Dziękujemy za udział w akcji Czytaj PL!

PODSUMOWANIE AKCJI

Dziękujemy za udział w akcji Czytaj PL!

W tym roku wypożyczono 90 tysięcy darmowych e-booków i audiobooków. Wirtualne książki trafiły nawet w odległe zakątki globu, m.in. na Antypody. To już piąta – i znów rekordowa edycja akcji, dającej dostęp do bezpłatnych bestsellerów. W tym roku Polacy przeczytali dzięki niej 12 milionów stron!

Jak co roku akcja cieszyła się olbrzymią popularnością, a informacja o niej dotarła za pośrednictwem mediów tradycyjnych i mediów społecznościowych do milionów Polaków. Po raz pierwszy w historii, z inicjatywy Instytutu Książki, projekt trafił do 1000 szkół ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju. 7000 żółtych plakatów akcji pojawiło się łącznie w ponad 500 miastach i miejscowościach w całej Polsce. Akcja po raz pierwszy przekroczyła też na taką skalę granice państw, docierając do 12 Miast Literatury UNESCO na całym świecie, w tym do dalekiego Dunedin w Nowej Zelandii.

Tym, co jest jednak w akcji najważniejsze, i co od lat jest jej największym sukcesem i wyróżnikiem, jest skuteczne angażowanie miłośników książek w aktywne promowanie czytelnictwa. Prawie 10 000 osób na różne sposoby zachęcało swoich bliskich i znajomych do korzystania z akcji i po prostu czytania. Czytelnicy wysłali ponad 10500 zaproszeń do udziału w akcji, zamieścili 650 zdjęć z książkami i tagiem #czytajpl na Instagramie, napisali 324 notki na książki w ramach konkursu na portalu Lubimy Czytać, a przede wszystkim rozwiesili 200 dodatkowych plakatów w swoich miejscach pracy, szkołach i bibliotekach w ramach akcji „Książka za obietnicę”. Po raz pierwszy akcja miała też prawdziwą armię ambasadorów – 1000 nauczycieli oraz 1000 uczniów, wybranych spośród 5000 zgłoszeń, którzy ubrani w koszulki       z zabawnymi, zagadkowymi hasłami („Dzierżę świeże foliały”, „Ściągam grube almanachy”, „Szafuję inkunabułami”) zachęcali do czytania swoje koleżanki i kolegów.

Organizatorzy dziękują uczestnikom:

„Dzięki Wam stworzyliśmy największą proczytelniczą akcję na świecie!”