Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Książki nie lubią być więzione w domu na półkach,

wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.

W związku z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych przypominamy, że już od wielu lat prowadzona jest w naszej szkole akcja bookcrossingowa : „Podziel się książką”, zorganizowana przez Bibliotekę Szkloną.

Regał z hasłem: „Uwolnij książki” stoi w korytarzyku przed wejściem                   do biblioteki.

Na apele o przynoszenie książek odpowiada co roku spora grupa osób, zarówno uczniów jak i nauczycieli, która systematycznie ten regał zapełnia. Książki, zaopatrzone w odpowiednio przygotowane nalepki i umieszczone na uprzednio przygotowanym regale czekają na Was.

Liczba ofiarowanych książek co jakiś czas zmienia się, co jednoznacznie wskazuje, że niektóre tytuły znajdują swoich odbiorców i zostają „uwolnione”.

Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom za zainteresowanie i dary.

Osoby, które chciałyby jeszcze wesprzeć akcję zapraszamy do współpracy.

Prosimy o przynoszenie zbędnych książek zalegających       w Waszych domowych biblioteczkach do Biblioteki Szkolnej.

Przypominamy, że:

Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, polegająca na nieodpłatnym przekazywaniu książek najczęściej poprzez zostawianie ich w specjalnie oznaczonych miejscach, by ktoś mógł je zabrać, przeczytać i znów zostawić w tym samym lub innym wyznaczonym do tego miejscu.

POCZĄTKI RUCHU NA ŚWIECIE

Idea narodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. Jej twórcą był Ron Hornbaker. Akcja miała na celu podniesienie poziomu czytelnictwa wśród społeczeństwa. Bardzo szybko swoim zasięgiem objęła cały świat. W roku 2009 na świecie krążyło ponad 5,6 mln uwolnionych książek. Do całego ruchu należy ponad 800 tysięcy czytelników na całym świecie (z ponad 130 krajów)

W związku z trwającym Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych, biblioteka szkolna przystąpiła również do ogólnopolskich akcji promujących czytelnictwo – „Upoluj swoją książkę” oraz „Czytaj.PL”.

Obie z tych akcji będą trwały do końca listopada, a o ich przebiegu poinformujemy w następnych wiadomościach.