O Nas
Dydaktyka
Przydatne

Aktualności

 

 

 

 

 

 

lightboxlightbox lightbox

 

   Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że 

II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Reymonta

w Ostrowie Wielkopolskim jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 i przysługuje mu tytuł „Brązowej Szkoły 2016”.    

 

                                                                                                                             

                                                                                       www.licea.perspektywy.pl    

 

  

                                                                                                                                          

 

     
 

 

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Jak wiadomo wszem wobec nasza szkolna biblioteka już od wakacji rozpoczęła zakupy nowych książek finansowane z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Dwa pierwsze kartony zostały właśnie rozpakowane i trwa wpisywanie nowości w inwentarz biblioteczny. Po skatalogowaniu ich i opracowaniu zostaną one jak najszybciej udostępnione  czytelnikom.

Do końca miesiąca mają też pojawić się dwa nowe regały, na których wyeksponowane zostaną wszystkie nowości.

Relacje z postępu prac będą ukazywały się na bieżąco na naszym profilu https://www.facebook.com/Kalejdoskop-biblioteczny-II-LO-1739461796283767/?ref=aymt_homepage_panel

Oczywiście serdecznie wszystkich zapraszamy do szkolnej biblioteki :)   

 

lightbox lightbox lightbox

 

II LO na 6. miejscu w Polsce.

 

W środę 21 września zaprezentowany został Ranking Szkół Kompetencji Przyszłości, przygotowany przez Fundację “Social Wolves” we współpracy z dziennikiem “Rzeczpospolita”. Szóste miejsce w Polsce przypadło II Liceum Ogólnokształcącemu z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim, które znalazło się za szkołami z Lubina, Elbląga, Stargardu Gdańskiego, Poznania i Gorzowa Wielkopolskiego. Ranking uwzględnia 150 placówek o najlepszych rezultatach spośród 1109 szkół ponadgimnazjalnych, których uczniowie zgłosili swój udział na portalu “Zwolnieni z Teorii” w poprzednim roku szkolnym.

Jakie były kryteria oceny? Po pierwsze, liczyła się kategoria „autorzy projektów", czyli liczba uczniów szkoły, którzy ukończyli swój projekt społeczny, tj. zostali finalistami olimpiady, odniesiona do liczby uczniów w szkole. Po drugie, brano pod uwagę jakość projektów, czyli średnią liczbę punktów zespołu z danej szkoły, zdobytych podczas realizacji projektu. Zespoły zdobywały punkty m.in. za liczbę tych, którzy odnieśli korzyść z projektu, za ambitne i profesjonalne planowanie, za pozyskanie partnerów i finansowania czy uzyskaną liczbę wzmianek medialnych o inicjatywie. W sumie 11 tys. uczniów uczestniczyło w pierwszej praktycznej i zespołowej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”. Zrealizowanych zostało łącznie 506 projektów, które przyniosły korzyść ponad 5 mln ludzi. Uczniowie ostrowskiego “Reymonta” zrealizowali 10 projektów, a najciekawsze stworzyły drużyny: "Pokoloruj duszę książką" (Monika Hankiewicz, Sylwia Kaczmarek, Wiktoria Połetek i Gabriela Łoś), która przez wiele tygodni odwiedzała ostrowskie przedszkola, w których czytała dzieciom bajki oraz “Wiek to tylko liczba” (Maria Matuszak, Wiktoria Matuszak, Sandra Olek, Jan Sobieraj), która współpracowała z mieszkańcami Centrum Pomocy Społecznej “Wiara Nadzieja Miłość” w Odolanowie. Inne drużyny m.in spotykały się z niepełnosprawnymi, umilały czas dzieciom w szpitalu, zachęcały do korzystania z instytucji kultury czy też walczyły z uzależnieniem od telefonów komórkowych.

 

“Zwolnieni z Teorii” - to pierwsza praktyczna i zespołowa olimpiada, gdzie wyzwaniem uczniów jest zrealizowanie własnego projektu społecznego. Mobilizując tysiące nastolatków do aktywności społecznej "Zwolnieni z Teorii" pomagają rozwiązać dwa ważne problemy – brak praktycznych umiejętności wśród kandydatów do pracy i małe zaangażowanie społeczne młodzieży. Uczniowie pozyskiwali partnerów, tworzyli harmonogramy, budżety, dzielili się zadaniami, podpisywali umowy i udzielali wywiadów. Opiekunem uczniów biorących udział w olimpiadzie był dr Karol Marszał, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego a jednocześnie nauczyciel wiedzy o społeczeństwie.

 

Wyniki rankingu, o których informowały m.in. “Rzeczpospolita” i “Wirtualna Polska” można znaleźć na stroniehttp://static.presspublica.pl/red/rp/pdf/kraj/RankingSzkol2016.pdf

 

 

 

 lightbox  lightbox

Jesień Chopinowska.

11 września odbył się 55 Ogólnopolski Rajd Jesień Chopinowska, którego celem było rozpowszechnienie walorów turystyczno-krajoznawczych południowej wielkopolski oraz upamiętnienie pobytu Fryderyka Chopina w Antoninie. Młodzież II LO uczestniczyła w rajdzie na trasie Czarnylas-Ludwików-rezerwat Wydymacz-Antonin. Trasa liczyła 10 km. Słoneczna pogoda i humor sprzyjały letniej wędrówce. Uczestnicy, dzięki informacjom przekazywanym przez przodowników ostrowskiego oddziału PTTK, mieli możliwość poznania historii, zabytków regionu oraz obiektów przyrody w Rezerwacie Wydymacz. Na mecie odbył się konkurs krajoznawczy, w którym Zuzanna Cichoradzka zajęła III miejsce wśród szkół ponadgimnazjalnych. W rajdzie uczestniczyło w sumie około 1100 osób. Uczestnikami z naszej szkoły byli: Julia Binkowska, Zuzanna Cichoradzka, Daria Huk, Żaneta Kryjom, Anna Markowska, Julia Olesiak, Roksana Wilak i Natalia Wojtczak. Opiekunem młodzieży była Danuta Nowak.

 

lightbox

Dzień Sybiraka
W sobotę 17 września przy Rondzie Sybiraków odbyły się uroczystości związane z obchodami 77 rocznicy napaści Rosji Sowieckiej na Polskę. Wspominani byli ci, którzy polegli w śniegach Syberii i stepach Kazachstanu na nieludzkiej ziemi. Podczas uroczystości naszą szkołę reprezentowali poczet sztandarowy oraz dyrektor Karol Marszał.
  lightbox  lightbox
Świetne wyniki Matury 2016

W ostatnim czasie pojawiły się ostateczne wyniki matury w roku 2016. Miło nam poinformować o bardzo wysokich wynikach uczniów naszej szkoły, biorąc pod uwagę średnie wyniki szkół licealnych prowadzonych przez Powiat Ostrowski z poszczególnych przedmiotów zdawanych na maturze. Ubiegłoroczni absolwenci naszego liceum byli najlepsi z takich przedmiotów jak: język hiszpański (poziom podstawowy) oraz zdawane wyłącznie na poziomie rozszerzonym chemia, biologia i fizyka. Z pozostałych przedmiotów plasowaliśmy się na drugim miejscu. Dane te potwierdzają fakt, że nasza szkoła świetnie przygotowuje uczniów do matury oraz do studiowania na wyższych uczelniach.

 

lightbox

Zebrania z rodzicami

We wtorek 20 września odbędą się spotkania wychowawców z rodzicami uczniów.

Początek o godz. 17.00 w auli szkolnej.                     Zapraszamy!

 

lightbox

Drodzy Rodzice!

Drodzy Rodzice!

 

    lightbox    Jest nam bardzo miło poinformować Państwa, że II Liceum  Ogólnokształcące z Oddziałami                                                                  Dwujęzycznymi im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim, przystąpiło do                                                                            Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej.

                                                           W ramach tego Programu otrzymaliśmy na zakup książek do szkolnej biblioteki kwotę w                                                                        wysokości 15 tys. zł.

            Rezultatem przedsięwzięć, jakie zostaną podjęte w naszej szkole w ramach tego projektu, będzie rozbudzenie zainteresowania młodych ludzi czytaniem, które powinno im towarzyszyć także w dorosłym życiu. Informując o tym, chcielibyśmy zachęcić Państwa do uświadomienia dzieciom przyjemności płynącej z czytania.

            Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu nawyku czytania... Pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce w rodzinnym domu. To właśnie Państwo, jako Rodzice jesteście osobami, z którymi dzieci identyfikują się najbardziej i ich zachowania są naturalnym odzwierciedleniem Waszych zachowań. Toteż rola Rodziców w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych młodego człowieka jest nieoceniona.

Nie ulega wątpliwości, że codzienne czytanie:

  • ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole,
  • uczy myślenia, poprawia koncentrację,
  • poszerza wiedzę ogólną,
  • zapewnia emocjonalny rozwój dziecka,
  • rozwija język, pamięć i wyobraźnię,
  • zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów,
  • chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury,
  • uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu,
  • wzmacnia poczucie własnej wartości,
  • kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

             Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u młodych ludzi zamiłowanie do czytania. Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka nieodzownym elementem życia, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. Wszyscy pragniemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.

             Szanowni Państwo, pamiętajmy - nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę nabywamy z biegiem lat. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytano, i w których zaszczepiono miłość do książek, na pewno sięgają po nie w kolejnych etapach życia. Nawyk kontaktu z książką jest pewnego rodzaju posagiem intelektualnym, który decyduje nie tylko o wiedzy dziecka, ale również o jego cechach charakteru, preferowanych wartościach i przyjmowanych postawach.

O tym musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice.

 

                                                                                                          Nauczyciel bibliotekarz

                                                                                                          Iwona Dembczyńska 

 

 

Sprzatanie świata
W piątek 16 września uczniowie klasy II a o kierunku biologiczno-chemicznym wraz z opiekunami Krzysztofem Florkiem i Katarzyną Lisiak wyruszyli w kierunku Zacharzewa, aby włączyć się w ogólnoświatową akcję „Sprzątania świata”. Polega ona na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Inicjatorem akcji w naszej okolicy było Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim, które zaopatrzyło młodzież w rękawice ochronne a także w worki na śmieci. W ciągu kilku godzin na zacharzewskich gliniankach młodzież zebrała ok. 60 worków pełnych śmieci oraz m.in. opony, pompy do wody, odzież, materiały budowlane, puszki, plastikowe opakowania czy butelki...
Uczniowie z wielkim zaangażowaniem włączyli się w akcję, ciesząc się, że ich działania prowadzą się do polepszenia naszego środowiska życia. A oto kilka zdjęć obrazujących naszą pracę i jej efekt...

  

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

Spotkanie z Anną Marią Anders

Uczniowie naszego Liceum uczestniczyli w poniedziałek 12 września w spotkaniu z p. Anną Marią Anders - córką gen. Władysława Andersa, które odbyło się w Forum Synagoga. Pani minister chętnie opowiadała o swoich rodzinnych wspomnieniach i relacjach z ojcem. Tym samym promowała swoją książkę zatytułowaną „Córka generała i piosenkarki”. Moderatorem spotkania był historyk i regionalista, nauczyciel w naszej szkole, Jarosław Biernaczyk.

 

lightbox lightbox

Kiermasz używanych podręczników .

Kiermasz używanych podręczników rozpoczęty - zapraszamy od środy 7 września do piątku 9 września do szatni szkolnej podczas długich przerw międzylekcyjnych.

 

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

hotspot II LO - Ostrów Wlkp.

lightbox

 

 https://www.facebook.com/PROMAX.wlkp

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

lightbox

http://www.ump.edu.pl/

UAM W Poznaniu

lightbox

https://amu.edu.pl/

Wydział nauk społecznych.

lightbox

http://uni.wroc.pl/wydzia%C5%82y/wydzia%C5%82-nauk-spo%C5%82ecznych

BIP

lightbox

BIP

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )