Dydaktyka
Przydatne

Zima 2014

Młodzież wróciła z Portugalii.

W dniach 12-19 stycznia br. grupa 14 uczniów oraz 2 nauczycieli naszego Liceum przebywała w Portugalii. Pobyt ten związany był ze współpracą jaką II LO nawiązało ze szkołą Agrupamento de Escolas w mieście Fundão w prowincji Beira. Wizyta ostrowian w Portugalii obfitowała w wiele ciekawych zdarzeń. Po powitaniu przez dyrekcję zaprzyjaźnionej szkoły oraz władze miejskie grupa miała okazję zwiedzić miasto Fundão i jego atrakcje (Stare Miasto, Muzeum Archeologiczne oraz nowoczesny budynek Biblioteki Miejskiej). Pobyt w Portugalii obfitował także w wycieczki krajoznawcze. Młodzież wybrała się w góry Serra da Gardunha, odwiedziła dolinę rzek Coa i Douro, gdzie podziwiała piękno krajobrazu, zwiedziła także muzeum prehistorycznych malowideł naskalnych, a także pracownię artystki malarki i rzeźbiarki Marii Lino, która poprowadziła dla młodzieży polskiej i portugalskiej zajęcia z rysunku. Odwiedzono też kamienne miasteczka i wioski Alperdinha, Barroca oraz Janeiro de Cima a także zamek Castelo Novo. Pobyt w Portugalii obfitował także w wydarzenia kulturalne. Młodzież polska i portugalska wzięła udział w koncertach, wystawach, pokazie filmu oraz spotkaniu z polskimi studentami studiującymi w ramach Programu Erasmus na Uniwersytecie Covilhã. Uczestnicy wyjazdu podkreślają wyjątkową przyjazność i gościnność Portugalczyków.
Warto wspomnieć, iż nawiązanie współpracy II LO z szkołą Agrupamento de Escolas w mieście Fundão i zorganizowanie wyjazdu do Portugalii możliwe było dzięki pomocy zaprzyjaźnionego z Ostrowem hamburskiego adwokata Ingo Beckera oraz portugalskiego Stowarzyszenia Luzlinar. Organizatorem wyjazdu po stronie polskiej był Jarosław Biernaczyk, którego wspierała Krystyna Woronin. Jeszcze w tym roku szkolnym przewidywana jest rewizyta młodzieży portugalskiej z miasta Fundão w Ostrowie Wielkopolskim.

styczeń 2014