II LO na Uniwersytecie Wrocławskim

W dniu 27 lutego 2019 roku delegacja II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim, w której skład wchodzili: dyrektor szkoły mgr Aleksander Ziobro, nauczyciel historii mgr Jarosław Biernaczyk oraz grupa uczniów z klas II B i II C, złożyła wizytę JM Rektorowi Uniwersytetu Wrocławskiego. Celem wizyty było nawiązanie ścisłej współpracy pomiędzy ostrowskim liceum a uniwersytetem. JM Rektor, prof. dr hab. Adam Jezierski przyjął delegację z Ostrowa w sali Senatu, gdzie zapoznał przybyłych z historią oraz obecnym funkcjonowaniem Uniwersytetu Wrocławskiego. Przybyli uczniowie mieli także okazję zadać pytania dotyczące nurtujących ich kwestii na temat działalności uczelni. Podczas spotkania przypomniano, iż II Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim od kilku już lat współpracuje z Ośrodkiem Badań nad Kulturą i Historią Żydów z Południowej Wielkopolski Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas rozmów zaproponowano poszerzenie tej współpracy w innych dziedzinach naukowych. Przedstawiciele liceum zobowiązali się do promowania Uniwersytetu Wrocławskiego, np. przez organizowanie 15 listopada (Święto Uniwersytetu) dnia Uniwersytetu Wrocławskiego w szkole.

Zaproponowano zapraszanie pracowników naukowych uniwersytetu z wykładami związanymi z profilami klas. Z drugiej strony, aby jak najlepiej przybliżyć ofertę uniwersytetu ostrowskiej młodzieży, zaplanowano zorganizowanie przyjazdów licealistów do Wrocławia na różnego rodzaju wykłady, zajęcia i wydarzenia naukowe odbywające się na uczelni. Prof. Adam Jezierski osobiście oprowadził gości z liceum po najciekawszych miejscach głównego budynku Uniwersytetu. Uczniowie mieli m.in. okazję obejrzeć galerię portretów rektorów, a wśród nich portret pochodzącego z Ostrowa Wielkopolskiego prof. Zdzisława Latajki (rektora UWr w latach 2002-2005). Spotkanie zakończyło się w Oratorium Marianum, gdzie wszyscy mogli wysłuchać mini-koncertu dawnej muzyki organowej, w osobistym wykonaniu JM Rektora, prof. Adama Jezierskiego. Odwiedziny wrocławskiej uczelni były dla uczestników tej wizyty bardzo interesującym przeżyciem, a osobiste zaangażowanie i gościnność JM Rektora wywarło na całej delegacji duże wrażenie. Warto wspomnieć, iż w zorganizowanie wizyty ostrowian we Wrocławiu zaangażował się dr Krzysztof Morta, Pełnomocnik Rektora ds. współpracy z samorządem terytorialnym Południowej Wielkopolski i dyrektor działającego na terenie Ostrowa Wielkopolskiego Ośrodka Badań nad Kulturą i Historią Żydów z Południowej Wielkopolski UWr.

Data dodania: 2019-03-06 22:40:30
Data edycji: 2019-03-12 20:41:01