Państwo Priebatsch z wizytą w naszej szkole

W dniu 26 października 2017r. odwiedził naszą szkołę pan Zohar Peri-Priebatsch z małżonką. Pan Priebatsch, który przybył do Ostrowa z Izraela jest potomkiem znanej ostrowskiej rodziny żydowskiej, która w 2. połowie XIX wieku prowadziła w naszym mieście, w kamienicy przy Rynku, jedną z pierwszych drukarni oraz wydawnictwo i księgarnię. Później, aż do połowy lat 30. XX wieku rodzina ta prowadziła podobną działalność we Wrocławiu. Po dojściu do władzy hitlerowców zmuszona była wyemigrować do Palestyny. Państwo Priebatsch podczas pobytu w Ostrowie odwiedzili rodzinny dom przy Rynku, miejscową synagogę, lapidarium na miejscu dawnego cmentarza żydowskiego. Następnie spotkali się z młodzieżą naszej szkoły, której opowiedzieli o historii związków swojej rodziny z Ostrowem a także o swoim życiu w Izraelu. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas III A oraz III C, którzy mieli okazję w języku angielskim wysłuchać ciekawej opowieści państwa Priebatsch. Organizatorem spotkania był Jarosław Biernaczyk, którego wspierała pani Krystyna Woronin.