnopolskiego programu „Młodzi głosują” Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. II LO jest jednym z dwóch liceów w powiecie ostrowskim biorących udział w tej akcji.

Uczniowie klas pierwszych i drugich mogli po okazaniu komisji wyborczej legitymacji szkolnej oddać swój głos na wybranego kandydata na prezydenta RP. Urna wyborcza została wystawiona na parterze szkoły. Ostatecznie prawybory w II LO wygrał Janusz Ryszard Korwin-Mikke otrzymując 38,96% głosów i tym samym pokonał Pawła Piotra Kukiza (25,97%). Obecnie urzędujący prezydent Bronisław Maria Komorowski otrzymał 16.88 %. W naszym liceum wygrał kandydat cieszący się popularnością wśród ponad 1400 szkół biorących udział w akcji. Koordynatorem całości projektu w szkole była mgr Donata Konieczna, a koordynatorem młodzieżowym Beniamin Kolenda z klasy 2 f.

Podsumowanie ogólnopolskich wyników oraz komentarz eksperta znaleźć można na oficjalnej stronie programu Młodzi Głosują:

 

 http://www.mlodzi.ceo.org.pl/aktualnosci/wyniki-mlodzi-glosuja-wybory-prezydenckie-2015,8

hotspot II LO - Ostrów Wlkp.

lightbox

 

 

https://www.facebook.com/PROMAX.wlkp

Reymont na Facebooku...

https://www.facebook.com/reymont.ostrow?ref=ts&fref=ts

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )