Herstoria-czyli opowieść o niej

W ostatnich miesiącach klasa II c w ramach zajęć historii i społeczeństwa wzięła udział w projekcie edukacyjnym „Szkoła Dziedzictwa. ONA”, w ramach którego przybliżane są historyczne postaci kobiet i ich działalność w procesie odzyskiwania i budowania wolności. Stworzona przez uczniów „herstoria”, czyli „opowieść o niej” była realizowana z wykorzystaniem metody pop-up muzeum, czyli pozamuzealnej formy ekspozycji. Młodzież chciała przybliżyć postać Eleonory Bojdzińskiej – pierwszej dyrektorki naszego liceum, która kierowała szkołą w latach 1920 – 1935. W piątek 1 marca (dzień drzwi otwartych) strych szkoły został zaaranżowany na gabinet dyrektorki, gdzie na biurku znalazły się rzeczy związane z nauczanymi przez nią przedmiotami: globus, mapa historyczna, słowniki języka niemieckiego i francuskiego a także kopie świadectw maturalnych podpisywanych przez Bojdzińską i jej portret. Uczniowie informowali o życiorysie i dokonaniach dyrektorki, m.in. o tym, że była absolwentką paryskiej Sorbony oraz że kilka lat życia spędziła w zakonie (o czym świadczył habit zakonny). Młodzież przeprowadzała quizy, rozdawała ulotki a także robiła zdjęcia w stroju przedwojennej uczennicy. Ekspozycję obejrzało kilkaset młodych osób odwiedzających tego dnia szkołę. Inspiracją do podjęcia tematu były przypadająca w roku szkolnym 2018/2019 rocznica 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, ustanowienie roku 2018 przez Sejm RP Rokiem Praw Kobiet oraz zbliżająca się 100 rocznica powstania II Liceum w Ostrowie Wielkopolskim. Organizatorem programu „Szkoła Dziedzictwa. ONA” jest Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT z Poznania w partnerstwie z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Szkolnym koordynatorem projektu był Karol Marszał.

Data dodania: 2019-03-18 00:21:20
Data edycji: 2019-03-18 00:25:03