Otwarcie pracowni chemicznej

25.10.2017r. odbyło się w naszej szkole uroczyste otwarcie nowoczesnej pracowni chemicznej. Na zaproszenie dyrektora szkoły mgr. Aleksandra Ziobro w uroczystości wzięli udział: członek Zarządu Powiatu Ostrowskiego pan Marek Ewiak, sekretarz Powiatu Ostrowskiego pan Mirosław Rychlik oraz nauczyciele chemii z ostrowskich szkół podstawowych. Przed uroczystym przecięciem wstęgi pan dyrektor Aleksander Ziobro przybliżył zaproszonym gościom oraz zebranym uczniom historię powstania oddanej do użytku pracowni.

28.10.2016r. w ramach konkursu ofert na realizację zadań z zakresu edukacji ekologicznej o dofinasowanie zadania „Poczujmy chemię do ekologii – rozwój Szkolnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej poprzez zakup urządzeń do doświadczeń o tematyce ekologicznej dla II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim” w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu został złożony wniosek, który po analizie już w marcu uzyskał akceptację i dofinasowanie. Po rozpatrzeniu złożonych przez kontrahentów ofert w lipcu podpisano umowy z wybranymi wykonawcami i dokonano zakupu pomocy naukowych, zestawu odczynników chemicznych oraz specjalistycznego sprzętu. Zainstalowano również Dygestorium zapewniające bezpieczne przeprowadzanie doświadczeń z użyciem substancji lotnych. Pracownia została wyposażona w, spełniający normy bezpieczeństwa, stół do doświadczeń dla uczniów oraz w stół demonstracyjny dla nauczyciela. Podczas tegorocznych wakacji w ramach projektu udało się ostatecznie dokończyć przebudowę i modernizację sali chemicznej. Jest to z pewnością pracownia o europejskich standardach, pozwalająca uczniom rozwijać chemiczne pasje, z dostępem do interesujących pomocy dydaktycznych, umożliwiających prowadzenie ciekawego, innowacyjnego i efektywnego procesu dydaktycznego.

Po przekazaniu tych informacji uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wraz z dyrektorem szkoły panowie: Mirosław Rychlik, Marek Ewiak, nauczycielka chemii w naszej szkole pani Urszula Biesiada oraz uczennica klasy II b Wiktoria Przyjemska.

Następnie uczniowie klasy II b pod kierunkiem pani Urszuli Biesiady wzięli udział w lekcji pokazowej z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń i odczynników. Lekcję obserwowali wszyscy zaproszeni goście oraz grupa uczniów z klasy I a, żywo zainteresowana jej przebiegiem i warunkami pracy. Na wszystkich obecnych lekcja wywarła wielkie wrażenie. Podczas dyskusji doszli do wniosku, że dzięki nowoczesnemu wyposażeniu pracowni i jej racjonalnemu wykorzystaniu znacznie poprawią się warunki pracy i jakość nauczania chemii w naszej szkole.

Projekt współfinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.