O Nas
Dydaktyka
Przydatne

Aktualności

 

 

 

 

 

 

lightbox

 

   Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że 

II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Reymonta

w Ostrowie Wielkopolskim jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015 i przysługuje mu tytuł „Brązowej Szkoły 2015”.    

 

                                                                                                                             

                                                                                       www.licea.perspektywy.pl    

                                                                                                                                          

 

Klasy pierwsze w roku szkolnym 2015/16

 

Wywiadówki klas III

Zebrania z rodzicami uczniów klas III odbędą się w środę 1 kwietnia o godz. 17.00 (początek w auli).

"Aluminiowa kotara"

W poniedziałek 30 marca został rozstrzygnięty Konkurs Poetycki im. Fryderyka Chopina organizowany przez IV Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim oraz Towarzystwo im. F. Chopina. W piątej edycji konkursu wzięli udział uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych z powiatu ostrowskiego. Wśród nagrodzonych był także uczeń naszego liceum. Igor Żulicki z klasy II F zajął drugie miejsce za wiersz "Aluminiowa kotara":

Kotem pechowym, gołębiem pokoju
rozdźwięk wyplutych ciężkich półtonów
przełęcz Diatłowa połknęłaby talent
fale sekwencji przechodzą przez palec
parsknął rzadką krwią jak z krzesiwem
krzepkim ogniem krwawym zipie
cud świata ósmy a dziewiąte są wrota
bo stare zdrowie tylko na pokaz
i strzelał krwawym nabojem na klawisz
kotem pechowym biały paraliż
hedonistycznie łapał się dźwięku
a oddech swój zbierał ze strzępów
ciekną pomysły z wewnętrznej twarzoczaszki
gołębiem pokoju białym jak klawisz 

Wyróżnienie dla Marcina

Dnia 20.03.15 w I LO odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny o "Pióro Starosty Ostrowskiego". Uczeń z klasy Id Marcin Falis otrzymał wyróżnienie.Opiekunem jest prof. Jan Prokop. Gratulacje!

 

lightbox

Wojewódzki Konkurs "Salamandra"

W sobotę 21 marca odbył się w Poznaniu etap wojewódzki konkursu "Salamandra". Naszą szkołę reprezentowali Marcin Falis i Kajetan Kujawiński z kl. I d, którzy musieli napisać test składający się z 24 pytań zamkniętych dotyczących biologii płazów i gadów. Najtrudniejszymi pytaniami okazały się te dotyczące rozmieszczenia i liczebności poszczególnych gatunków zwierząt w obrębie Parków Narodowych. Naszym uczniom zabrakło kilku punktów, aby przejść do następnego etapu, ale mamy nadzieję, że za rok będzie lepiej. 

 

lightbox lightbox

Młodzież na wykładzie Klubu "Grota"

Kolejny wykład Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” nosił tytuł „Polskie Państwo Podziemne – przed sądem moskiewskim”. O przyczynach bezprawnego zatrzymania i uwarunkowaniach historycznych „procesu szesnastu” mówił dr hab. Waldemar Grabowski, główny specjalista w Wydziale Badan Naukowych IPN. Spotkanie miało miejsce w dniu 23 marca w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim i uczestniczyła w nim m.in. grupa uczniów naszej szkoły pod opieką prof. Donaty Koniecznej.

 

lightbox lightbox

Laureaci 60. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Dnia 21 marca w siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim odbyły się eliminacje rejonowe jubileuszowego 60. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, w którym wzięło udział troje uczniów naszej szkoły (podopiecznych prof. Marzenny Podskarbi): Maria Kupijaj z klasy 2e, Anna Kraska z klasy 2a oraz Mikołaj Dolata z klasy 3c.
Po zaprezentowaniu wybranych tekstów poetyckich i fragmentów prozy uczestnicy konkursu wraz z opiekunami wysłuchali werdyktu jury z ust dyrektor Studium Animatorów Kultury w Kaliszu - Bogny Czwordon.
Marysia Kupijaj i Mikołaj Dolata zostali laureatami konkursu i będą reprezentować naszą szkołę w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się w dniach 17- 19 kwietnia w Trzciance. Ania Kraska (ubiegłoroczna laureatka) otrzymała wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy naszym zwycięzcom i życzymy im dalszych sukcesów!

 

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

Gra miejska "Jak działa moja gmina?"

We wtorek 24 marca grupa 60 uczniów naszej szkoły wzięła udział w grze miejskiej „Jak działa moja gmina?”, przygotowanej i prowadzonej przez trenerów Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana z Warszawy. Podczas gry uczniowie odgrywali rolę międzynarodowych ekspertów, którzy odwiedzają gminę kandydującą do członkostwa w prestiżowym Międzynarodowym Stowarzyszeniu ”Przyjazna Gmina”. Podzieleni byli na grupy tematyczne, zajmujące się zadaniami gminy: edukacją, kulturą i sportem, transportem publicznym i drogami, usługami dla ludności, pomocą dla mieszkańców i zdrowiem oraz przestrzenią publiczną. W każdej grupie do uczniów przydzielone były konkretne role: sekretarza, fotografa, czasomierza, geografa, mózgowca, dziennikarza, artysty i lektora.

Gra miejska to rodzaj podchodów poza murami szkoły, połączenie metody wcielenia się w rolę z metodą grupowej stacji zadaniowej. W związku z tym uczniowie przeprowadzali ankiety wśród mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, odwiedzili też wiele instytucji, m.in. przedszkola, szkoły podstawowe, biblioteki, place zabaw, targowisko miejskie, parki, Ostrowskie Centrum Kultury, stadion sportowy, Miejski Zakład Komunikacji, WODKAN, lokalne stowarzyszenia i dworzec PKP.

Projekt „Jak działa moja gmina?” jest realizowany przez Polską Fundację im. Roberta Schumana w ramach programu Obywatele dla demokracji, finansowanego z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Celem projektu jest zwiększenie aktywności obywatelskiej młodzieży, zachęcenie mieszkańców do kontrolowania prac samorządu terytorialnego, uczestnictwa w wyborach lokalnych i nawiązania współpracy na linii władza lokalna - obywatele. W ramach projektu w naszej szkole odbyły się już w tym roku szkolnym: symulacje wyborów samorządowych, spotkanie z przedstawicielką gminy w Estonii oraz konkurs samorządowy dla gimnazjalistów natomiast grupa uczniów cały czas monitoruje działalność samorządu gminnego Ostrowa Wielkopolskiego.

                               fotorelacja z przebiegu gry : Jak działa moja gmina? 2015

Sukces dziewcząt w aerobiku

W piątek 20 marca w Hali Sportowej w Pleszewie odbył się Finał Strefy Kalisz w Aerobiku Grupowym w ramach XVI Igrzysk Młodzieży Szkolnej, Gimnazjady i Licealiady. W kategorii Szkół Ponadgimnazjalnych zaprezentowały się drużyny z siedmiu szkół. Po pokazach swoich układów aerobikowych pięcioosobowe jury udało się na naradę a następnie ogłosiło wyniki. I tak:
I miejsce – I LO Ostrzeszów - 207 punktów
II miejsce – III LO Kalisz - 200 p.
III miejsce – II LO Ostrów Wlkp. - 199 p.
IV miejsce – III LO Ostrów Wlkp. - 186 p.
V miejsce – ZS nr 1 Ostrzeszów – 185 p.
VI miejsce – ZSP CKU Przygodzice – 177 p.
VII miejsce – ZSUG Pleszew – 129 p.
Dziewczęta naszej szkoły odniosły ogromny sukces awansując do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 14 kwietnia w Poznaniu. Gratulujemy i życzymy kolejnego sukcesu! 

 

lightbox lightbox lightbox

Spłynęli kajakami rzeką Ołobok

W niedzielę 22. marca odbył się X Spływ Kajakowy rzeką Ołobok, zorganizowany przez Klub Kajakowy "Pelikany" z Ostrowa Wielkopolskiego. Udział wzięli w nim m. in. członkowie Koła Strzeleckiego przy II Liceum Ogólnokształcącym w osobach:  Agnieszki Stęclik z klasy I a oraz opiekuna koła Pawła Foedke. Pozostali chętni na spływ z naszego szkolnego  grona miłośników strzelania w ostatniej chwili zrezygnowali z powodu prognoz pogody, które kompletnie się nie sprawdziły.
Spływ przebiegał trasą z Ostrowa Wlkp. do Psar na dystansie około 15 km przez osadę leśną Bagatela. Była to niepowtarzalna okazja poznania uroków oraz „uroków” rzeki Ołobok, o której ostrowscy kajakarze mówią , że jest to ich prywatna rzeka, bo poza nimi nikt inny nią nie pływa. Rzeka charakteryzowała się dość niskim stanem wody jak na tę porę roku, w wielu miejscach okraszona różnorodnymi konstrukcjami i żeremiami sporządzonymi przez coraz liczniejsze rodziny bobrów,  które nie oszczędziły niemal żadnego drzewa stojącego nad brzegiem rzeki.Spływ zakończył się około godz. 15:00 poczęstunkiem, potem uczestnicy zostali rozwiezieni do domów. Miejmy nadzieję, że następny spływ na innej trasie, gdy będzie już ciepło, zasili większa liczba uczniów naszej szkoły chętnych poznawania naszych rzek i geografii z pokładu kajaka, zaliczając po drodze zajęcia na „siłowni” wiosłem. 

 

lightbox lightbox lightbox lightbox

Wykłady i warsztaty z geografii na UAM w Poznaniu

Dnia 12 marca w ramach współpracy z UAM w Poznaniu klasy Ia, IIa oraz IIIa z rozszerzonym programem nauczania geografii uczestniczyły w zajęciach, które prowadził dr Rafał Ratajczak. Uczniowie wysłuchali wykładu, a następnie uczestniczyli w warsztatach o skałach. Rozpoznawali skały magmowe i metamorficzne. Określali ich cechy  np. skład chemiczny, twardość, łupliwość, strukturę. Poznali piękno minerałów i skał zebranych przez studentów w Muzeum Skał i Minerałów Instytutu Geologicznego UAM w Poznaniu oraz największy meteoryt znaleziony w Polsce o wadze 261,2 kg. W lapidarium dr Ratajczak omówił gospodarcze wykorzystanie skał. Zajęcia kreatywnie wpłynęły na młodzież. Następnie w poznańskiej Palmiarni uczniowie pogłębili wiedzę na temat strefowości klimatyczno-roślinnej Ziemi. Organizatorem wyjazdu była mgr Danuta Nowak a opiekunami Iwona Dembczyńska, Agata Krawczyk-Paulus oraz Beata Nowicka.

 

lightbox lightbox lightbox 

lightbox lightbox

Drzwi Otwarte - Zapraszamy

Serdecznie zapraszamy na Drzwi Otwarte II LO 

w dniu 25.04.2015r. 

w godzinach 9.00-14.00.

 

Prosimy o 1 %

lightbox

 

lightbox

hotspot II LO - Ostrów Wlkp.

lightbox

 

 

https://www.facebook.com/PROMAX.wlkp

Reymont na Facebooku...

https://www.facebook.com/reymont.ostrow?ref=ts&fref=ts

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )