Jubileusz 100-lecia Szkoły

W dniach 11-12 października 2019 r. uczczono stulecie istnienia II Liceum Ogólnokształcącego jako placówki oświatowej w Ostrowie Wielkopolskim. Honorowy patronat nad jubileuszem objął starosta ostrowski, Paweł Rajski. Patronat medialny sprawował Kurier Ostrowski.

W piątek na terenie szkoły zorganizowano spotkania klasowe i występy muzyczne. Absolwenci mogli spotkać się z nauczycielami, czy koleżankami i kolegami, przypomnieć sobie sale szkolne, aulę, a także zapoznać się z różnymi działaniami szkoły poprzez lata. W klasach i na korytarzach zamieszczono wystawy z różnych dziedzin życia liceum, w tym także wystawę „Twarze ostrowskiego Reymonta” prezentującą sylwetki dyrektorów oraz osób, które opuściły mury II LO, a dziś są ludźmi kultury, sportu, nauki czy działaczami społecznymi. W międzyczasie spotkań można było napić się kawy WOSEBA, zjeść przekąskę, a następnie posłuchać występów absolwentów, w tym Julii Jaszczyk i zespołu „Ogóreczki”, czy potańczyć przy muzyce zespołu „Bosscy”. Podczas piątkowego wieczoru uczestnicy obchodów otrzymali wydawnictwo Moja szkoła we wspomnieniach, zawierające m.in. wspomnienia, spis nauczycieli, absolwentów.

Dzień później w konkatedrze mszę św. w intencji społeczności szkolnej odprawił m.in. absolwent szkoły dr ks. Waldemar Graczyk, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. Po nabożeństwie na ścianie budynku, na dziedzińcu II LO, odsłonięto mural z okazji 100-lecia szkoły. Dokonali tego dyrektorzy Łucja Huzarewicz i Andrzej Kornaszewski. Mural przedstawia dwóch patronów szkoły: Emilię Sczaniecką i Władysława Reymonta. Uroczystość była dobrą okazją do wykonania wspólnych zdjęć uczestników Jubileuszu, które wykonał znany fotograf ostrowski Krzysztof Maleszka.

W sobotnie popołudnie w sali widowiskowej Ostrowskiego Centrum Kultury odbyła się część oficjalna obchodów. Otworzyła ją absolwentka II LO, śpiewaczka operowa Daria Stachowiak. Potem zaprezentowali się inni absolwenci, m.in. kontrabasista Miłosz Krupka, na co dzień zatrudniony w Teatrze Wielkim w Łodzi, aktor i reżyser Szymon Nowak, czy Marcin Bzik, zdobywca 1. miejsca w tańcu współczesnym w Mediolanie (2019). Nie obyło się bez wspomnień Andrzeja Kornaszewskiego, byłego nauczyciela i dyrektora II LO po reaktywacji szkoły w 1992 r., a także poetki Aleksandry Petrusewicz, mieszkającej obecnie w Szczecinie. Podczas obchodów miało również miejsce ślubowanie klas pierwszych. Prezes Stowarzyszenia Absolwentów Donata Konieczna wraz z skarbnikiem Markiem Śmiłowiczem podziękowali w imieniu absolwentów gronu pedagogicznemu składając na ręce dyrektorów szkoły wiązanki kwiatów: Andrzejowi Kornaszewskiemu, Izabeli Bothur, Karolowi Marszałowi oraz Aleksandrowi Ziobrze.

Gratulacje złożyli zaproszeni goście, m.in. poseł na Sejm RP Jarosław Urbaniak, senator RP Łukasz Mikołajczyk, starosta ostrowski Paweł Rajski, burmistrz Odolanowa Marian Janicki. Na koniec zaproszono wszystkich uczestników obchodów 100-lecia szkoły do foyer Ostrowskiego Centrum Kultury na jubileuszowy tort. Można tam było obejrzeć prace artystów - absolwentów szkoły: Marty Marszałł, Jana Kryszkiewicza, Anny Miszkowicz oraz Marii Piekarz-Gowarzewskiej, czy wystawę „Twarze ostrowskiego Reymonta”.

Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II LO pozyskało fundusze na zorganizowanie obchodów z Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego oraz z Ministerstwa Kultury w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”, z Firmy MAHLE. Jubileusz sponsorowały firmy: Przedsiębiorstwo Handlowe JETA Sp. z o.o, Firma PUPIL Foods, W-Z. Biuro rachunkowe, P.P.U.H. WOSEBA Sp.z o.o. Współpracowały firmy: Szczypta Smaku, Rarytas, DG PRINT Wojciech Misiek. Zdjęcia wykonał fotograf Andrzej Gąbka.

Data dodania: 2019-10-25 23:50:26
Data edycji: 2019-10-26 00:34:51