Instytut Politologii we Wrocławiu

W piątek 1 lutego II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim podpisało umowę o współpracy z Instytutem Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Odpowiedni dokument podpisany został przez Dyrektora Instytutu Politologii prof. Jacka Srokę oraz dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego Karola Marszała w obecności wicestarosty ostrowskiego Tomasza Ławniczaka i przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzeja Leraczyka.

Na mocy umowy uczniowie II LO będą mogli korzystać z wiedzy pracowników naukowych Instytutu Politologii, poprzez organizowane na terenie szkoły spotkania i wykłady oraz możliwość uczestniczenia w spotkaniach i projektach Studenckich Kół Naukowych natomiast nauczyciele Liceum będą mogli korzystać z Pracowni Dokumentacji Życia Politycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Nasz szkoła jest trzecią po liceach z Wrocławia i Wałbrzycha, z którą umowę podpisał Instytut Politologii.

Pierwszą możliwością skorzystania przez uczniów z efektów Umowy był wykład prof. Jacka Sroki pt. "Samorządność - czy można pomyśleć ją na nowo?", wygłoszony w auli II LO. Jak powiedział prelegent, jeśli szwankuje obywatelska aktywność lub funkcjonariusze publiczni zdają się mniej troszczyć o sprawy ważne dla środowiska lokalnego, wówczas nie tylko możemy, ale i powinniśmy - jako obywatele, funkcjonariusze publiczni, czy politycy samorządowi - reagować, poszukując nowych rozwiązań i alternatywnych sposobów ochrony dostępnych nam dóbr wspólnych. Najwłaściwszym momentem projektowania modyfikacji i korekt jest okres prosperity - tyle tylko, że wówczas zwykle niewielu tego rodzaju potrzeby dostrzega.

Przykładem na to, w jaki sposób można zarówno antycypować, przewidywać zbliżające się 'chude lata' i starać się zapobiegać niektórym ich skutkom, jak i będąc już w opałach, mądrze dzielić biedę i planować działania zmierzające do poprawy tego stanu rzeczy, są z jednej strony wyważone praktyki zasobnych samorządów skandynawskich, z drugiej zaś rozwiązania znane z krajów mniej zasobnych, takich jak Brazylia, której jedno z miast - Porto Allegre 'dało światu' rozwiązanie w postaci tzw. budżetu partycypacyjnego. Te i inne możliwości modyfikacji samorządności wskazane zostały w wykładzie.