O Nas
Dydaktyka
Przydatne
To już 5 lat pracy Stowarzyszenia…

W dniu 23 czerwca 2017 r. odbyło się w gmachu II LO Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta.

Wszyscy zebrani zostali poczęstowani tortem z okazji 5 lat funkcjonowania stowarzyszenia. Podczas obrad m.in. podsumowano działania zrealizowane przez ostatnie lata na rzecz młodzieży II LO. Zarząd otrzymał jednogłośnie absolutorium za ostatni rok. Zgodnie ze Statutem dokonano też wyboru władz Stowarzyszenia na 5 – letnią kadencję. Jednogłośnie wybrano do Zarządu osoby, które dotąd w nim pracowały. Po krótkiej przerwie skład Zarządu ukonstytuował się w następujący sposób: prezesem ponownie została p. Donata Konieczna, sekretarzem – p. Beata Nowicka, skarbnikiem – p. Marek Śmiłowicz,  członkami – p. Jarosław Biernaczyk i p. Jerzy Wójcicki. Do Komisji Rewizyjnej zostali wybrani jednogłośnie p. Hanna Rozbicka – Winiecka (odtąd przewodnicząca), p. Marzanna Podskarbi (sekretarz) i p. Piotr Kaczmarek (członek). Podczas obrad przyjęto również poprawki w statucie Stowarzyszenia. 

 

lightbox

IV Piknik z Reymontem – „Chłopi”

 

 We wtorek 23 maja 2017r. odbyło się Święto Patrona II LO w Ostrowie Wielkopolskim  w postaci IV Pikniku z Reymontem. Impreza została zrealizowana przez II LO oraz Stowarzyszenie Reymontowskie dzięki dofinansowaniu Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego.

 

Przewodnim tematem IV Pikniku byli „Chłopi”, za których napisanieWładysław Reymont otrzymał Literacką Nagrodę Nobla.

W auli szkoły można było m.in. poznać bohaterów powieści Reymonta, których odegrali w kilku scenkach teatralnych uczniowie szkoły wraz z nauczycielami, zobaczyć wystawę elementów kultury ludowej, sprzętów i narzędzi używanych w gospodarce, zapoznać się z obrzędami dożynkowymi zaprezentowanymi przez przedszkolaków z zaprzyjaźnionego Publicznego Przedszkola nr 6. Na korytarzach zaproszeni goście, młodzież gimnazjalna i społeczność reymontowska mogli podziwiać obrazy wsi polskiej autorstwa Ady Oleksy z klasy 1 b oraz zdjęcia pejzaży wiejskich przygotowanych przez  grupę humanistyczną z klasy 1 c. Na koniec części oficjalnej Zespół Śpiewu i Tańca „Przygodzice”, w którym występują również uczniowie II LO, zaprezentował taniec ludowy. Następnie wszyscy zostali zaproszeni do wzięcia udziału w biesiadzie wiejskiej, by poznać smaki tradycyjnej kuchni wielkopolskiej.

 

lightbox lightbox lightbox lightbox

więcej http://2liceum.osw.pl/strona=IV_Piknik_z_Reymontem

Zapraszamy.

lightbox

Projekt „IV Piknik z Reymontem – Chłopi” dofinansowany

Nasze Stowarzyszenie uzyskało dotację wśród 44 dotowanych projektów z Ostrowa Wielkopolskiego w ramach 13. Konkursu Grantowego Stowarzyszenia „Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego".

Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji odbyło się w środę, 29 marca 2017 roku w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim.

Do stałych donatorów funduszu: Fundacji Orlen Dar Serca, która co roku przekazuje dla Stowarzyszenia Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego 150 000 zł, Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Gminy i Miasta Odolanów, Gminy Ostrów Wielkopolski dołączył kolejny partner Firma Mahle Behr, który przekazał czek w kwocie 15 000 zł.

Prezes Stowarzyszenia Karolina Krawczyk dziękując za otrzymany czek o wartości 15 000 złotych podkreśliła, że dzięki otrzymanym pieniądzom uda się zrealizować kilka projektów więcej.  

Pani  Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, podziękowała wszystkim mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego i regionu za ich pasję, współpracę i zaangażowanie. Powiedziała m.in. „Pracując w organizacjach pozarządowych doskonale zdajemy sobie sprawę ile to wymaga zaangażowania, wysiłku i hartu ducha. Zawsze powtarzam, że rzeczy najważniejsze dzieją się w naszych małych ojczyznach. Składam również podziękowania przewodniczącemu kapituły Panu Michałowi Truszowi i ekspertom, którzy oceniali złożone wnioski”.

W imieniu naszego Stowarzyszenia symboliczny czek z rąk pani Beaty Klimek odebrał skarbnik Marek Śmiłowicz.

Uroczystość uświetnił występ Pauli Pływaczyk i Mariusza Łęckiego.

 

lightbox

Statuetki- Najlepsza Absolwentka i Najlepszy Absolwent 2014 – 2017 wręczone …

Wzorem lat ubiegłych, żegnając absolwentów Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II LO uhonorowało najlepsze uczennice za lata 2014-2017. W bieżącym roku statuetki otrzymały : Katarzyna Kozłowska i Klaudia Gryglewska. Gratulujemy !

 

     lightbox

 

 

Światowej sławy ortopeda prof. Jarosław Czubak w II LO

 

W dniu 6 kwietnia 2017r. w naszej szkole odbyło się spotkanie młodzieży II LO z światowej sławy specjalistą w dziedzinie leczenia stawu biodrowego prof. dr hab. n. med. Jarosławem Czubakiem. Profesor, który jest wychowankiem naszej szkoły, obecnie kieruje Kliniką Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej w Otwocku. W roku 2016 miasto Ostrów Wielkopolski przyznało profesorowi tytuł Honorowego Obywatela. Profesor Jarosław Czubak spotkał się z młodzieżą w auli, gdzie opowiadał o swych latach w murach II LO (m.in. o grze w szkolnym teatrze) oraz swej pracy lekarza-ortopedy w Polsce, Afryce i w Indiach. Następnie poprowadził lekcję biologii, podczas której omówił choroby układu kostnego człowieka. Profesor przybył do naszej szkoły na zaproszenie członka Zarządu Stowarzyszenia Jarosława Biernaczyka.

 

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

 

Reymontowska Akademia Umysłu

 

W dniu 7 marca 2017r. w murach II LO im. Władysława Reymonta odbyła się Reymontowska Akademia Umysłu. W tym dniu do szkoły przyjechało kilkudziesięciu uczniów z gimnazjów z Powiatu Ostrowskiego by wziąć udział w kilku konkursach tematycznych. Młodzież w międzyczasie zapoznała się ze szkołą, a następnie wzięła udział w gali podsumowującej ich zmagania. Swą obecnością zaszczyciła tę uroczystość naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego, Jolanta Maćkowiak.  W Konkursie Zjednoczone Siły Natury zwyciężyła Kamila Kocemba z Gimnazjum w Kowalewie, w IV Konkursie Literackim Grand Prix otrzymała Agata Florczak z Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach. W Konkursie Językowym Vademecum najlepsi okazali się uczniowie z Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim, w kategorii języka angielskiego Julia Kubica, w kategorii języka niemieckiego Konrad Wasiak, a języka francuskiego Zofia Kierys. Prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków II LO Donata Konieczna wręczyła wyróżnienie dla Agnieszki Miętkiewicz z Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim za udział w Konkursie Fotograficznym „II LO w obiektywie”.

Stowarzyszenie Reymontowskie sfinansowało główne i specjalne nagrody dla zwycięzców poszczególnych konkursów oraz poczęstunek dla wszystkich uczestników wraz z opiekunami.

 

lightbox lightbox lightbox 

więcej ....http://2liceum.osw.pl/strona=RAU

Statuetki- Najlepsza Absolwentka i Najlepszy Absolwent 2013 – 2016 wręczone…

W piątek 29 kwietnia 2016r. pożegnano absolwentów za lata 2013 – 2016. Szkołę ukończyło 180 uczniów z  sześciu klas. Świadectwa z wyróżnieniem otrzymało 45 uczniów. Najwyższą średnią w szkole uzyskało dwoje uczniów: Magdalena Kaja oraz Marcin Dereziński, którzy uzyskali identyczną średnią ocen 5,34. Pani Donata Konieczna Prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków II LO oraz skarbnik stowarzyszenia Marek Śmiłowicz uhonorowali uczniów okolicznościowymi statuetkami dla najwybitniejszych absolwentów szkoły w latach 2013-2016.

 

 lightbox lightbox

Walczymy o grant TESCO

Szanowni Państwo,

wsparcie dla lokalnych inicjatyw społecznych w całej Polsce to cel programu „Decydujesz, pomagamy” realizowanej przez sklepy Tesco.

O wsparcie w naszym regionie ubiegają się trzy ostrowskie organizacje pozarządowe, w tym m.in.:

Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim z projektem „Poznajmy powiat ostrowski - cykl wycieczek dla uczniów gimnazjów i liceum”. Obejmuje on organizację pięciu wycieczek tematycznych dla uczniów ostrowskich gimnazjów oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. Wycieczki, w których w sumie udział weźmie 220 uczniów, odbywać się będą na terenie powiatu ostrowskiego i mają objąć  takie tematy, jak: najstarsze zabytki sakralne, zabytkowe pałace, rzeźby Pawła Brylińskiego, Niemcy i Żydzi na ziemi ostrowskiej oraz drewniane kościoły. Projekt ma być atrakcyjną formą spędzenia wolnego czasu przez młodych ludzi.

Zagłosować można w sklepach TESCO (Ostrów Wielkopolski ul. Kaliska – Galeria “Ostrovia”, Ostrów Wielkopolski ul. Majorka, Odolanów, Pleszew).

Szczegóły na stronie TESCO - http://pomagamy.tesco.pl/

Zachęcamy Państwa do głosowania na nasz projekt.

 

Licealistki na Konferencji Młodych Naukowców
W dniach 12-15. listopada uczennice naszej szkoły: Klaudia Kurczaba i Magdalena Kulesza wraz z absolwentem, obecnie doktorantem Krzysztofem Kolendą wzięli udział w X Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców, która odbyła się na Uniwersytecie w Zielonej Górze (10th International Conference of Young Naturalists - "From Biotechnology to Environmental Protection" - The Interdisciplinary Meeting of Young Naturalists). W konferencji wzięło udział ponad 120 studentów i doktorantów z Polski oraz Czech, Słowacji, Rosji, Ukrainy, Rumunii czy Armenii. Uczestnicy prezentowali wyniki swoich badań w formie plakatów lub referatów w 7 sesjach tematycznych: biotechnologii, biologii molekularnej, biologii człowieka, zoologii, botaniki, ekologii oraz ochrony środowiska.
W sesji ochrony środowiska nasz zespół wygłosił referat pt. “Littering as a lethal threat to small animals”, będący podsumowaniem projektu realizowanego w pierwszej połowie 2015 roku. Miło nam poinformować, że zespół otrzymał 1 nagrodę za najlepszy referat w sesji ochrony środowiska. Tym samym, dziewczyny okazały się lepsze od o wiele starszych od siebie kolegów i koleżanek (w tej sesji byli sami doktoranci!).
Warto też dodać, że ukazał się 2 zeszyt tegorocznego Przeglądu Przyrodniczego, w którym opublikowany został artykuł dot. powyższych badań, dostępny na stronie czasopisma (http://www.kp.org.pl/pp/index.php?go=stresci).
lightbox lightbox lightbox
opis dokumentutypdata

Artykuł do pobrania już dziś.

pdf23-11-2015[ Pobierz ]
733 kB
Podsumowanie grantu Fundacji Banku Zachodniego WBK „Nabici w butelkę…”

 

W piątek 12 czerwca 2015r. w auli naszej szkoły odbyło się podsumowanie projektu „Nabici w butelkę, czyli jak śmieci wpływają na bioróżnorodność lasów”. Gościem specjalnym spotkania, w którym uczestniczyły klasy biologiczno – chemiczne, był dyrektor I oddziału Banku Zachodniego WBK w Ostrowie Wielkopolskim pan Robert Musieł. Na spotkaniu przedstawiono wyniki projektu, wykonane przez uczniów gabloty z bezkręgowcami i kośćmi ssaków oraz wystawę zdjęć.

Dyrektor Banku oraz prezes Zarządu Stowarzyszenia Donata Konieczna wręczyli podziękowania osobom zaangażowanym w poszczególne jego etapy.

Projekt Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków II LO im. Wł. Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim „Nabici w butelkę, czyli jak śmieci wpływają na bioróżnorodność lasów” był realizowany dzięki dofinansowaniu Fundacji Banku Zachodniego WBK w ramach konkursu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam”. Jego celem było wykazanie, że porzucone śmieci stanowią śmiertelne zagrożenie dla wielu grup małych zwierząt. Na przeprowadzenie projektu otrzymano zgodę Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu.

 Ogółem zebrano 254 porzucone w podostrowskich lasach butelki.  W 111 z nich znaleziono aż 1465 martwych zwierząt. Najliczniejszą grupą były chrząszcze (1263 martwe osobniki),             z dominującym udziałem żuka leśnego (1110 martwych osobników). Młodzież kl. 2 d odwiedziła kilka szkół i przedszkoli, gdzie przeprowadzono warsztaty dotyczące potrzeby dbania o środowisko naturalne. W wykonanie projektu głównie zaangażowani byli: uczennice kl. 2d Magdalena Kulesza i Klaudia Kurczaba oraz absolwent II LO i członek Stowarzyszenia Krzysztof Kolenda.

 

lightbox lightbox  lightbox lightbox  lightbox

Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia
Spotkanie odbyło się  w dniu 8 maja 2015 r. (piątek) o godz. 17.00 w II LO przy ulicy Wrocławskiej w sali nr 3. Podczas zebrania przyjęto uchwałę w sprawie zmiany zapisu w Statucie Stowarzyszenia dotyczącej powołania funduszu stypendialnego dla uczniów naszej szkoły.

II Piknik z Reymontem poświęcony „Ziemi obiecanej”

        W sobotę 25 kwietnia 2015r. odbył się w gmachu naszej szkoły II Piknik z Reymontem.

W tym roku tematem przewodnim imprezy była powieść Władysława Reymonta „Ziemia obiecana”.  Wybrano ją ze względu na chęć ukazania podobieństw Łodzi i Ostrowa przełomu XIX i XXw. oraz 40. rocznicę sfilmowania powieści przez Andrzeja Wajdę (premiera kultowego już filmu odbyła się w 1975r).

      Tego dnia uczniowie szkoły zainspirowani twórczością Noblisty, zaprezentowali m.in. bohaterów „Ziemi Obiecanej”, ulicę Piotrkowską w Łodzi końca XIX w. jako miejsce współistnienia trzech kultur Polaków, Niemców i Żydów, historię rodzin przemysłowców w obu miastach, Łódź i Ostrów Wielkopolski w malarstwie, religię trzech społeczności. Była to uczta duchowa i intelektualna, a wszystko to przy dźwiękach muzyki przeplatanej dowcipami z epoki. Studio Wokalne OCK przedstawiło program piosenek żydowskich z płyty Mazel Tov, a dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 twórczość autorów niemieckich i żydowskich śpiewanych po polsku. Na zakończenie imprezy zobaczyliśmy walca z filmu A. Wajdy w wykonaniu Marysi Kupijaj i Tomka Rasiaka.

 Nie mogło się obyć także bez poczęstunku – w całej szkole pachniało ciastem drożdżowym. Podstawy alfabetu hebrajskiego przedstawił dr Krzysztof Morta z Ośrodka Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski.

 

     Po raz drugi przyznane zostały też tytuły „ReYmaniaków” czyli wyróżnienia dla osób, które przysłużyły się szczególnie dla naszej szkoły. W kategorii „Zasłużony nauczyciel” ReYmaniaka 2015 otrzymała była dyrektor szkoły Izabela Bothur, natomiast w kategorii „Zasłużony absolwent” wyróżniona została Jolanta Krupa, absolwentka z roku 1978, która aktywnie wspiera wszelkie działania naszego Stowarzyszenia. 

 

Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu  Stowarzyszeniu Absolwentów i Sympatyków II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta  przez Stowarzyszenie Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego.

 

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

Maria Falis dołącza do grona Najlepszych Absolwentów II LO

W bieżącym roku statuetkę „Najlepsza Absolwentka za lata 2012 – 2015 ” otrzymała Maria Falis, uczennica klasy 3 d. Statuetkę oraz nagrodę książkową w dniu 24 kwietnia 2015r. wręczyła Prezes Zarządu Stowarzyszenia - Donata Konieczna. Przy okazji pogratulowała Marysi tak dobrych wyników w nauce i życzyła wielu sukcesów w przyszłości. Nagrody zostały ufundowane przez Stowarzyszenie Reymontowskie zgodnie z uchwałą Zarządu.

 

lightbox

 

 

II Piknik Reymontowski

W sobotę 25 kwietnia w godzinach: 9.00-14.00 zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych na Drzwi Otwarte II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim, połączone z II Piknikiem Reymontowskim.
Oprócz udziału w typowych warsztatach przedmiotowych, prezentujących współczesny wizerunek szkoły, wszyscy obecni będą mogli się przenieść w czasie do początków ubiegłego stulecia, w czym pomogą młodzi aktorzy zainspirowani twórczością Noblisty, a szczególnie problematyką powieści "Ziemia obiecana".
Tak więc zapowiada się uczta duchowa i intelektualna, połączona z degustacją potraw charakterystycznych dla trzech przedstawionych przez Władysława Reymonta kultur: polskiej, niemieckiej i żydowskiej, a wszystko przy dźwiękach dobrej muzyki przeplatanej dowcipami z epoki.

 

lightbox

 

szczegółowy program 

Rozdanie grantów 11 edycji konkursu grantowego

25 lutego w Forum Synagoga odbyło rozdanie grantów XI edycji konkursu grantowego Funduszu Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów - członków stowarzyszenia, a także największego donatora Funduszu, PKN Orlen. W XI edycji stowarzyszenia i grupy nieformalne złożyły 104 wnioski. Przyznano 74 granty. Dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego przyznano 38 grantów, dla Miasta i Gminy Odolanów 19 grantów, dla Gminy Ostrów Wielkopolski 17 grantów.

Nasze Stowarzyszenie otrzymało grant na realizację projektu: Licealiści Miastu: II Piknik z Reymontem. W tym roku chcemy przybliżyć społeczności uczniowskiej i lokalnej kolejną powieść naszego patrona - „Ziemię Obiecaną”.

Kolejny projekt Stowarzyszenia "Nabici w butelkę", czyli jak śmieci wpływają na bioróżnorodność lasów - dofinansowany!

Od 15 grudnia 2014 r. są już znani laureaci Konkursu Grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam” organizowanego przez Bank Zachodni WBK. Jury zdecydowało, że granty finansowe otrzyma 247 pomysłów spośród 2861 złożonych wniosków. Łączna wartość przyznanych grantów wynosi ponad 1,5 mln złotych.

- Gratulujemy nie tylko laureatom, ale wszystkim, którzy wzięli udział w Konkursie „Tu Mieszkam, Tu Zmieniam”. Konkurencja była olbrzymia, a każdy pomysł i każda inicjatywa są dowodem wrażliwości i aktywności obywatelskiej Polaków – czytamy w komunikacie Komisji Konkursowej, która dokonała wyboru zwycięzców. W jej skład weszli między innymi: aktor – Kuba Wesołowski, prezes Banku Zachodniego WBK – Mateusz Morawiecki, prezes Fundacji BZ WBK – Eliza Dzwonkiewicz oraz redaktor naczelny dziennika „Polska the Times” – Paweł Siennicki. Najwięcej nagrodzonych w Konkursie wnioskodawców reprezentuje województwa: mazowieckie (37), wielkopolskie (26), śląskie (22), podkarpackie (22) oraz łódzkie (22).

Celem dofinansowanego projektu członka Stowarzyszenia Krzysztofa Kolendy jest wykazanie, że sprzątanie i nie pozostawianie po sobie śmieci ma charakter nie tylko estetyczny, ale również przyczynia się do ochrony lokalnej przyrody. Grupa licealistów uprzątnie śmieci z wybranych podmiejskich lasów, określi skład gatunkowy oraz ilościowy znalezionych w nich martwych zwierząt.

Z zebranego materiału uczniowie przygotują dokumentację oraz wystawę, które posłużą do przeprowadzenia warsztatów z uczniami liceum i gimnazjum na temat potrzeby dbania o lokalne środowisko. Projekt będzie realizowany od stycznia do czerwca 2015 r.

Głównym miejscem przekazywania informacji między uczestnikami projektu a społeczeństwem będzie funpage „chronimy lokalną przyrodę” na jednym z portali społecznościowych (https://www.facebook.com/chronimylokalnaprzyrode). Patronat medialny nad projektem zgodziły się objąć: Grupa Traszka (www.traszka.com.pl) oraz Południowowielkopolska Grupa OTOP (www.pwg.otop.org.pl),

 

Bal Reymontowski, bal i po balu….

W sobotę 29 listopada 2014 r. odbył się Bal Reymontowski, zorganizowany przez Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II LO w Ostrowie Wielkopolskim. Członkowie Stowarzyszenia postanowili uczcić rocznicę 95 lat naszej Szkoły oraz 90 lat otrzymania przez naszego Patrona Władysława Reymonta nagrody literackiej Nobla za powieść „Chłopi”.

Prawie setka gości bawiła się do rana w Sali Restauracji „Mleczna Perła” przy muzyce zespołu "Części Zamienne". Bal uświetnił dwukrotny finalista programu "MAM TALENT" - Tomasz BARNEY Piotrowski, który zaprezentował pokaz z użyciem lasera, pixel-poi, koła i ósemek. Odbyła się także prezentacja multimedialna historii szkoły i jej absolwentów. 
Wszyscy goście dobrze się bawili, a humory dopisywały. Komitet Organizacyjny Balu Reymontowskiego stanowili: Jolanta Krupa, Zofia Walendowska, Ewa Matecka, Iwona Dembczyńska, Donata Konieczna i Sławomir Piskorski. Patronat medialny nad Balem sprawowała „Gazeta Ostrowska”.

 

 

Medialny Patronat    lightbox                                                                                                              

 

 

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

Piknik Organizacji Pozarządowych

54 organizacje wzięły udział w Pikniku Organizacji Pozarządowych, który odbył się w dniu 7 września 2014r. na ostrowskich Piaskach. – Piknik był jednym z elementów projektu „Ostrów Wielkopolski miastem aktywnych obywateli”, na które miasto pozyskało środki unijne – powiedział Prezydent Jarosław Urbaniak. Jednym z założeń pikniku było wzmocnienie dialogu obywatelskiego, a także wymiana wiedzy i doświadczeń między organizacjami z terenu Ostrowa Wielkopolskiego a administracją publiczną. Stowarzyszenie Reymontowskie podczas Pikniku reprezentowali prezes Donata Konieczna i Skarbnik Marek Śmiłowicz. 

 

lightbox

Podsumowanie X edycji Funduszu Grantowego

X edycja Funduszu Grantowego zakończona i podsumowana. 7 listopada 2014r. uroczyście rozpoczęto XI edycję konkursu dla stowarzyszeń z Ostrowa Wielkopolskiego, Gminy Ostrów Wielkopolski i Odolanowa.

Podczas gali zakończenia dziesiątej edycji Funduszu Grantowego Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak wręczył podziękowania stowarzyszeniom i grupom nieformalnym, które realizowały grant od marca do końca września 2014r. Stowarzyszeniom w terenu Gminy i Miasta Odolanów podziękowania wręczała burmistrz Ewa Dziubka, a wójt Piotr Kuroszczyk dziękował za zaangażowanie i pracę stowarzyszeniom i grupom nieformalnym z terenu Gminy Ostrów Wielkopolski.

Stowarzyszenie Reymontowskie uzyskało prezentowane poniżej podziękowanie za wykonany projekt „Licealiści Miastu – I Piknik z Reymontem”. Z rąk Prezydenta Jarosława Urbaniaka odebrała je Prezes Zarządu Stowarzyszenia Donata Konieczna.

 

lightbox

Projekt: „Polsko - ukraińskie warsztaty śpiewu chóralnego” w Poroninie 2014

W dniach od 29 września do 5 października 2014 r. Chór Szkolny II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim pod dyrekcją Jana Szkudlarza brał udział w międzynarodowej wymianie młodzieży, uczestnicząc wraz z akademickim chórem „Junist” z Ukrainy w projekcie „Niech pieśń rozbrzmiewa nad górami”. To przedsięwzięcie zrealizowano przy współudziale Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta,które pozyskało dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury w wysokości 42 850 zł w ramach programu Polsko - Ukraińskiej Wymiany Młodzieży.

 

Warsztaty odbyły się w podhalańskim Poroninie. Oba zespoły poznały wybrane elementy kultury, folkloru, języka oraz wymieniły swymi doświadczeniami. Wspólnie przygotowane pieśni zaśpiewano w ostatni wieczór w "Karczmie u Bacy".Opiekunkami grupy były: Beata Nowicka i Sylwia Szyszka.

 

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU IX EDYCJI PROGRAMU

POLSKO – UKRAIŃSKA WYMIANA MŁODZIEŻY 2014

 

Narodowe Centrum Kultury ogłosiło wyniki konkursu o dofinansowanie zadań w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Polsko – Ukraińska Wymiana Młodzieży.

Do Programu wpłynęło 170 wniosków. Przyznano dotacje na realizację 43 zadań, które otrzymały najwyższą ilość punktów tj. od 94, 75 do 98, 75.

Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim uzyskało dotację na projekt: „Polsko - ukraińskie warsztaty śpiewu chóralnego” w Poroninie uzyskując 96,25 pkt.

Zadanie będzie realizowane w terminie 20 września – 10 października 2014r. Z ramienia Zarządu odpowiedzialni za to są: Donata Konieczna i Marek Śmiłowicz.

Licealiści Miastu - I Piknik z Reymontem

 

 W obecnym roku szkolnym 2013/2014 Święto Szkoły przybrało nową formułę. W dniu 30 kwietnia, kilka dni po kolejnej rocznicy urodzin Władysława Reymonta, odbył się – I Piknik z ReymontemImpreza miała charakter plenerowy i zorganizowana została na dziedzińcu szkoły. Jej przewodnim tematem byli “Chłopi”, za które Reymont otrzymał dokładnie 90 lat temu Literacką Nagrodę Nobla.                      

Członkowie Stowarzyszenia Reymontowskiego wraz z innymi nauczycielami Szkoły zaprosili do projektu młodzież II LO, przedszkolaki z pobliskiego Przedszkola nr 6, uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim, a także Grupę Akrobatyczno -Baletową “Gwiazda” oraz zespoły ludowe “Gorzyczanie”, “Ołobok”, “Przygodzice” i “Swojacy”.

Na scenie oraz w specjalnie przygotowanych namiotach można było m.in. poznać bohaterów powieści Reymonta, spróbować „chłopskiego” jedzenia, zobaczyć pokaz mody ludowej oraz tradycyjne obrzędy i zwyczaje ludowe, posłuchać muzyki sprzed 100 lat, dowiedzieć się, jak obecnie wygląda gmina Lipce Reymontowskie, a nawet podziwiać żywe obrazy wsi w malarstwie.

Projekt zrealizowany został przez II LO oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta dzięki dofinansowaniu Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego.

Świetna zabawa przy sprzyjającej pogodzie trwała kilka godzin.

 

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox  lightbox  

 lightbox lightbox

 

Szkolne Spotkania z Nauką w II LO

 

Pod honorowym patronatem Pawła Rajskiego, Starosty Ostrowskiego, w II LO im. Władysława Reymonta w dniu 21 marca 2014r. zorganizowano imprezę o charakterze popularno – naukowym. Podczas „Szkolnych Spotkań z nauką” odbyły się otwarte wykłady, warsztaty, ćwiczenia przeznaczone dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego. Powyższy projekt Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków II LO im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim został dofinansowany przez Powiat Ostrowski.

Do uczestnictwa w imprezie, w charakterze prelegentów, zaproszeni zostali wybitni przedstawiciele świata nauki, reprezentujący przede wszystkim uczelnie ściśle współpracujące z II Liceum Ogólnokształcącym. Byli to między innymi: prof. Jacek Sroka (Uniwersytet Wrocławski), dr Bronisław Pabich (OKE Kraków), dr Karol Kacprzak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań), prof. Stefan Lis (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań), dr hab. Maria Łukasik (Uniwersytet Medyczny, Poznań). Wykłady dotyczyły m.in. życia Juliana Tuwima, literatury niemieckojęzycznej w Południowej Wielkopolsce, parapaństw Kaukazu, aktywności politycznej polskiej młodzieży czy sowieckich archiwów. Podczas warsztatów młodzież mogła wziąć udział w symulacyjnych grach decyzyjnych, porozmawiać o czytelnictwie wśród młodzieży, odkrywać geometrię trójkąta czy koła, dowiedzieć się czegoś na temat antropologii miłości kobiety czy liczb zespolonych. Wykłady o wysokiej wartości merytorycznej zaprezentowane zostały w sposób zrozumiały dla słuchaczy i uatrakcyjnione doświadczeniami oraz prezentacjami multimedialnymi.

W organizację naukowych spotkań włączyło się również Koło Historyczne im. Grota-Roweckiego w Ostrowie Wielkopolskim oraz Ośrodek Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski, z siedzibą w ostrowskim Forum Synagoga. W ramach zadania wydane zostały ulotki i plakaty prezentujące program imprezy.

 

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

 

Więcej zdjęć z imprezy w fotogalerii szkoły: Szkolne Święto Nauki

Weronika Guzenda – Najlepszą Absolwentką 2011 – 2014

 

Kolejna statuetka dla najlepszej absolwentki II LO im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim za lata nauki 2011 – 2014 trafiła w ręce Weroniki Guzendy, uczennicy klasy 3 d. Statuetkę oraz nagrodę książkową ufundowaną zgodnie z uchwałą Zarządu Stowarzyszenia Reymontowskiego w dniu 25 kwietnia 2014r. wręczyła Prezes Zarządu Stowarzyszenia - Donata Konieczna. Przy okazji pogratulowała Weronice tak dobrych wyników w nauce i życzyła wielu osiągnięć w przyszłości.

 

lightbox

Granty 2014 przyznane

 

Członkowie Stowarzyszenia złożyli na przełomie roku 2013/2014 kilka wniosków o dotację dla swoich projektów do ostrowskich grantodawców. Pozytywnie zostały zaopiniowane trzy  z nich. Wsparcie finansowe zaoferowały:

  • Powiat Ostrowski na zadanie: „Szkolne Spotkania z Nauką” oraz „Portugalczycy w Ostrowie”. Upoważnieni do zawarcia umowy z Powiatem Ostrowskim przy pierwszym zadaniu są: Donata Konieczna oraz Marek Śmiłowicz, a przy drugim Donata Konieczna i Jarosław Biernaczyk. Odpowiedzialni za wykonanie pierwszego zadania z ramienia Zarządu są Donata Konieczna i Karol Marszał, a za wykonanie drugiego zadania: Donata Konieczna oraz  Jarosław Biernaczyk.

 

  • Stowarzyszenie Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na zadanie: „Licealiści Miastu – I Piknik z Reymontem”. Upoważnione do zawarcia umowy ze Stowarzyszeniem z ramienia Zarządu są: Donata Konieczna i Beata Nowicka, które wraz z Iwoną Dembczyńską są odpowiedzialne za wykonanie ww. zadania.
IX edycja Funduszu Grantowego zakończona.

W dniu 25 listopada 2013 r. w Forum Synagoga zakończono i podsumowano 9 oraz rozpoczęto 10 edycję Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego.

 

W ramach podsumowania 9 edycji Konkursu zaprezentowano wykonane projekty w postaci wystaw zdjęć, a także otrzymano podziękowania od Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Jarosława Urbaniaka. Stowarzyszenie Reymontowskie uzyskało prezentowane poniżej podziękowanie za wykonany projekt „Wydawnictwo Reymont 1978”, które odebrała Prezes Zarządu Stowarzyszenia Donata Konieczna.

 

lightbox  lightbox

 

Reymont 1978

W dniu 28 września br. w auli ostrowskiego Reymonta odbył się finał projektu edukacyjnego „Reymont 1978”, realizowanego dzięki wsparciu Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego oraz zjazd Absolwentów Rocznika – Matura 1978. W rocznicowym spotkaniu uczestniczyli m.in.  dyrektor Łucja Huzarewicz  wraz z Gronem Pedagogicznym  z roku 1978, aktualni i byli dyrektorzy naszego Liceum:  Karol Marszał, Renata Nowak, Izabela Bothur  i  Andrzej Kornaszewski oraz absolwenci z rocznika 1978.

 

Otwarcie uroczystości przez dyrektora Karola Marszała poprzedziło odśpiewanie przez wszystkich  hymnu  naszego Liceum. Jarosław Biernaczyk - redaktor publikacji „Reymont 1978”  przedstawił jej genezę i zawartość. Donata Konieczna - w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Reymontowskiego - głównego Organizatora projektu podziękowała wszystkim za udział i życzyła wielu dobrych wspomnień ze spotkania rocznicowego.  Łucja Huzarewicz - wicedyrektor II LO w roku 1978  przybliżyła  funkcjonowanie szkoły w latach 60.  i 70. XX wieku. Podczas uroczystości głos zabrali także: Aleksandra Kierstein -  profesorka z roku 1978,  a dzisiaj wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Ostrowskiego, Jarosław Lisiecki- przewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego, Andrzej Kornaszewski – pierwszy dyrektor II LO po reaktywacji w roku 1992 oraz maturzyści rocznika 1978: Jolanta Krupa (Stormowska) i Sławomir Piskorski. 

 

Uroczystość uświetniły występy artystyczne naszych uczennic - Jagody Junak z klasy I c, Kamili Smułki z klasy I f i Doroty Rusek z klasy III d. Niespodzianką  był występ maturzystki z roku 1978 -  Jolanty Latajki (Hałas) z akompaniamentem – Roberta Adamczaka. Rocznicowe spotkanie prowadziła Julia Jamińska z klasy I C. Po spotkaniu rocznicowym  nastąpiło  zwiedzanie naszego Liceum, a  ostatnia odsłoną było spotkanie kameralne  absolwentów rocznika 1978 z Gronem Pedagogicznym.

 

Zapraszamy do lektury publikacji rocznicowej „Reymont 1978”.  Jest ona dostępna w naszej Bibliotece oraz w innych bibliotekach Ostrowa Wielkopolskiego.

 

Zdjęcia do obejrzenia w Reymont 1978

 

Zaproszenie

 

          ZAPROSZENIE

 

 

 

 

 

Wspomnienia są jak perły: mają w sobie coś z klejnotów i coś z łez...”

 

 

 

Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim i Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków II Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim zapraszają na:

 

Finał Projektu „Reymont 1978”

 

na który składa się prezentacja publikacji „Reymont 1978” realizowanego w ramach Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego

 

oraz Zjazd Absolwentów Rocznika – Matura 1978.

 

 

 

Odbędzie się on 28 września 2013 roku (sobota) o godzinie 16.00 w auli II LO.

 

 

 

W programie przewidziane są:

 

  • powitanie i wystąpienia zaproszonych gości

  • prezentacja publikacji „Reymont 1978”

  • występy artystyczne 1978 i 2013

  • spacer po szkole

  • przejazd autobusem z boiska szkolnego do restauracji „Borowianka” – kolacja, kawa i zabawa przy muzyce (dla Grona Pedagogicznego z 1978 r., dyrektorów oraz Absolwentów).

 

 

 

Dodatkowy kontakt:

 

 

 

  • Iwona Dembczyńska (Jędrzejak) – biblioteka II LO w godz. od 8.00 do 14.00 (tel. 667 108 250)

  • Sławomir Piskorski – sklep „KORMET” ul. Wolności 38 w godz. od 8.00 do 18.00 (tel. 664 229 265)

 

 

 

 

 

 

                

Kinga Szymanowska - Najlepszą Absolwentką za lata 2010 -2013

Zarząd Stowarzyszenia Reymontowskiego w dniu 23 kwietnia 2013 r. podjął uchwałę o corocznym wyróżnianiu statuetką najlepszego absolwenta/ najlepszej absolwentki za trzy lata nauki w II LO.

Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego klas trzecich, które odbyło się w dniu 26 kwietnia 2013 r. w auli II LO, Prezes Zarządu, Donata Konieczna wręczyła Kindze Szymanowskiej statuetkę „Najlepsza Absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim za lata 2010 – 2013”. Dodatkowo Zarząd ufundował nagrodę książkową.

 

 lightbox          lightbox 

Granty przyznane

Granty przyznane

 

Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim pozyskało dofinansowanie w ramach IX edycji Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego na realizację projektu: „Wydawnictwo Reymont 1978”. Z ramienia Zarządu odpowiedzialni za to zadanie są: Donata Konieczna oraz Jarosław Biernaczyk.

 

Osoby zainteresowane projektem w ramach, którego powstanie wydawnictwo – wspomnienia o 1978 roku – roku likwidacji liceum – oraz zjazdem absolwentów rocznika 1978 (35 – lecie matury) proszone s o kontakt z osobami z Zarządu Stowarzyszenia.

Dotacja

Dotacja dla wymiany polsko - hiszpańskiej

 

Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim otrzymało dotację z budżetu Powiatu Ostrowskiego w sferze „nauki, edukacji, oświaty i wychowania” na rok 2013 uchwałą Zarządu Powiatu Ostrowskiego nr 839/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. na realizację zadania: „Linguae Europeae prope nos (Języki europejskie bliżej nas) międzyszkolna wymiana polsko - hiszpańska”. Za realizację zadania  odpowiedzialna jest członkini Stowarzyszenia: Kamila Bodył oraz inicjatorki wymiany polsko-hiszpańskiej: Anna Cieplik i Aleksandra Chlasta- Górna.

Upoważnionymi do zawarcia umowy z Powiatem Ostrowskim w imieniu  Zarządu Stowarzyszenia są: Donata Konieczna oraz Marek Śmiłowicz.  Konsultantem ws. dokumentacji projektu jest członek Zarządu- Jerzy Wójcicki.

 

Inicjatywy Reymontowskie

10 września 2012 r. z Pawłem Rajskim- Starostą Ostrowskim spotkał się Komitet Założycielski Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim.

W spotkaniu udział wzięli: Jarosław Biernaczyk, Iwona Dembczyńska, Donata Konieczna, Beata Nowicka, Marek Śmiłowicz i Jerzy Wójcicki.

 

„Wspólnie z absolwentami i ich rodzicami oraz byłymi i aktualnymi nauczycielami założyliśmy 6 lipca br. Stowarzyszenie, które za główny, statutowy cel działania przyjęło wspieranie działań ostrowskiego Reymonta w trzech podstawowych sferach: dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Mamy już wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, czekamy na REGON i NIP. Po uzyskaniu pełnej zdolności do czynności prawnych zamierzamy zrealizować nasze pierwsze plany, w tym m. in. projekt: Reymont - reaktywacja- 20 lat później” – poinformowała Donata Konieczna - Prezeska Stowarzyszenia.

 

Stowarzyszenie ma zamiar być jednym z filarów wspierających wszechstronny rozwój II LO. Chcemy utrzymać dobrą markę naszej szkoły.  Mamy nadzieję do tych działań pozyskać tak nauczycieli, jak i uczniów oraz ich rodziców, ale także naszych absolwentów

 i sympatyków szkoły. Efektywna współpraca wielu ludzi dobrej woli powinna zaowocować kolejnymi sukcesami ostrowskiego Reymonta”- powiedział Jerzy Wójcicki.

 

„Budowa i otwarcie kolejnego „Orlika” wspólnie przez Miasto Ostrów Wielkopolski i Powiat Ostrowski to strzał w przysłowiową dziesiątkę. Nareszcie młodzież z Reymonta będzie mogła korzystać oficjalnie z tego kompleksu, należącego do Szkoły Podstawowej nr 1. Ten przykład dobrej praktyki to dobry prognostyk do dalszego rozwoju kultury fizycznej wśród kolejnych roczników młodych ostrowianek i ostrowian”- dodał Marek Śmiłowicz.

 

„Organizacje pozarządowe są solą społeczeństwa obywatelskiego. To bardzo dobrze, że na mapie naszego powiatu pojawiło się kolejne. Wspieranie działalności szkół przez lokalne stowarzyszenia to bardzo dobry przykład samoorganizowania się. Wy jesteście tego żywym przykładem. Deklaruję pełne wsparcie tak ze swojej strony, jak i władz Powiatu Ostrowskiego”- podsumował spotkanie Starosta Ostrowski- Paweł Rajski, dziękując za przyjęcie zaproszenia do rozmowy.

 

 

Powstanie stowarzyszenia

 

 

REYMONTOWSKIE STOWARZYSZENIE

 

6 lipca 2012 r. w upalne, piątkowe popołudnie w ostrowskim Klubie Nauczyciela odbyło się Zebranie Założycielskie Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Głównym celem statutowym Stowarzyszenia jest wspieranie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej ostrowskiego Reymonta poprzez różnorodne działania w ramach różnych obszarów, m.in. edukacji, kultury, ekologii, sportu i turystyki, tradycji narodowej, wolności i praw człowieka.

 

Zebranie Założycielskie przyjęło statut oraz wybrało w tajnym głosowaniu władze Stowarzyszenia. W skład Zarządu weszli: Donata Konieczna jako prezes, Beata Nowicka- sekretarz, Marek Śmiłowicz- skarbnik oraz Jarosław Biernaczyk i Jerzy Wójcicki jako członkowie. Komisja Rewizyjna to: Aleksandra Kierstein jako przewodnicząca, Marcin Borowiak- sekretarz i Hanna Rozbicka-Winiecka- członkini. Sąd Koleżeński to: Jarosław Lisiecki jako przewodniczący, Krzysztof Rasiak – sekretarz oraz Ewa Boroch- członkini.

Ponadto wśród członków- założycieli są: Iwona Dembczyńska, Piotr Kaczmarek, Małgorzata i Tomasz Kryszkiewiczowie, Mateusz Lisiecki, Sebastian Przybylski, Maciej Świątek, Sławomir Szymanowski oraz Janusz Walczak.

 

            Tworzenie stowarzyszeń jest wpisane w proces rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Trzeci sektor, czyli tzw. NGO-osy są doskonałym sprawdzianem aktywności różnych środowisk. Są także szansą na pozyskiwanie zewnętrznych środków finansowych, w tym unijnych. Cieszymy się, że na nasze zaproszenie odpowiedzieli: absolwenci, rodzice, nauczyciele oraz sympatycy ostrowskiego Reymonta. Mamy nadzieję, że wspólnie uda się nam zrealizować wiele ciekawych projektów. Możemy powtórzyć za Januszem Korczakiem: chcemy, aby ostrowski Reymont był nadal „szkołą przyjemną i pożyteczną”.

Nasze stowarzyszenie jest otwarte i zapraszamy wszystkich absolwentów i ich rodziców,, nauczycieli oraz sympatyków do współpracy, powiedział Jerzy Wójcicki.

 

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )