O Nas
Dydaktyka
Przydatne

Aktualności

                                                                                                                                                  

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza,                                                        

że II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim

jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce oraz 50 najlepszych liceów w Wielkopolsce

sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych                                                                                  

PERSPEKTYWY 2014 i przysługuje mu tytuł „Brązowej Szkoły 2014”

                                                                                                                             

                                                                                       www.licea.perspektywy.pl    

                                                                                                                                          

 

Klasy pierwsze w roku szkolnym 2014/15

Portal "Wybierz studia"

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło 30 września portal www.wybierzstudia.nauka.gov.pl.  Jest to interaktywna baza informacji o kierunkach studiów we wszystkich  uczelniach działających na terenie Polski. Portal pomoże znaleźć wymarzone  studia – zgodne z zainteresowaniami i uzdolnieniami, podpowie, jakie kryteria  maturalne trzeba spełnić, by się na nie dostać. Pomoże znaleźć uczelnię blisko  miejsca zamieszkania, pokaże, gdzie można studiować z kolegami z różnych krajów  i które uczelnie oferują atrakcyjne zagraniczne wyjazdy stypendialne. Pomoże  wybrać najlepsze studia, a uniknąć nieuczciwej oferty – każdy kierunek studiów  ma ocenę: od negatywnej po wyróżniającą. Zapraszamy do  odwiedzin!

 

 

Stypendia Starosty Ostrowskiego

Już po raz trzeci grupie 50.  uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Ostrowski zostały  wręczone stypendia Starosty Ostrowskiego im. ks. Jana Kompałły. Uroczystość  odbyła się w piątek, 26 września 2014 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Ks.  Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Patronem stypendiów jest ks. Jan Kompałła proboszcz i  jeden z fundatorów ostrowskiej Alma Mater Ostroviensis, który w swoim  testamencie przeznaczył środki na stypendia dla ówczesnej zdolnej młodzieży.  Stypendia wręczyli Starosta Ostrowski Paweł  Rajski i Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzej Leraczyk. Wśród  wyróżnionych z naszej szkoły znaleźli się:

Wiktoria  Burghardt - Średnia ocen 5,50. Uczestnik licznych zawodów sportowych  uzyskując bardzo dobre wyniki w pływaniu indywidualnym i zespołowym. Oprócz tego  zajmuje wysokie miejsca w konkursach językowych, interesuje się również zdrowym  trybem życie, czego dowodem było zajęcie 3 miejsca w Rejonowym Etapie Olimpiady  Zdrowotnej.

Kinga Kozłowicz -  Średnia ocen 5,38. Stara się rozwijać w wielu dziedzinach, zarówno naukowych jak  i artystycznych. Uczy się w klasie o profilu matematyczno-fizycznym, a  jednocześnie jest laureatką konkursów poetyckich, absolwentką Szkoły Muzycznej,  członkinią chóru szkolnego i przewodniczącą samorządu klasowego.

Agata Stasierska - Średnia ocen 5,44. Należy do chóru szkolnego i chętnie reprezentuje szkołę w  różnych przeglądach, m.in. w polsko-ukraińskich warsztatach chóralnych. Angażuje  się w pozaszkolną działalność biorąc udział w pieszych rajdach PTTK, przeglądach  piosenki turystycznej w akcjach charytatywnych w ramach Misyjnego Dzieła Pomocy  Afryce.

Iwona Wolnicka -  Średnia ocen 5,40. Obok zainteresowań związanych z biologią i chemią jej pasją  jest język polski. W ubiegłym roku szkolnym została finalistką etapu centralnego  Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z poprawną polszczyzną na co dzień”,  laureatka wyróżnień w mistrzostwach ortograficznych na szczeblu wojewódzkim i  powiatowym.

Agnieszka Adamek - Znakomita siatkarka, osiąga liczne sukcesy w olimpiadach i turniejach  siatkówki plażowej. Jej głównym sukcesem jest I miejsce w XIX Ogólnopolskiej  Olimpiadzie Młodzieży w piłce siatkowej plażowej, została powołana do Kadry  Narodowej w Siatkówce Plażowej na sezon 2014.

Joanna  Stempniewicz - Reprezentuje szkołę i odnosi liczne sukcesy w zawodach  sportowych. W ubiegłym roku zdobyła m.in. III miejsce w finale wojewódzkim  koszykówki dziewcząt oraz złoty medal w Letnim Mityngu Lekkoatletycznym Szkół  Ponadgimnazjalnych.

Gratulujemy!

 

 

 

 

Okrągły stół

W piątek 26 września w auli II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się debata historyczna z okazji obchodzonej w tym roku 300. rocznica relokacji Ostrowa. W debacie udział wzięli potomkowie dawnych znanych rodzin ostrowskich, zarówno polskich jak i niemieckich. Stronę Polską reprezentowali: Agata Jankowiak (z domu Lipska) - prawnuczka pierwszego polskiego starosty ostrowskiego Wojciecha Lipskiego, Krzysztof Rowiński - wnuk burmistrza Ostrowa z okresu międzywojennego Stefana Rowińskiego oraz najstarszy żyjący Honorowy Obywatel Ostrowa - 93-letni Henryk Kubera. Stronę niemiecką reprezentowali: Dore-Maria Bröker z Köln - wnuczka ostrowskiego pastora ewangelickiego Friedricha Rutza, Angelika Standow z Görlitz - wnuczka pastora Bruno Fischera z Raszkowa oraz Ingo Becker z Hamburga - zasłużony dla naszego miasta, wieloletni współpracownik Honorowego Obywatela Wincentego Broniwoja-Orlińskiego.
Podczas debaty jej uczestnicy podzielili się z uczniami II LO oraz zaproszonymi uczniami z innych szkół ostrowskich refleksjami na temat
historii Ostrowa, stosunków polsko-niemieckich oraz osobistych relacji znaszym miastem oraz jego najbliższą okolicą. Debacie przysłuchiwali się także m.in. Jarosław Urbaniak - Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Tomasz Ławniczak - wicestarosta ostrowski oraz Andrzej Leraczyk - Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego. Organizatorem spotkania był nauczyciel historii w II LO Jarosław Biernaczyk, który też był jednym z moderatorów spotkania. Drugim moderatorem oraz tłumaczem niemieckich gości
był prof. dr hab. Roman Dziergwa, germanista z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Międzynarodowe spotkanie w II LO było okazją nie tylko do wymiany poglądów, ale także umożliwiło przysłuchującej się młodzieży poznanie wielu ciekawych faktów i zdarzeń z historii Ostrowa oraz regionu ostrowskiego.

 

   

 

"PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ"

Książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.

W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych przypominamy, że już od dwóch lat prowadzona jest w naszej szkole akcja bookcrossingowa : „Podziel się książką”, zorganizowana przez Bibliotekę Szkloną oraz Koło Przyjaciół Biblioteki.

 

Regał z hasłem: „Uwolnij książki” stoi w korytarzyku przed wejściem do biblioteki.

Na apele o przynoszenie książek odpowiada co roku spora grupa osób, zarówno uczniów jak i nauczycieli, która systematycznie ten regał zapełnia. Książki, zaopatrzone w odpowiednio przygotowane nalepki i umieszczone na uprzednio przygotowanym regale czekają na Was.

 

Liczba ofiarowanych książek co jakiś czas zmienia się, co jednoznacznie wskazuje, że niektóre tytuły znajdują swoich odbiorców i zostają „uwolnione”.

 

Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom za zainteresowanie i dary.

Osoby, które chciałyby jeszcze wesprzeć akcję zapraszamy do współpracy.

Prosimy o przynoszenie zbędnych książek zalegających w Waszych domowych biblioteczkach do Biblioteki Szkolnej.

 

Przypominamy, że:

Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, polegająca na nieodpłatnym przekazywaniu książek najczęściej poprzez zostawianie ich w specjalnie oznaczonych miejscach, by ktoś mógł je zabrać, przeczytać i znów zostawić w tym samym lub innym wyznaczonym do tego miejscu.

 

POCZĄTKI RUCHU NA ŚWIECIE

Idea narodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. Jej twórcą był Ron Hornbaker. Akcja miała na celu podniesienie poziomu czytelnictwa wśród społeczeństwa. Bardzo szybko swoim zasięgiem objęła cały świat. W roku 2009 na świecie krążyło ponad 5,6 mln uwolnionych książek. Do całego ruchu należy ponad 800 tysięcy czytelników na całym świecie (z ponad 130 krajów)

 

lightbox

Życie po przeszczepie

W środę i czwartek 24-25 września odbyły się  w naszej szkole prelekcje dotyczące dawstwa i transplantacji narządów oraz  tkanek w ramach programu edukacyjnego prowadzonego przez Stowarzyszenie "Życie  po przeszczepie". Zajęcia odbyły się w ramach godzin wychowawczych i wzięli  w nich udział uczniowie klas I c, II c, II f, III a, III c, III d, III e i  III f. Prelekcje poprowadził Robert Kucharski - absolwent II Liceum  Ogólnokształcącego, obecnie student VI roku kierunku lekarskiego Pomorskiego  Uniwersytetu Medycznego. Co jest najważniejsze - Oświadczenia Woli  znikały w błyskawicznym tempie!

 

lightbox

Wycieczka do Krakowa

W dniach 15-18 września klasa III C wzięła udział w wycieczce do Krakowa. W dawnej stolicy Polski uczniowie zwiedzili zabytki Starego Miasta oraz katedrę na Wawelu a także dzielnicę Kazimierz. Wzięli udział ponadto w przedstawieniu w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Zwiedzono także Opactwo Benedyktynów w podkrakowskim Tyńcu oraz w drodze powrotnej Miejsce Pamięci i Muzeum na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. 
Opiekunami uczniów podczas wycieczki byli Jarosław Biernaczyk oraz Marzenna Podskarbi.

 

lightbox  lightbox

Wokalny sukces we Włoszech

Uczennica klasy II d Anna Zuszek zajęła II miejsce w VI Międzynarodowym Festiwalu - Karnawał Młodzieży "Orpheus in Italy”, który odbywał się w dn. 8-14 września w Lido di Jesolo we Włoszech. Ania jest uczennicą śpiewu w Studiu Piosenki w Ostrowskim Centrum Kultury u p. Justyny Wojtkowiak. Piosenki, które zaśpiewała podczas konkursu, to “Hurt" Christiny Aguilery i "List" Edyty Górniak. Polskimi uczestnikami festiwalu opiekowała się Krystyna Piotrowska – muzyk, kompozytor, pedagog, redaktor TVP, która promuje młode talenty w Polsce i za granicą.  Uczestnicy konkursu pochodzili z ponad 20 państw m.in. z : Bułgarii, Niemiec, Izraela i Włoch. Gratulujemy sukcesu!

 

lightbox  lightbox

"Sprzątanie Świata"

W piątek 19 września br. w ramach ogólnoświatowej akcji „Sprzątanie Świata” odbyła się już piąta edycja sprzątania miejsc cennych przyrodniczo w Ostrowie Wielkopolskim organizowana przez II LO i Południowo-wielkopolską Grupę Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. W tegorocznej akcji, do której przyłączyli się również uczniowie i nauczyciele Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II wzięło udział ok. 60 osób. Naszą szkołę reprezentowała klasa 2d z prof. Aleksandrą Podskarbi na czele oraz 6 absolwentów „Reymonta”. W ciągu zaledwie dwóch godzin ze Stawu Szulca i jego najbliższej okolicy oraz stawu mieszczącego się przy skrzyżowaniu al. Solidarności i ul. Strzeleckiej zebraliśmy ok. 120 worków pełnych śmieci oraz opony, kosiarkę do trawy, stary sprzęt AGD i fragmenty mebli. Rękawice i worki oraz późniejszy wywóz śmieci zapewnił Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim.

            W piątek 26 września br. o godzinie 17:33 w Galerii 33 przy ul. Wiosny Ludów 17 odbędzie się wystawa przyrodnicza poświęcona ochronie przyrody naszego regionu współorganizowana przez Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II LO. Serdecznie zapraszamy!

 

lightbox

Jak działa moja gmina?
Nasze Liceum jest jedną z 15 szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, które w roku szkolnym 2014/2015 uczestniczą w projekcie Jak działa moja gmina? Celem projektu jest zachęcenie mieszkańców do kontrolowania prac samorządu terytorialnego, uczestnictwa w wyborach lokalnych, nawiązania współpracy na linii władza lokalna-obywatele. Najważniejszą grupą docelową są osoby, dla których wybory samorządowe 2014 będą pierwszymi wyborami samorządowymi, podczas których mają prawa wyborcze. Ok. 900 uczestników projektu zostanie przygotowanych do udziału w wyborach, posiądzie wiedzę dot. działalności samorządów i wagi podejmowanych przez nie decyzji. Celem projektu jest również integracja społeczności lokalnej w 15 gminach, z których pochodzą partnerzy projektu. W ramach projektu zorganizowane zostaną interaktywne działania - gry miejskie, symulacje wyborów, monitoring wyborów, które mają zainteresować i zainspirować do działania młodych ludzi. 
Projekt Jak działa moja gmina? jest realizowany przez Polską Fundację im. Roberta Schumana w Warszawie w ramach programu Obywatele dla demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
lightbox           lightbox              lightbox
II miejsce w konkursie turystycznym

Wiktoria Orpel - uczennica klasy III B - zdobyła II miejsce w Szkolnym Powiatowym Konkursie Turystycznym "Poznaj swój Powiat Ostrowski". Wiktoria przygotowała na konkurs pracę multimedialną zatytułowaną"Zabytki Powiatu Ostrowskiego". Wręczenie nagród laureatom konkursu, który odbył się pod patronatem Przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzeja Leraczyka, miało miejsce w dniu 10 września b.r. w „n-klubie sztuka i edukacja” w Ostrowie Wielkopolskim. Opiekunem laureatki był nauczyciel historii Jarosław Biernaczyk.

 

lightbox lightbox lightbox

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )