Debata w Reymoncie

W piątek 22 września odbyła się w auli naszej szkoły międzynarodowa debata panelowa pt.” Polacy i Niemcy w Ostrowie i regionie ostrowskim – zbliżenia i konflikty”.

Stronę niemiecką reprezentowali: Dora-Maria Bröker z Köln (wnuczka pastora Friedrich Rutza z Ostrowa i Odolanowa), Angelika Standow z Görlitz (wnuczka pastora Bruno Fischera z Raszkowa), Ingo Becker z Hamburga (adwokat, zaprzyjaźniony z Ostrowem).

Stronę polską reprezentowali: prof. dr hab. Roman Dziergwa (germanista z UAM), dr Karol Górski (germanista z UAM), dr Józef Pietrzak (historyk-regionalista I LO w Ostrowie), Jan Prokop (nauczyciel j.polskiego-regionalista - II LO) i Jarosław Biernaczyk (nauczyciel historii - regionalista - II LO).

Debacie przysłuchiwali się uczniowie II LO oraz zaproszeni uczniowie z I LO.  Przybyłych gości powitał oraz przypomniał o tradycji tego typu debat w II LO dyrektor szkoły Aleksander Ziobro. Debatę moderował natomiast jej pomysłodawca i organizator Jarosław Biernaczyk.

Debata zorganizowana w auli II LO była dla przysłuchujących się jej uczniów dobrą okazją do zapoznania się z różnorodnymi spojrzeniami na wspólną historię relacji polsko-niemieckich na terenie Ostrowa oraz regionu Południowej Wielkopolski.