Dzień Chorwacki

W kwietniu 2014r. postanowiliśmy uczcić przyjęcie w 2013r. Chorwacji do Unii Europejskiej organizując rejs wybrzeżami Adriatyku pod opieką mgr Donaty Koniecznej. A oto, jak przedstawił wyprawę po Chorwacji uczeń klasy 1 f, Beniamin Kolenda.

Przyjazd

Podróż autokarem była męcząca, ale po przejechaniu granicy byliśmy tak podekscytowani, że reszta drogi minęła w zaskakującym tempie. I nawet nie potrzebowaliśmy paszportów! Wiedzieliście, że Chorwacja jest już w UE? Dzięki temu Europejczycy mogą przebywać w Chorwacji aż 90 dni, legitymując się jedynie dowodem osobistym!

Powitalna kolacja

Powitalna kolacja była tak obfita, że ośmieliłbym się nazwać ją obiadem. Hm… a może obiadokolacja? Tak, to chyba będzie najlepsze określenie… u svakom slučaju to było pyyyszne! Potraktowano nas niemalże po królewsku. Na przystawkę podano szynkę wędzoną i owczy ser pager, daniem głównym było ražnjici – wybornie przyrządzone mięso. Na drugie danie podano nam raki (sic!), ale nie wszyscy mieli odwagę spróbować… a szkoda, bo naprawdę było warto. Deserów zaproponowano kilka. Jedni wybrali strudle, inni orzechowce… ja niestety nie zmieściłbym nic więcej, ale przyjemnie się patrzyło, jak inni wcinali, aż im się uszy trzęsły. A wspominałem już, że „u svakom slučaju” to po chorwacku „w każdym razie”?

Rejs

Z samego ranka wybraliśmy się do portu. Było ciepło, a promienie słoneczne lekko muskały nasze ciała. Na śmierć zapomniałem o kremie z filtrem, ale dzięki Bogu koleżanka uratowała mi skórę… Płynąc jachtem mogliśmy oglądać bawiące się delfiny. Co więcej powiedziano nam, że w Chorwacji można nawet adoptować delfina, a to wszystko dzięki organizacji "Plavi svijet" (Błękitny Świat) działającej na rzecz programu ochrony delfinów. Szkoda, że nie mogę tu częściej przyjeżdżać…

Zwiedzanie

W południe wybraliśmy się do Parku Narodowego Jezior Plitwickich. Musieliśmy przejechać autokarem aż 200km, bo park właśnie o tyle oddalony jest od Morza Adriatyckiego, ale naprawdę nie żałowaliśmy. Tak wspaniałych krajobrazów jeszcze nigdy nie widziałem! Nie trudno uwierzyć, że doceniono to i w 1979 roku wpisano park na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Później mieliśmy okazję zobaczyć takie cuda jak Pałac Dioklecjana w Splicie, Katedra w Szybeniku oraz stare miasto w Trogirze i w Dubrowniku.

Wszystko, co dobre kiedyś się kończy… musieliśmy wracać do Polski. Chorwację będą nam przypominać liczne pamiątki, które przywieźliśmy ze sobą. Niektórzy kupili srebrną filigranową biżuterię, inni wybrali biżuterię z muszelek, inni z koralowców, a parę osób kupiło nawet haftowane obrusy! Mimo, że nie zabawiliśmy tu długo, ta wycieczka z pewnością pozostanie w naszej pamięci.