Dydaktyka
Przydatne

Wybitni absolwenci "Reymonta"

prof. dr hab. n. med. Jarosław Czubak.

prof. dr hab. n. med.  Jarosław Czubak

lightbox

Krajowy konsultant z dziedziny ortopedii dziecięcej. Kierownik Kliniki Ortopedii,Ortopedii i Traumatologii dziecięcej CMKP w Otwocku. Światowej sławy autorytet w dziedzinie chirurgii stawu biodrowego. Specjalizuje się w rekonstrukcyjnych operacjach stawów biodrowych zagrożonych przedwczesnymi zmianami zwyrodnieniowymi. Zajmuje się również rozpoznawaniem (USG) i leczeniem wad wrodzonych stawu biodrowego (dysplazja), wad wrodzonych stóp i ortopedycznych powikłań mózgowego porażenia dziecięcego.Od 2017 r Prezydent Europejskiego Towarzystwa Ortopedii Dziecięcej. Honorowy Obywatel miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Wojciech Gawłowski

lightbox

(ur. 20 grudnia 1953 w Ostrowie Wielkopolskim) – polski poeta, laureat medalu im. Stanisława Grochowiaka. W twórczości podejmuje wątki historiozoficzne, etyczne, wanitatywne, zawiera nawiązania do rodzinnego miasta.

Absolwent Liceum im. Reymonta w Ostrowie oraz Wydziału Prawa UAM w Poznaniu. Po studiach zamieszkały w Ostrowie.

Debiutował w roku 1977. Pierwszy tomik poezji, Błędnik równowagi, wydany został w roku 1978 w serii Pokolenie, które wstępuje. Otrzymał za niego medal im. Stanisława Grochowiaka za najlepszy debiut roku. Publikował w czasopismach literackich: Nowy Wyraz, Życie Literackie, Odgłosy, Integracje, Nurt, "W drodze", "Topos", "Arcana". Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2016 nominowany do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego.

Marcin Lijewski

lightbox

(ur. 21 września 1977 w Krotoszynie) – polski piłkarz ręczny, występujący na pozycji prawego rozgrywającego, były reprezentant Polski i kapitan kadry narodowej, uczestnik igrzysk olimpijskich (Pekin 2008), wicemistrz świata z 2007 i brązowy medalista Mistrzostw Świata 2009. Brat Krzysztofa Lijewskiego. Od sezonu 2014/2015 zawodnik Wybrzeża Gdańsk. Od czerwca 2014 - wraz z Damianem Wleklakiem - członek duetu trenerskiego młodzieżowej reprezentacji Polski (jako trener współpracujący)

Karol Kowal.

Karol Kowal

lightbox

Muzyk Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wcześniej związany był z Filharmonią Kaliską, gdzie pracował jako zastępca lidera grupy kontrabasów. Oprócz pracy w orkiestrze działa aktywnie jako solista i kameralista. Występował z recitalami w Polsce i za granicą, m.in. podczas Konwencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Kontrabasistów w USA. Jako solista grał z towarzyszeniem orkiestr Filharmonii Kaliskiej, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, Orkiestry Światowego Festiwalu Kontrabasowego we Wrocławiu, Polskiej Orkiestry Kameralnej „Sotto Voce” oraz Oklahoma City University Symphony Orchestra.

Jest laureatem międzynarodowych konkursów. Dwukrotnie został nagrodzony podczas ISB Double Bass Performance Competition w kategorii solistycznej: w 2003 roku zdobył III miejsce oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego (Richmond, Wirginia), a w 2005 – II miejsce (Kalamazoo, Michigan). Otrzymał także wyróżnienie w III Międzynarodowym Konkursie im. Johanna Matthiasa Spergera w Ludwigslust (Niemcy, 2004) i nagrodę główną w Wanda L. Bass School of Music Concerto Competition (Oklahoma City, 2008).

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie w Oklahoma City. Jest absolwentem klas kontrabasu Radosława Maniaka, Ireny Olkiewicz oraz Johna Schimka. Szczególne miejsce w repertuarze Karola Kowala zajmuje muzyka współczesna. Artysta dokonał prawykonań m.in. dedykowanych mu kompozycji autorstwa Katarzyny Brochockiej, Grzegorza Wierzby oraz Edwarda Knighta. Gra na mistrzowskim kontrabasie Pöllmann - Rossi.

Zdjęcie: Marcin Niewirowicz

Szymon Nowak

Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej (2010). Współpracował ze scenami stołecznymi: Teatrem na Woli im. Tadeusza Łomnickiego i Teatrem IMKA.

Laureat wyróżnienia za role w spektaklach warszawskiej Akademii Teatralnej: Hawliczka w Opowieściach lasku wiedeńskiego von Horvátha w reżyserii Agnieszki Glińskiej, Samuela w Bóg mówi słowo wg Wyspiańskiego w inscenizacji Jana Englerta oraz rolę w przedstawieniu Chopin w Ameryce autorstwa i w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego na 28. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2010).

Role w Teatrze Narodowym:

ROLE (gościnnie), Lorenzaccio, 2011, reż. Jacques Lassalle
ROLE (gościnnie), Aktor, 2012, reż. Michał Zadara
MAMELUK SALADYNA (gościnnie), Natan mędrzec, 2012, reż. Natalia Korczakowska
REWOLUCJONISTA (gościnnie), Bezimienne dzieło, 2013, reż. Jan Englert
ROLE (gościnnie), Kordian, 2015, reż. Jan Englert
DUSZA, WIĘZIEŃ, DIABEŁ, MŁODZIEŻ (gościnnie), Dziady, 2016, reż. Eimuntas Nekrošius

Aleksandra Petrusewicz

lightbox

Pedagog specjalny z ogromnym doświadczeniem, znana dotychczas jako poetka, fraszkopisarka i autorka ponad 20 książek dla dzieci opublikowała pierwszy tom prozatorski, składający się z czterech dłuższych opowiadań.

Daria Stachowicz

lightbox

to także absolwentka II LO. Jest studentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Wokalnym. Artystka Chóru Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Obdarzona wspaniałym głosem sopranowym i piękną barwą.

Daria Stachowicz brała udział w niezwykle prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Hansa Gabora Belvedere 2016.

Była to 35.edycja tego konkursu. Finał odbył się w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki.