Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

100-lecie Reymonta

100-lecie Reymonta

W tym roku mija dokładnie 100 lat, od kiedy dawna niemiecka szkoła średnia dla dziewcząt została przekazana w polskie ręce. Jest to symboliczna data powstania II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim, które w tym roku świętuje stulecie. Uroczystości jubileuszowe połączone ze zjazdem absolwentów rozpoczną się w piątek 11 października – wieczorem w szkole będzie można obejrzeń wystawę pamiątek szkolnych oraz dzieła artystów – absolwentów szkoły. W auli szkolnej zaprezentują się też byli uczniowie z ostatniego dwudziestolecia: Julia Jaszczyk i „Ogóreczki”. Wreszcie w podróż po największych przebojach polskiego rocka zabiorą wszystkich przybyłych muzycy grupy „Bosscy” - w trakcie koncertu zabrzmią dobrze znane wszystkim riffy Dżemu, charakterystyczna gitara Janka Borysewicza czy też klimatyczne melodie grupy Myslovitz.

Główne uroczystości odbędą się w sobotę 12 października 2019 r. Rozpoczną się one od Mszy świętej w ostrowskiej konkatedrze odprawionej w intencji zmarłych absolwentów i nauczycieli. Następnie w auli liceum będzie można podziwiać pokaz talentów obecnych uczniów szkoły oraz oczywiście zobaczyć, jak szkoła wygląda obecnie. Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy z okazji 100-lecia oraz zrobieniu wspólnego zdjęcia uczestnicy uroczystości udają się do Ostrowskiego Centrum Kultury, gdzie odbędzie oficjalna część obchodów jubileuszu 100-lecia, podczas której zaprezentuje się wielu uczniów – obecnych oraz sprzed lat.

Warto przypomnieć, że ostatni niemiecki dyrektor, dr Robert Bergmann, przekazał w 1920 roku kierownictwo szkoły Eleonorze Bojdzińskiej, byłej siostrze zakonnej, która sprawowała funkcję przełożonej do 1935 roku. Od 1 kwietnia 1921 roku szkoła nosiła nazwę Państwowe Gimnazjum im. Emilii Sczanieckiej, a w latach 50. XX wieku zmieniono nazwę na Liceum im. Emilii Sczanieckiej. Szkoła cały czas była placówką żeńską, przekształcono ją w szkołę koedukacyjną w roku 1964. W 1968 roku zapadła decyzja nadania szkole nowego patrona - Władysława Reymonta. Z niewyjaśnionych do dziś powodów wojewódzkie kuratorium oświaty zadecydowało w 1978 roku o likwidacji szkoły. Po egzaminach maturalnych, nastąpiła przeprowadzka do gmachu I LO przy ulicy Gimnazjalnej, a do opustoszałego budynku liceum wprowadzili się uczniowie ze szkoły podstawowej nr 3.

Po odrodzeniu się samorządów w 1989 roku rozpoczęły się starania o reaktywowanie II Liceum. Udało się 1 maja 1992 roku. Dyrektorem został wtedy Andrzej Kornaszewski, następnie funkcje te pełnili Izabela Bothur i Karol Marszał a obecnie Aleksander Ziobro. Wszyscy zainteresowani udziałem w uroczystościach jubileuszowych formularz zgłoszeniowy znajdą na stronie internetowej szkoły http://2liceum.osw.pl/ oraz na profilu facebookowym.

Data dodania: 2019-06-25 23:41:57
Data edycji: 2019-06-25 23:44:24
Ilość wyświetleń: 532

Konkursy

Obecnie nie jest prowadzony żaden konkurs, zapraszamy wkrótce.
Więcej informacji

Ankiety

Obecnie nie jest prowadzona żadna ankieta, zapraszamy wkrótce.
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Twój Boks
Dowolna informacja
Przykładowy button
Facebook