II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim
E-mail: reymontsekretariat@poczta.onet.pl | Telefon: +48 62 738 55 28

Fakty i mity związane z DKMS

Dzisiaj kilka faktów i mitów związanych z DKMS.

🔴Jeden z najczęściej powtarzanych mitów związanych z przeszczepianiem szpiku, dotyczy bowiem właśnie tatuaży i tego, że osoba, która je ma, nie może być Dawcą. Tymczasem prawda jest taka, że tatuaż nie jest w tej kwestii żadnym ograniczeniem! Posiadanie tatuażu nie jest przeciwwskazaniem podczas rejestracji jako Dawca szpiku.
🔴Szpik pobierany jest bezpośrednio z kręgosłupa, co jest kolejnym mitem. Na czym więc polega oddawanie szpiku? U 10 na 100 osób szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym, a nie z krwi obwodowej, jak prawie w 90% przepadkach – to fakt, statystyki nie da się oszukać 😉 Talerz kości biodrowej to najmasywniejsza kość w naszym organizmie i dlatego jest wybrana w tym celu. Nad całą procedurą czuwa wykwalifikowany zespół medyków. Dawca nie musi szczególnie przygotowywać się do pobrania – wystarczy pojawić się w umówionej klinice dzień wcześniej. Zabieg pobrania szpiku trwa średnio godzinę
🔴„Czy oddawanie szpiku boli?” – to jedno z pytań, które najbardziej nurtuje potencjalnych Dawców szpiku. Wyróżnia się dwie metody pobierania szpiku i komórek macierzystych – w zdecydowanej większości (w około nawet 90% przypadków) procedura polega na pobraniu materiału z krwi obwodowej, która wygląda niemal identycznie jak honorowe oddawanie krwi. U pozostałych Dawców do przeszczepienia szpiku konieczne jest pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych bezpośrednio ze szpiku, czyli z talerza kości biodrowej – taki zabieg odbywa się wówczas w znieczuleniu ogólnym.
🔴Czy osoba z niedoczynnością tarczycy może zostać dawcą? Zgodnie z popularnym mitem – nie. Tymczasem prawda jest nieco inna. Rejestracja osób z rozpoznaną niedoczynnością tarczycy jest możliwa, ale tylko pod pewnymi warunkami. Ważne jest na przykład, aby choroba była zdiagnozowana i wdrożono odpowiednie leczenie, do którego potencjalny Dawca sumiennie się stosuje. Do bazy może dołączyć również osoba, która ma niedoczynność tarczycy, ale jednocześnie cieszy się świetnym samopoczuciem, dobrym stanem zdrowia i nie rozpoznano u niej innych chorób autoimmunologicznych.
🔴Szpik można oddać tylko raz. Dawcą szpiku można być wielokrotnie ze względu na zdolności regeneracyjne naszego organizmu. Dostępne dane literaturowe wskazują na bezpieczeństwo powtórnych donacji. Krwiotwórcze komórki macierzyste po pobraniu regenerują się bardzo szybko – w przeciągu ok. 2-3 tygodni! Warto pamiętać, że krwiotwórcze komórki macierzyste mnożą się przez całe życie, dając początek innym krwinkom (krwinki czerwone, płytki krwi oraz krwinki białe) – nie może nam im zabraknąć. Oddając cząstkę siebie drugiej osobie, dajemy jej coś najcenniejszego – szansę na życie i zdrowie – niczego przy tym nie tracąc.
Zostaliście do końca? Nie jesteście pewni czy możecie zostać dawcą szpiku?
Dawka wiedzy ze strony dkms z pewnością rozwieje Wasze wątpliwości https://www.dkms.pl/dawka-wiedzy/o-rejestracji

Skip to content