Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

Instytut Politologii we Wrocławiu

W piątek 1 lutego 2017 r. II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim podpisało umowę o współpracy z Instytutem Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Odpowiedni dokument podpisany został przez Dyrektora Instytutu Politologii prof. Jacka Srokę oraz dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego Karola Marszała w obecności wicestarosty ostrowskiego Tomasza Ławniczaka i przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzeja Leraczyka.

Na mocy umowy uczniowie II LO będą mogli korzystać z wiedzy pracowników naukowych Instytutu Politologii, poprzez organizowane na terenie szkoły spotkania i wykłady oraz możliwość uczestniczenia w spotkaniach i projektach Studenckich Kół Naukowych natomiast nauczyciele Liceum będą mogli korzystać z Pracowni Dokumentacji Życia Politycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Nasza szkoła jest trzecią po liceach z Wrocławia i Wałbrzycha, z którą umowę podpisał Instytut Politologii.

Pierwszą możliwością skorzystania przez uczniów z efektów Umowy był wykład prof. Jacka Sroki pt. "Samorządność - czy można pomyśleć ją na nowo?", wygłoszony w auli II LO. Jak powiedział prelegent, jeśli szwankuje obywatelska aktywność lub funkcjonariusze publiczni zdają się mniej troszczyć o sprawy ważne dla środowiska lokalnego, wówczas nie tylko możemy, ale i powinniśmy - jako obywatele, funkcjonariusze publiczni, czy politycy samorządowi - reagować, poszukując nowych rozwiązań i alternatywnych sposobów ochrony dostępnych nam dóbr wspólnych. Najwłaściwszym momentem projektowania modyfikacji i korekt jest okres prosperity - tyle tylko, że wówczas zwykle niewielu tego rodzaju potrzeby dostrzega.

Przykładem na to, w jaki sposób można zarówno antycypować, przewidywać zbliżające się 'chude lata' i starać się zapobiegać niektórym ich skutkom, jak i będąc już w opałach, mądrze dzielić biedę i planować działania zmierzające do poprawy tego stanu rzeczy, są z jednej strony wyważone praktyki zasobnych samorządów skandynawskich, z drugiej zaś rozwiązania znane z krajów mniej zasobnych, takich jak Brazylia, której jedno z miast - Porto Allegre 'dało światu' rozwiązanie w postaci tzw. budżetu partycypacyjnego. Te i inne możliwości modyfikacji samorządności wskazane zostały w wykładzie.

Data dodania: 2017-10-01 22:07:29
Data edycji: 2020-03-02 18:51:21
Ilość wyświetleń: 448

Konkursy

Obecnie nie jest prowadzony żaden konkurs, zapraszamy wkrótce.
Więcej informacji

Ankiety

Obecnie nie jest prowadzona żadna ankieta, zapraszamy wkrótce.
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Facebook