100-lecie Reymonta

W tym roku mija dokładnie 100 lat, od kiedy dawna niemiecka szkoła średnia dla dziewcząt została przekazana w polskie ręce. Jest to symboliczna data powstania II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim, które w tym roku świętuje stulecie. Uroczystości jubileuszowe połączone ze zjazdem absolwentów rozpoczną się w piątek 11 października – wieczorem w szkole będzie można obejrzeń wystawę pamiątek szkolnych oraz dzieła artystów – absolwentów szkoły. W auli szkolnej zaprezentują się też byli uczniowie z ostatniego dwudziestolecia: Julia Jaszczyk i „Ogóreczki”. Wreszcie w podróż po największych przebojach polskiego rocka zabiorą wszystkich przybyłych muzycy grupy „Bosscy” - w trakcie koncertu zabrzmią dobrze znane wszystkim riffy Dżemu, charakterystyczna gitara Janka Borysewicza czy też klimatyczne melodie grupy Myslovitz.

Główne uroczystości odbędą się w sobotę 12 października 2019 r. Rozpoczną się one od Mszy świętej w ostrowskiej konkatedrze odprawionej w intencji zmarłych absolwentów i nauczycieli. Następnie w auli liceum będzie można podziwiać pokaz talentów obecnych uczniów szkoły oraz oczywiście zobaczyć, jak szkoła wygląda obecnie. Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy z okazji 100-lecia oraz zrobieniu wspólnego zdjęcia uczestnicy uroczystości udają się do Ostrowskiego Centrum Kultury, gdzie odbędzie oficjalna część obchodów jubileuszu 100-lecia, podczas której zaprezentuje się wielu uczniów – obecnych oraz sprzed lat.

Warto przypomnieć, że ostatni niemiecki dyrektor, dr Robert Bergmann, przekazał w 1920 roku kierownictwo szkoły Eleonorze Bojdzińskiej, byłej siostrze zakonnej, która sprawowała funkcję przełożonej do 1935 roku. Od 1 kwietnia 1921 roku szkoła nosiła nazwę Państwowe Gimnazjum im. Emilii Sczanieckiej, a w latach 50. XX wieku zmieniono nazwę na Liceum im. Emilii Sczanieckiej. Szkoła cały czas była placówką żeńską, przekształcono ją w szkołę koedukacyjną w roku 1964. W 1968 roku zapadła decyzja nadania szkole nowego patrona - Władysława Reymonta. Z niewyjaśnionych do dziś powodów wojewódzkie kuratorium oświaty zadecydowało w 1978 roku o likwidacji szkoły. Po egzaminach maturalnych, nastąpiła przeprowadzka do gmachu I LO przy ulicy Gimnazjalnej, a do opustoszałego budynku liceum wprowadzili się uczniowie ze szkoły podstawowej nr 3.

Po odrodzeniu się samorządów w 1989 roku rozpoczęły się starania o reaktywowanie II Liceum. Udało się 1 maja 1992 roku. Dyrektorem został wtedy Andrzej Kornaszewski, następnie funkcje te pełnili Izabela Bothur i Karol Marszał a obecnie Aleksander Ziobro. Wszyscy zainteresowani udziałem w uroczystościach jubileuszowych formularz zgłoszeniowy znajdą na stronie internetowej szkoły http://2liceum.osw.pl/ oraz na profilu facebookowym.

Data dodania: 2019-06-25 23:41:57
Data edycji: 2019-06-25 23:44:24