O Nas
Dydaktyka
Przydatne

Aktualności

                                                                                                                                                  

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza,                                                        

że II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim

jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce oraz 50 najlepszych liceów w Wielkopolsce

sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych                                                                                  

PERSPEKTYWY 2014 i przysługuje mu tytuł „Brązowej Szkoły 2014”

                                                                                                                             

                                                                                       www.licea.perspektywy.pl    

                                                                                                                                          

 

Klasy pierwsze w roku szkolnym 2014/15

Ruszają zajęcia dla gimnazjalistów.

Od października w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im.Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim ruszają zajęcia dla gimnazjalistów. Będzie to cykl warsztatów przyrodniczych, które zainaugurują w dniu 21.10  Eksperymenty chemiczne  (mgr Paweł Jakubowski)  w sali 23.

Szczegółowy harmonogram zajęć znajduje się w zakładce:     Zajęcia dla gimnazjalistów.

Zajęcia są bezpłatne - ZAPRASZAMY.

Mikołaj leci do Kanady

Mikołaj Dolata z klasy IIIc leci do Kanady
w nagrodę za zdobycie I miejsca w Polsce w konkursie recytatorskim
„Mówimy Reymontem”

 

W dniach 17.10- 19.10.2014 r. w Brzezinach koło Łodzi odbył się 18. Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich, w którym po raz pierwszy uczestniczyła delegacja naszej szkoły w składzie: Paula Preiss, Wiktoria Przygoda, Mikołaj Dolata z klasy IIIc pod opieką polonistki, prof. Marzenny Podskarbi.
W ramach zlotu odbył się finał 10. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Mówimy Reymontem”, w którym wziął udział nasz kolega Mikołaj. W brawurowym stylu pokonał on liczną grupę najlepszych recytatorów z całej Polski, prezentując fragment „Chłopów” Władysława Reymonta, którym zarówno rozbawił, jak i wzruszył nie tylko profesjonalne jury, ale wszystkich słuchaczy. W zaciętej rywalizacji pokonał największego rywala, kolegę z warszawskiego Reymonta.
Mikołaj w nagrodę poleci na tydzień do Kanady. Tam, reprezentując naszą szkołę, weźmie udział XLV Konkursie Recytatorskim w Toronto.
Nagrodę ufundował prezes Fundacji im. Władysława Reymonta w Toronto, pan Kazimierz Chrapka, który zaszczycił swą obecnością uczestników zlotu. Oprócz niego, wśród wielu zaproszonych gości, znaleźli się: poseł na Sejm RP pan Tadeusz Samborski, aktorzy scen łódzkich, prezesi stowarzyszeń reymontowskich oraz dyrektorzy szkół im. Władysława Reymonta w Polsce.
Niezwykle uroczystym punktem programu był przemarsz uczestniczących w zlocie pocztów sztandarowych ulicami Brzezin do siedziby Urzędu Miasta, w której odbyły się główne obchody zlotu uświetnione pięknym występem artystycznym młodzieży.
Organizatorzy zlotu zadbali o swoich gości, przygotowując dla młodzieży interesujące zajęcia warsztatowe, równocześnie dbając o to by miło spędzili czas.
Nasze koleżanki i kolega wraz z panią prof. Podskarbi wrócili z Brzezin pełni wrażeń, z miłymi wspomnieniami i zaproszeniem na przyszły rok do Lublina.

 

  

lightbox   lightbox     

 

 

    lightbox lightbox lightbox lightbox

Wycieczka przedmiotowa w Pieniny

W dniach 13-16. października klasy II a i III a o profilu turystycznym uczestniczyły  w wycieczce przedmiotowej z geografii w Pieninach. Uczniowie uczestnicząc w górskich wędrówkach poznawali gospodarkę regionu oraz  najcenniejsze pod względem krajobrazowym i przyrodniczym obszary Pienin. Zdobyli najwyższy szczyt Pienin Okrąglicę w Masywie Trzech Koron oraz Sokolicę. Oglądali relikty i endemity Pienińskiego parku Narodowego. Reliktowa sosna na szczycie Sokolicy to najczęściej fotografowane drzewo w Polsce. W programie był również Wąwóz Homole, uzdrowisko w Szczawnicy, wędrówka do Czerwonego Klasztoru na Słowację, spływ tratwami Przełomem Dunajca, zamki w Niedzicy i Czorsztynie oraz Kraków. W siedzibie PPN w Szczawnicy uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych. Organizatorem wyjazdu była prof. Danuta Nowak. Opiekunkami młodzieży były prof. Anna Kaczmarek oraz prof. Elżbieta Frąszczak.

 

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

Jubileusz szkoły

We wtorek 14 października w auli II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta odbyły się połączone uroczystości: Jubileuszu 95-lecia powstania szkoły, Dnia Edukacji Narodowej i Ślubowania pierwszych klas.
Oprócz licznie zgromadzonej młodzieży, dyrekcji szkoły, grona pedagogicznego oraz pracowników administracji i obsługi na uroczystość przybyli zaproszeni goście: wicestarosta ostrowski Tomasz Ławniczak, przewodniczący Rady Rodziców przy II Liceum Ogólnokształcącym Zbigniew Kupijaj, byli dyrektorzy: Izabela Bothur i Andrzej Kornaszewski. 
W nastrojowej scenografii, przy dźwiękach hymnu Polski oraz hymnu szkoły, nastąpiło uroczyste ślubowanie nowo przyjętej młodzieży na sztandar II Liceum Ogólnokształcącego, a następnie przekazanie sztandaru przez dotychczasowy poczet młodszym kolegom.
Ważnym punktem programu było wygłoszenie przez pana dyrektora, dra Karola Marszała przemówienia, w którym nawiązał do historii szkoły, podkreślając najważniejsze momenty w jej dziejach, by następnie złożyć życzenia gronu pedagogicznemu w dniu jego święta i wręczyć nagrody nauczycielom wyróżniającym się w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Starosta Tomasz Ławniczak w swym interesującym nawiązaniu do uroczystości jubileuszu szkoły podkreślił ogromne zasługi w jej rozwoju jednej z najpiękniejszych historycznych postaci dyrektor Marii Bojarskiej. Kulminacyjnym punktem programu było przedstawienie przygotowane przez klasę IIe, prezentujące wybrane wydarzenia z przeszłości szkoły, przeplatane występami artystycznymi utalentowanych wokalistów: Tosi Baraniak, Mikołaja Małeckiego i Patryka Hełki. Brawurowe popisy młodych aktorów występujących na scenie wywołały wśród widzów zarówno wzruszenie, jak i radość.
Za przygotowanie uroczystości byli odpowiedzialni: wychowawczyni klasy IIe – prof. Grażyna Woronin, polonistka- prof. Marzenna Podskarbi i konsultant historyczny- prof. Jarosław Biernaczyk .

 

lightbox  lightbox lightbox lightbox lightbox  lightbox lightbox lightbox  lightbox   lightbox                                                            .     

63. Dni Powstania Warszawskiego

Kolejny spotkanie miłośników Klubu „Grota” odbyło się w dniu 13 października w Gimnazjum nr 4 im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrowie Wielkopolskim. Tradycyjnie uczestniczyła w nim także grupa uczniów naszego Liceum. Prelegentem był dr Piotr Stanek - kierownik Działu Naukowo-Badawczego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Tematem wykładu było "Powstanie Warszawskie - straty ludzkie i materialne".

Przez godzinę prelegent opowiadał o dramatycznych losach uczestników zrywu 1944 roku. Powstańców, którzy chwycili za broń, aby walczyć z okupantem. Walczyć za cenę życia. Dr Stanek przytoczył porażające dane dotyczące liczby – wciąż szacunkowej – ofiar powstania, zarówno walczących, jak i cywilów.

W wykładzie uczestniczyła młodzież z ostrowskich i powiatowych szkół, kombatanci, członkowie Klubu i Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak. Organizatorem spotkania był Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Ostrowie Wielkopolskim.

 

 

lightbox

Wielki Bal Reymontowski

Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi

im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim

Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II LO

 

zapraszają Wszystkich chętnych 29 listopada 2014r.

 

na

 

Wielki Bal Reymontowski

z okazji 95 lat Szkoły

Kwota uczestnictwa200 zł od pary

Miejsce Balu – Restauracja „Mleczna Perła” przy ulicy Klonowicza w Ostrowie Wielkopolskim

Zespół muzyczny – „Części zamienne”

Numer konta bankowego do wpłat: 43 8430 0009 2002 0021 8636 0001

z adnotacją: Bal Reymontowski

 

Liczba miejsc ograniczona !!!

 

Kontakt: Jolanta Krupa (Stormowska) nr tel. 506 110 995

                Iwona Dembczyńska (Jędrzejak) nr tel. 667 108 250

 

Prosimy o kontakt osoby z poszczególnych klas/ roczników –

np. przewodniczących klas

 

 

 Patronat Medialny:

lightbox

"Belgijka" na boisku szkolnym

W poniedziałek, 13 października podczas dużej przerwy - 10.30 na boisku szkolnym odbyło się pierwsze spotkanie (mam nadzieję, nie ostatnie :) ) sympatyków tańca w kręgu. Podczas 20 minut świetnej zabawy tańczyliśmy "Belgijkę". Początkowo tańczyły osoby, które kiedyś, gdzieś już spotkały się z tą formą ruchu i w związku z tym znały kroki, ale prędko do tańczących dołączyła spora grupa przyglądających się i zaręczam was, że bardzo szybko nauczyła się i w efekcie "Belgijkę" odtańczyło ok 80 osób :)

Z wyrażanych opinii wynika, że inicjatywa się spodobała - zatem, do następnego razu - jeśli pogoda pozwoli.

                                                                                                                                                          Beata Nowicka

Finał Wojewódzki Licealiady w lekkiej atletyce.

8 października br w Poznaniu na stadionie "KS Olimpia Poznań" odbył się Finał Wojewódzki Licealiady w Lekkiej atletyce.W zawodach tych naszą szkołę a także Powiat Ostrowski reprezentowało 5 uczniów : Dorota Stasiak (400m, sztafeta szwedzka), Karolina Wawrzyniak(skok w dal, sztafeta szwedzka ), Joanna Stempniewicz - sztafeta szwedzka, Angelika Lejasztafeta szwedzka i Wiktor Zwierz - rzut oszczepem.

Ogromny sukces  w konkurencji indywidualnej odniosła Dorota Stasiak – zdobywając srebrny medal oraz tytuł wicemistrzyni Województwa Wielkopolskiego w biegu na dystansie 400m; wysokie - IV miejsce z wynikiem  5.24 m zajęła Karolina Wawrzyniak; Wiktor uzyskał dobry, mimo kontuzji łokcia, wynik 40.49m . 

Wybornie spisała się nasza sztafeta - nie dając szans rywalkom. Dziewczyny zwyciężyły z wynikiem  2:28.66 (sztafeta szwedzka : 100+200+300+400m) tym samym Angelika, Dorota, Joanna i Karolina stały się posiadaczkami złotych krążków oraz tytułów Mistrzyń Województwa Wielkopolskiego w biegu sztafetowym.

Gratulacje!                                                                             Opiekunem reprezentacji była prof.Beata Nowicka  

 

lightbox lightbox lightbox  lightbox lightbox lightbox

  

        

Polsko - Ukraińskie warsztaty chóralne

W dniach od 29. września do 05. października 2014 r. Chór Szkolny II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim pod dyrekcją Jana Szkudlarza brał udział w międzynarodowej wymianie młodzieży, uczestnicząc wraz z zespołem wokalnym „Junost” z Ukrainy w projekcie „Niech pieśń rozbrzmiewa nad górami”. Dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Polsko-Ukraińskiej Wymiany Młodzieży spotkanie udało się zorganizować już po raz drugi w bardzo atrakcyjnym miejscu jakim jest, położona niedaleko Zakopanego, wieś podhalańska Poronin.

Oba zespoły poznawały się nawzajem, prezentowały swoje umiejętności i wymieniły doświadczeniami. Warsztaty chóralne i integracja odbywały się w przyjaznej atmosferze. Młodzież obu narodów spędzała czas na: doskonaleniu warsztatu wokalnego oraz grach, zabawach i rywalizacji sportowej, podczas których przełamywano istniejące bariery językowe. Podczas zajęć integracyjnych zespoły zaprezentowały rysy kulturowe swoich krajów i miejscowości, aby lepiej zrozumieć swoich sąsiadów. Podczas warsztatów młodzież znalazła również czas na spacer z Harendy przez Gubałówkę do Zakopanego, wędrówkę z dolnej stacji kolei linowej – Kuźnic, przez pustelnę Brata Alberta na Kalatówki i dalej do Zakopanego.Zwiedzając Zakopane zajrzeli do "Księżówki"- miejsca gdzie bywał Jan Paweł II, odwiedzili cmentarz na Pęksowym Brzysku oraz wjechali na Wielką Krokiew mając okazję przekonać się co widzą skoczkowie narciarscy siadając na belce startowej.Był również czas by pospacerować i sycić się atmosferą "Krupówek" oraz zrobić zakupy na bazarku pod Gubałówką.

Podczas ostatniego wieczoru oba zespoły zaprezentowały swoje umiejętności dając koncert w "Karczmie u Bacy", śpiewając między innymi utwory, których się wzajemnie uczyły.

Opiekunkami grupy były : prof.Beata Nowicka i prof.Sylwia Szyszka.

Projekt zrealizowany został przez Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Centrum Kultury  w wysokości 42 000 zł.

 

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

Informacja dla maturzystów

Na stronie www.cke.edu.pl/index.php/egzamin-maturalny-left znaleźć można wszystkie informacje na temat egzaminu maturalnego w roku szkolnym  2014/2015.

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )